Login lub e-mail Hasło   

Alkohol we krwi kierowcy na drodze to śmierć

"To było tylko jedno piwo". Taki tekst słyszą często policjanci, zatrzymując nietrzeźwego kierowcę. Najczęściej alkomat natychmiast potwierdza ich obawy.
Wyświetlenia: 16.407 Zamieszczono 16/03/2017

Chociaż nietrzeźwi kierowcy nie powodują tak naprawdę przeważającej liczby wypadków na polskich drogach, faktem jest, że przez lekkomyślne i pijane osoby za kółkiem niewinne osoby giną.

Oznacza to tragedię i żałobę w wielu polskich rodzinach. Dla jednych grób, dla innych - dożywotnie kalectwo.

Dlaczego picie alkoholu tak bardzo pogarsza nasze szanse na drodze?

Nasz organizm traktuje alkohol jak substancję niepożądaną, trującą. Już nieznaczna dawka alkoholu powoduje zawężenie pola widzenia, spadek reakcji na szybko poruszające się obiekty, takie jak inne pojazdy, czy niewłaściwą ocenę odległości. Dzieje się tak dlatego, że spożyty alkohol reaguje w z naszym układem nerwowym.- wyjaśnia autor bloga http://kalibracjaalkomatuwroclaw.blog.pl/.

W związku z tym spadają nie tylko nasze umiejętności postrzegania i prowadzenia samochodu. Uderza on też w naszą psychikę. A objawami są: nieumiejętność krytycznej oceny sytuacji, niekontrolowanie emocji, zaburzenia świadomości i wiele innych. Poza tym nie trzeba chyba wspominać, jak destrukcyjnie działa na ludzkie ciało alkohol spożywany regularnie przez wiele lat w niekontrolowanych ilościach.

Kara za brak wyobraźni i ofiary bezmyślności

Polskie prawo przewiduje całą gamę kar dla nietrzeźwych kierowców. Począwszy od odebrania prawa jazdy na czas nieokreślony po dożywotni i skończywszy na pozbawieniu wolności. Nie stracimy jednak jedynie możliwości prowadzenia auta. Być może będziemy musieli je sprzedać wraz z telewizorem plazmowym z salonu. Bo kary dodatkowe sięgają dziesięciu tysięcy złotych.

Kolejne tyle jest przewidziane dla "ambitnych" rajdowców-recydywistów. Tutaj nie możemy zapomnieć o kolejnej sprawie. Każdego roku niewinni ludzie tracą życie, zdrowie, a otrzymują kalectwo ból, pustkę i cierpienie. Wszyscy powinniśmy pomagać sobie i ostrzegać naszych bliskich o niebezpieczeństwie prowadzenia po alkoholu.

To tylko jedno piwo?

Niestety, od owego jednego piwa się zaczyna nieodwracalny przez kilka najbliższych godzin proces zatrucia alkoholowego. W organizmie każdego człowieka czas ten będzie różny. Przeciętnie jest to około trzech godzin po wypiciu jednego piwa.

Każdy człowiek jest różny i sporo pijących będzie potrzebować znacznie więcej czasu, lecz nie możemy być tego absolutnie pewni bez przebadania się alkomatem dającym precyzyjny pomiar. Ceny takich urządzeń zaczynają się od około stu pięćdziesięciu złotych. Nie warto więc oszczędzać i kupować gorszej jakości alkomatu. Może to się skończyć tragedią dla nas samych i obcych ludzi zupełnie niezasługujących na taki los.

Dobrej jakości alkomaty pomogą nam więc upewnić się, że jesteśmy zdolni do prowadzenia samochodu w danym dłuższym czasie po imprezie rodzinnej, czy okazjonalnej. W razie czego pamiętajmy, że nawet jeżeli nie stać nas na takie urządzenie w danym momencie, możemy udać się na najbliższy komisariat, gdzie policjanci udostępnią nam swój sprzęt. Stwierdzą przy nas, czy możemy już wsiąść do auta i bezpiecznie dla siebie, rodziny i otoczenia, wrócić do domu.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1181
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 907
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1313
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1536
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 705
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1525
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1506
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1302
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1238
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 718
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1037
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska