Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego warto posiadać swój własny alkomat?

Dziś w niektórych krajach posiadanie alkomatów jest normą. Najczęściej kierowcy trzymają je w swoich samochodach, aby zawsze mogli sprawdzić, czy aby na pewno są gotowi do jazdy.
Wyświetlenia: 19.087 Zamieszczono 16/03/2017

Kiedy przydaje się alkomat w samochodzie?

Każdy organizm jest zupełnie inny, dlatego też metabolizm alkoholu różni się u dwóch osób. Z tego względu wszelkie wyliczenia polegające na obliczaniu ilości spożytego alkoholu i czasu, jaki minął od zakończenia picia, w zasadzie na nic się nie zdają. Po prostu, kierowcy często nie są w stanie określić, czy są już w stanie kierować samochodem, czy może jednak nie są jeszcze wystarczająco trzeźwi. Wydaje się, że posiadanie własnego alkomatu może rozwiązać ten problem.

Oczywiście, każdy kierowca ma możliwość skorzystania z alkomatu na posterunku policji. Wydaje się jednak, że nie jest to optymalne rozwiązanie, gdyż przecież trzeba w jakiś sposób dotrzeć na komisariat. Odpowiedzialny kierowca natomiast nigdy nie ruszy w drogę, jeśli nie jest całkowicie pewien swojej trzeźwości. Dlatego też po prostu często nie ma sposobu na to, aby dotrzeć na komisariat. Wydaje się, że lepiej sprawdzić swoją trzeźwość w domu lub w samochodzie przed jego odpaleniem, skoro jest możliwe.

Różne rodzaje sensorów

Warto mieć na uwadze, że niektóre alkomaty są praktycznie całkowicie bezwartościowe. Warto wybierać więc jedynie takie urządzenia, których skuteczność jest potwierdzona. Generalnie najważniejszy jest sensor w alkomacie. - radzi ekspert prowadzący bloga http://alkomatykalibracja.blox.pl/html. Warto sprawdzać uwagę na jego jakość, ale również na typ danego sensora w alkomacie. Jeśli chodzi o sensor alkomatu, wyróżnia się przede wszystkim trzy jego rodzaje:

  • sensor półprzewodnikowy

  • sensor elektrochemiczny

  • sensor spektrofotometryczny

Warto nieco bliżej przyjrzeć się wszystkim rodzajom sensorów, ażeby wiedzieć, jakie są ich wady i zalety.

Sensory półprzewodnikowe

Sensor alkomatu, którym w tym przypadku jest półprzewodnik, działa w ten sposób, że zwiększa swoją przepuszczalność w kontakcie z utlenionym alkoholem. Mechanizm działania jest taki, że im więcej alkoholu w wydychanym powietrzu, tym większa przepuszczalność sensora. Minusem tego typu sensorów jest ich wrażliwość na inne substancje, nie tylko na etanol. Okazuje się, że sensor w alkomacie półprzewodnikowym może czasami zwiększać swoją przepuszczalność w odpowiedzi na kontakt z nikotyną czy też węglowodorami. Trzeba więc przed badaniem takim alkomatem wypukać dokładnie jamę ustną oraz postępować dokładnie tak, jak jest napisane w instrukcji. Wtedy można polegać na wyniku, gdyż jest dosyć trafny.

Elektrochemiczny sensor alkomatu

Tego typu alkomaty wykorzystują jeden ze związków chemicznych, które utleniają etanol w wyniku czego powstaje prąd. Związkiem takim może być na przykład nadmanganian potasowy. W tym przypadku nie działają żadne dystraktory, gdyż sensor w alkomacie elektrochemicznym nie reaguje na nic oprócz etanolu. Najbardziej zaawansowane alkomaty tego typu wykorzystywane są przez policję.

Sensory spektrofotometryczne

Alkomaty z sensorami spektrofotometrycznymi to najdokładniejsze alkomaty na rynku – ale też najdroższe. Te sensory są spotykane raczej w profesjonalnych, stacjonarnych urządzeniach dowodowych, które wykorzystuje policja.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1576
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 660
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1145
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 764
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 928
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1017
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 649
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 724
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 475
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 514
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 466
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 389
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 622
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 958
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

http://www.jewelrys-swarovski.com/, http://www.hollister-clothings(...)e.com/, http://www.long-champoutlet.com/, http://chiefs.nflvstore.com/, http://www.mizun ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska