Login lub e-mail Hasło   

Gry karciane i planszowe do nauki angielskiego

Gry wykorzystywane na zajęciach językowych, powodują że uczniowie mają większość radość z nauki i są do niej bardziej zmotywowani.
Wyświetlenia: 1.607 Zamieszczono 09/03/2017

Może się jednak wydawać, że łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić. W końcu goni nas czas i program nauczania. Jednak nie jest to zadanie niemożliwe. Podzielę się z Wami kilkoma moimi pomysłami, na wykorzystanie gier na lekcjach angielskiego. Wszystkie odpowiadające podstawie programowej w szkole podstawowej.

Dodatkowo na blogu   http://funtastyczny.blogspot.com/   możecie pobrać całkiem za darmo, gotowe do wydruku materiały do goer - plansze, karty i wiele innych!

 

Gry do nauki języka obcego

Gry planszowe do wykorzystania na angielskim

Gra 5 sekund - wersja do nauki angielskiego

W oryginale, zestaw gry zawiera planszę, pionki, karty z pytaniami oraz "czasomierz". Z planszą i kartami nie było większego problemu, pionki też zawsze jakieś się znajdą. Jedynie czasomierz ciężko zdobyć, ale zastąpiłam go po prostu stoperem. Karty oraz planszę do gry, znajdziecie na blogu.

Wierzcie mi, w trakcie gry można się nieźle uśmiać. Zadania z kart wydają się banalnie proste, jednak kiedy masz tylko 5 sekund na odpowiedź, już nie jest tak łatwo ;) Uczniowie dzięki tej grze, przełamują bariery w mówieniu w obcym języku i uczą się szybkiego myślenia. Przywołują też w pamięci najróżniejsze, poznane czasem lata temu, angielskie słówka. Gra jest też bardzo uniwersalna, może posłużyć do powtórzenia dowolnego słownictwa. Świetnie się sprawdzi przy alfabecie (nazwanie 3 rzeczy na poszczególne litery), czy kolorach i kształtach. 
W przypadku młodszych dzieci, które nie mają dużego zasobu słownictwa, można pozwolić im wymieniać nazwy po polsku np. umieszczamy na karcie zadanie "Name 3 things in the shape of a triangle". Uczeń musi zrozumieć pytanie, ale odpowiedzieć może już po polsku.
 

5 sekund - zasady gry

 
Zadaniem aktywnego gracza jest odpowiedzieć na pytanie z karty w czasie 5 sekund. Karty najlepiej umieścić w pudełku lub ułożyć w stosik. Kartę wybiera gracz po prawej stronie gracza aktywnego i on czyta pytanie. Nauczyciel mierzy czas przeznaczony na odpowiedź.
 Każde pytanie wymaga wymienienia 3 rzeczy, np. nazw 3 czerwonych owoców, 3 środków transportu itd. Oryginalna gra, zawiera dwustronne karty - żółto-czerwone. Na stronie żółtej znajdują się łatwiejsze pytania. Karty, które ja stworzyłam są dostosowane do uczniów klas 4-6, ale plik z kartami zawiera również puste karty, które możecie dowolnie dopasować do swoich uczniów. 
Jeżeli gracz odpowie prawidłowo, przesuwa swój pionek na planszy o jedno pole. Jeżeli nie uda mu się odpowiedzieć, pytanie przechodzi na kolejnego gracza (nie może on powtórzyć odpowiedzi poprzednika).

Gra Silly Sentences - gra do utrwalenia słownictwa i części mowy

Wbrew pozorom nie tak łatwo dostać tę grę w Polsce. Ja kupiłam egzemplarz używany na Allegro, ale ostatnio, kiedy sprawdzałam, nawet tam nie była dostępna.
Zastanawiałam się, co zrobić z tym fantem i wymyśliłam :) Stworzyłam własne karty i własną planszę.
 
W grze, każda część mowy ma swój kolor :
- czasowniki - zielony,
- rzeczowniki - pomarańczowy,
- przymiotniki - niebieski,
- przedimki - żółty,
- przyimki - różowy.
 
Zabawa polega na ułożeniu zabawnego zdania, które zawiera wszystkie wymagane części mowy. Poszczególne karty zbieramy chodząc po planszy. Rzucamy kostką, jeżeli wypadnie puste pole w zielonym obszarze, z kart losujemy czasownik itd. Na planszy znajdują się też pola specjalne (np. utrata kolejki, możliwość wybrania dowolnej karty). Mamy dwie opcje długości zdań - 6-wyrazowe i 8-wyrazowe. Wygrywa osoba, która zapełni jako pierwsza cały szablon zdań. 
*Przez start można przechodzić kilka razy, dlatego nie ma pola META
 
Wszystkie potrzebne materiały, możesz pobrać na blogu FUNtastyczny Angielski.
 
Wszystkie elementy najlepiej wydrukować na papierze technicznym lub zalaminować.
Poza tym, do gry potrzebujesz jeszcze kostki. 

Gry karciane do nauki języka angielskiego

Old Maid - gra karciana "Piotruś"

Gra zbudowana jest na zasadzie przeciwieństw. Jest 25 kart, 24 z nich to pary przeciwieństw (np. hot-cold), dwudziesta piąta karta - "Old Maid" to nasz polski "Piotruś".  Karty do gry są dość uniwersalne, możemy je wykorzystać do różnych gier - zestaw kart (oraz puste karty do samodzielnego uzupełnienia) możecie pobrać na blogu FUNtastyczny Angielski. Najlepiej wydrukować je na sztywniejszym papierze i ewentualnie nadrukować tył, aby nie przebijały obrazki.
*Karty do gry można wykorzystać na wiele sposobów - przydadzą się m.in. do gry w Memory czy Snap.
 
 

 

 
Liczba graczy - minimum 3 
Rozdajemy graczom wszystkie karty. Układamy je w "wachlarzyk" i nie pokazujemy przeciwnikom.  Jedna z osób ma więcej kart niż pozostali. Najpierw gracze odkładają pary przymiotników (jeśli jakieś mają), następnie gracz siedzący po prawej stronie osoby, która miała więcej kart, wyciąga jedną kartę z jej "wachlarza". Kontynuujemy grę, do momentu, kiedy jedna osoba zostanie z kartą Old Maid. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbyła się wszystkich kart.
 

I have ..., who has ... ? - Gra językowa dla całej klasy.

"I have ..., who has ..." jest grą w typie "łańcuszka". Uczniowie, jeden po drugim odczytują swoje karty. Gra ma bardzo proste zasady i angażuje całą klasę w jednym czasie. Nie mamy zatem problemu uczniów czekających na swoją kolej. Każdy musi być ciągle czujny ;) Do gry potrzebujemy jedynie zestawu kart.Przebieg gry: rozdajemy uczniom karty (każdy uczeń powinien dostać minimum jedną kartę, ale może mieć ich więcej). Wyznaczamy ucznia, który rozpocznie. Odczytuje on swoją kartę np. "I have A (ej), who has F (ef)?". Następnie uczeń, który ma na swojej karcie F musi jak najszybciej odczytać swoją kartę i tak dalej. Kiedy już klasa opanuje zasady gry, można wykorzystać stoper i notować wyniki i rekordy klasy, jest to bardzo mobilizujące.

Mam nadzieję, że wykorzystacie któreś z moich pomysłów, aby urozmaicić Wasze lekcje angielskiego. Po więcej zapraszam na blog FUNtastyczny Angielski!

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1569
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 654
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1134
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 923
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 760
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 718
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 642
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1011
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 800
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 307
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 462
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 955
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 513
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 361
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska