Login lub e-mail Hasło   

Świadomość - metody budzenia #6

Budda dał wskazówki do szybszego budzenia świadomości :-)))
Wyświetlenia: 554 Zamieszczono 18/03/2017

Metody budzenia świadomości :


1) obserwacja siebie
2) niekłamanie
3) medytacja
    a) wipasana
    b) medytacja uważności
    c) medytacja wnętrza
    d) medytacja z wizualizacją
    e) medytacja bez myśli
4) zmniejszenie napięć ciała
5) cztery umowy Tolteków

Wstęp.

Jesteśmy świadomością. Niestety nikt nam tego w maleńkości nie powiedział a wręcz odwrotnie. Mówiono : "jaki piękny chłopiec i jaki ma śliczny nosek". To spowodowało, że uparliśmy się myśleć, że jesteśmy nosem, ciałem, mózgiem, myślami. Te rzeczy są nietrwałe. Nieraz widzieliśmy jak komuś urwało nos, nogę, mózg lub myśli. Każdy pomyślał : "mi TEŻ może się coś urwać" zwłaszcza, że sąsiad groził "jak jeszcze raz ukradniesz mi jabłka to urwę Ci tą rękę co kradnie". Pojawił się LĘK STRATY. Budda myślał jak tu ludziom pomóc się pozbyć tych lęków i wykorzystał do tego medytację z wizualizacją. Poprzednio opisane medytacje uważności i wnętrza raczej kierowały naszą uwagę "na to co jest". Integrowały nas ze światem zewnętrznym lub wewnętrznym. Pomagały nam łamać barierę naszego "ja".

 

3d) medytacja z wizualizacją.

Technicznie polega na ułożeniu się wygodnie, zamknięciu oczu, wstępnym wyciszeniu się i rozpoczęciu medytacji wyobrażajac sobie jakiś kształt w myślach. Buddyści ocenili różne kształty i ich przydatność w medytacji z wizualizacją. Może to być np złota kula, skrzyżowanie niebeskich promieni i inne. Na początku medytowania myśli 'uciekają' w swoją stronę. Należy spokojnie powrócić do wyobrażania sobie wybranego obiektu. Na początku możemy sobie wyobrazić obraz w ruchu. Jest to łatwiejsze dlatego, że taka jest natura tego świata, wszystko się zmienia, porusza. Później warto widzieć obraz nieruchomy tak by i umysł znieruchomiał.  W miarę postępów myśli będą bardziej posłuszne i ich 'ucieczki' rzadsze.
Wspomniałem wcześniej o buddzie. Budda wstępnie określił komu jakie warunki medytacji bardziej pomagają. Ciekawych odsyłam do innych materiałów. Ale tu wspomnę tylko o medytacji w kierunku pozbycia się jakiegoś lęku. Gdy ktoś bardzo boi się śmierci, może medytować wyobrażając sobie swoje gnijące zwłoki :-)))
Inną ciekawą odmianą jest medytacja z wizualizacją świata ... po naszej śmierci. Np medytujemy w pokoju. Wyobrażamy sobie wygląd pokoju w którym nie ma nas i naszego ciała. Potem jakby okiem kamery unosimy się i wyobrażamy sobie, że nie widzimy siebie w mieszkaniu, budynki, mieście ani na całej planecie. Zapewniam, że UCZUCIE jest niecodzienne :-)))

Działanie jest podobne do pozostałych medytacji z tą różnicą, że tutaj sterujemy swoimi myślami kierując je na określony obiekt. Czyli odbieramy energię 'dzikim' myślom a kierujemy je do obiektu, który uznajemy za pomocny w swoim RD (rozwoju duchowym).
Inaczej mówiąc nie pozwalamy myślom swobodnie biegać lecz skupiamy je na określonej rzeczy. Możemy ująć to tak, że uczymy myśli dyscypliny :-)))

A właściwie dyscypliny uczymy siebie i swój umysł :-)))

Działanie tej metody można też wyjaśnić tak, że ego (umysł, pożądania) są wytworem tego świata, którego naturą jest Ruch, zmiana. Umysł pojawia się gdy mamy zmiany, ruch myśli. Im większy ruch tym umysł jest 'silniejszy'. Świadomość to przeciwieństwo umysłu, to CISZA. Zastygajac w medytacji ciałem i myślami, przywołujemy świadomość.

Ja osobiście nie lubię tej medytacji gdyż mój RD uważam za pozbywanie się wszystkich sztucznych, zewnętrznych przymusów a nie nakładanie sobie nowych. Z innej strony powiedział coś na ten temat Budda a on wie co mówił.

Milion sprzedanych egzemplarzy, przetłumaczona na 22 języki!
ktopyta.pl

Podobne artykuły


24
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2432
23
komentarze: 37 | wyświetlenia: 1241
21
komentarze: 44 | wyświetlenia: 1856
20
komentarze: 37 | wyświetlenia: 1288
19
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1485
19
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1333
18
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1198
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 18511
17
komentarze: 23 | wyświetlenia: 883
17
komentarze: 45 | wyświetlenia: 1606
17
komentarze: 72 | wyświetlenia: 2571
16
komentarze: 83 | wyświetlenia: 925
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1044
16
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1300
16
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1034
 
Autor
Artykuł"Ja osobiście nie lubię tej medytacji gdyż mój RD uważam za pozbywanie się wszystkich sztucznych, zewnętrznych przymusów a nie nakładanie sobie nowych." ... wolność nie opiera się na beztroskim rozpasaniu :) Podam przykład z doświadczenia, można wykonać doskonały projekt, przy obecnych programach wspomagających projektowanie właściwie można zaprojektować wszystko, ale co z tego jak ten projekt wyl ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: A kto powiedział, że Wolność jest rozpasaniem ?
Pytanie : "kto jest bardziej odpowiedzialny : niewolnik czy wolny człowiek ?"
porównaj sobie jak pracowali murzyni a jak polscy chłopi (choć im do pełnej wolności też trochę brakowało).
Porównaj też jak Ty zapier**lasz a jak urzednik od 7-ej do 15-tej.
.
Z innej strony.
Jest świat normalnyc ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Teraz masz odpowiedź, dlaczego ludzie się tak boją świadomości :) Dlaczego wolą się upijać zamiast żyć trzeźwo ..., itp ...
Jeśli ktoś Cię wprowadzi w błąd z którego potem wyniknie nieszczęście, to kto jest odpowiedzialny za to nieszczęście ? Błąd każdy popełnia jesteśmy istotami omylnymi, problem w tym że nie każdy chce te błędy naprawiać, a potem ich unikać ..., mało tego wprow ...  wyświetl więcej

@Koriolan:http://www.empik.com/laborator(...)iazka-p ..., a co byś powiedział na zabawę w budowanie jakiś działających modeli, zamiast bawić się w politykowanie ?
Mamy już swoje lata, nie ma sensu budowania nowej "Japonii" ;)

@Mariusz Kajstura: He he ...
Ja nie politykuje ... nie kupuję gazet od ... nie pamiętam.
Nie mam telewizora od ... też nie pamiętam. Córka która oglądała bajki na TV ma teraz 20 lat, to pewnie nie mam telewizora z 10 lat.
.
Heh ...
Na razie cholerna satysfakcję mam z budowania, oczyszczania siebie. Świat zewnętrzny na razie raczej obserwuję :-)))
Kiedyś ku ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Bajka :
Wyobraź sobie, że kupiłeś nowy dom. A tam piękna drewniana podłoga więc ją polakierowałeś. Lakier się trochę stark no to drugi raz. Potem trzeci i dziesiąty. Kiedyś patrzysz na nią i myślisz "trzeba coś zrobić. 10 warstw a tu dalej dziury".
Możesz szlifować i nałożyć 11-tą warstwę, piękną, gładką. Tak robi Izabella. Ale możesz też zetrzeć wszystkie warstwy ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Lubię zapach świeżego drewana jest taki dziewiczy :) Masz w tym racje, też miałem "nowoczesne zabawki" coś tam z tego budowałem ( nie zawsze działało ) ..., ale jakiś bakcyl tkwi by ciągle coś budować udoskonalać, ciągle za mało wiem, za mało umie i tak se leci ;)
Sandomierz to piękne miasto i okolice, tam ludziom TV nie są potrzebne ... :), ja mam TV który kupiłem w 95 roku stoi ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:

@Mariusz Kajstura: Ja inaczej widzę świadomość.
Świadomość to JA, TY i wszyscy inni. Nie te warstwy, które sobie nałożyłem (część ludzi mówi, rodzice mi nałożyli).
Jedną świadomość to jak JEDNO powietrze na ziemią. Mówi się powietrze w moim pokoju ... Ale to tylko się mówi :-)))

@Mariusz Kajstura: ....
https://youtu.be/5lDxW5RiOOc
.
.

Dzięki za kolejną metodę, pozdrawiam:-)

Koriolanek masz plusa, heheh będę kibicował równiez jak z buddyzmu przerzucisz się na latajacy potworek kluskowy albo na lewitujaczy na orbicie gliniany czajniczek, tudzież na niewidzialnego rożowego jednorożca... ;-)
Widziałem jak się przeciągaliście z Hamiltonem , hehehe a ktoś to mi ostatnio napisał ... że zjednuje sobie kolegów...a nie, ...że lgna do mnie , ... jak do drutu kolczastego, ahahahah.

  Koriolan,  20/03/2017

@Mariusz Kajstura: sorry ...
Obejrzałem tylko wstęp.
.
Uznaję zdanie Osho.
Można się narkotyzowac Ale to tylko chwilowe. Prawdziwa zmiana i prawdziwe odkrycia są na trzeźwo :-)))

@piotrwrobel: & @Koriolan: Dzięki, o to chodziło :)

@piotrwrobel:
Ta , te implanty, to pewnie wymedytował, chata też biedna, ale ma problem że ktoś wymienia samochód, natomiast z tym nie ma :
"Ole Nydahl nie jest mnichem i z tego też powodu nie żyje w celibacie. Jego liberalne podejście do spraw seksualnych, jak również utrzymywanie kontaktów seksualnych z niektórymi swoimi byłymi uczennicami, jest przedmiotem kontrowersji"
...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:
Spoko, trochę czasu minie zanim "leki oparte na lsd"..Trochę czasu minęło zanim się FDA połapało że amfetamina uzależnia, a była "lekiem" na odchudzanie, dostępnym w aptece, bez obwarowań takich jak obecnie.

  Henear,  20/03/2017

@_serpico_: Może Kaczyński będzie nią karmił swoją obronę graniczna.

@piotrwrobel:
Jeszcze dwie rzeczy, zwrócił pan uwagę że on wykonuje non stop, przez całą rozmowę mimowolne ruchy kończyn ? Cały czas rusza nogami, taki wielki świadomy guru i nie potrafi tego opanować ? Raczek ( poniekąd dawno nie widziałem go ) siedzi spokojnie, ewentualnie ruszy stopą.Druga rzecz , czemu zawsze ludzie jak sobie "przypomną" poprzednie wcielenia, to jest to coś pozytywnego. ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Spodziewałbym się po panu więcej .Nie że lubię ., uwielbiam :), a pan kim był w poprzednim wcieleniu ? A nóż będzie rolnik z feudalnej Japonii :)
Średnio zazdrość, fakt jestem singlem, ale we wszystkich wschodnich bzdetach męskie nasienie jest siłą życiową faceta , dlatego sportowców trzymają z dala od żon, a ja panie Piotrze nie robię sobie z życia buddyjskiej, czy jak ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Sokrates proszę pana okładał się ciałami młodych kobiet i to dla mnie był dość dobry moment żeby zrozumieć że kolesie od "filozofii " mają także jądra jak ja, ale oni te jądra wykorzystują inaczej i wie pan zrozumiałem ze oni są po prostu cwani , szybko mi to poszło , z borgiami jeszcze szybciej ale to nie temat .

@piotrwrobel:
Stary , chcesz możesz wierzyć w "objawienia " kolesi którzy wydymali cokolwieki im pod ozy podeszło i jeszcze dorobili do tego ideologie , możesz .
Okazało się że w poprzednim wcieleniu byłem Casanovą i nie ogarniam tego , po całej hacie mi ganiają gołe baby , jjak dojrzewałem to może może miałem takie wizje , ale wizje są dalekie od rzeczywiistości ? Mówią że nie będą ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Nie bede Ci wyluszczal kim jeszt ten twój guru
poprzednich wcieleniach, ty gadać nie dasz rady. No to nie będziemy.
no nie schizofrenicy maja swoj swiat , no nie dam bo ja zyje tu i teraz a nie w pierdolonych imaginacjach

@piotrwrobel:
Dam radę wy też dajcie bo jak przyjdzie emerytura to ciezko bedzie sie wykpic rozszerzona swiadomoscia :Pz tej okazjhi ide spac /:)

  Hnoss,  23/03/2017

@piotrwrobel: genialna mądra wypowiedz, za która szczerze dziękuję. Pod każdym moim tekstem czytam wielkie mądrości na każdy temat. Linki z wiki wygrzebane na szybko mające potwierdzić, że skrytykuje i wie wszystko. jeszcze raz dziękuję.

  Koriolan,  23/03/2017

@piotrwrobel: no masz racje :-)))
Zresztą część osób widzi to co opisujesz.

@Izabella:
Genialna, genialna, akurat o Tobie., z wiki się można dowiedzieć więcej niż z twoich artów/Chciałabyś żebym każdy czytał., no niestety.Twoje teksty maja taką wartość że negując je można się czegoś dowiedzieć, a akurat postawa mentorsko filozoficzna jest twoja a nie moja, bawi mnie to setnie.Nigdy nie twierdziłem że wiem wszystko, ale jakbym oglądnął na żywo Moskwę to nie stwierdz ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
O czym nie mam zielonego pojęcia ? Teoria reinkarnacji, kładzie się w tylu punktach, że leży jak i religie.Hitchensowi też by pan powiedział że nie wie o czym mówi ? Przeczytałem jego książki i się okazało że myślę jak on, czyli nie wybieram sobie co negować z zakresu religijnych, quasi religijnych, czy też filozoficznych systemów, neguje wszystko, nie muszę się nawet specjaln ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Zanim pan kogoś zacznie jechać od głupich hejterów, błagam, niech pan zwraca uwagę na to w jaki sposób pan pisze, jak widzę wyciągnołeś, to mnie krew zalewa i budzą się demony.
Pomógł, pomógł, wydać pieniądze zamiast na kościoły, na jego ośrodki.
Trinlej Taje Dordże (tyb.: ཕྲིན་ལས་མཐའ་ཡས་རྡོ་རྗེ་, Wylie: Phrin-las Mtha'-yas Rdo-rje) – urodził się 6 maja 1983 roku ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
"Jak bym miał okazje to dopiero Hitchensowi bym to powiedział, bo dlaczego nie. Dlatego może nie że jednemu głupiemu, a właściwie nietyle głupiemu co sprytnemu w głoszeniu głupoty, uwierzyły tłumy głupców. "

Głupi bo racjonalny , głupi bo wierzył tylko w rzeczy które można sprawdzić, umierając na raka trwał w swojej głupocie.

Nie mam żadnych mistrzów , stwierdziłem tylko że myślał jak ja , myślałem w ten sposób zanim przeczytałem jego książki.

@piotrwrobel:
"hejt polega na głoszeniu treści negatywnych względem czegoś i opartych na populistycznych i pozbawionych racjonalności argumentach"
Idealnie pasuje do religii , ale także to systemów quasi religijnych itd.
Niech pan mi przedstawi argumentację dotyczącą teorii reinkarnacji . Jedyna argumentacja jest taka że nie można twardo udowodnić tych BZDETÓW , to samo jest ż ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Brak ogniwa, KRK się tego boi , dlatego już są liberalni, niech pan pomedytuje w intencji braku znalezienia tego ogniwa , bo buddyści wtedy będą centralnie w czakramie dupy.
Który wniosek ? Na eiobi9e czytam bzdety o świadomości poza ciałem, w momencie gdzie istnieją "kończyny fantomowe " , jest to kolejny dowód z tysiąca że świadomość tworzy MÓZG .
Najlepsze w t ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
On nie żyje, nie mam tych samych , poza tym był znacznie bardziej wkurwiony niż ja. Ja jestem wbrew pozorom spokojny. Ewolucji się nie da zanegować , kość ogonową chce pan zanegować ? Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych , ale gdyby jutro ktoś ogłosił że ma "brakujące ogniwo ", ja bym pomyślał "kurwa mać wreszcie " pan " o ja pierdolę co za kwas " w Watykanie " Napierdala ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Chodziło mi o tego ignoranta i debila Darwina. Poniekąd uwielbiam czytać że teoria Darwina zabiera człowiekowi coś tam, odziera i sprowadza do funkcji biologicznych , bla bla bla .,
Ludzie żyli bez religii i bez medytacji i to nie jest żadna teza ale FAKT

Aaa jeśli chodzi o fascynacje kimś ,. to miałem Morrisonem krótką., sam sobie z tego okresu bym przywalił w

...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
W pewnym sensie jest pan w błędzie, nigdy tego nie pisałem, ponieważ nie jestem w stanie tego dokładnie zoobrazowac i hm poniekąd to co bym napisał mogłoby stać się argumentem na brak "cielesności "świadomości.
Przed wypadkiem nie byłem w stanie zrozumieć jak mój kumpel znajomy który jeździ od dziecka na wózku, potrafił w knajpie gdzie "napierdala " muzyka jest chaos , ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
Ludy pierwotne nie miały Bogów, zanim nie pojawili się słynni szamani itd i kurczę po raz kolejny w dziejach ludzkości się okazywało że chodzi o sex hahahaah ...............no niestety panie Piotrze ale szamani mieli także "sokratejskie" pomysły :) , typu prawa pierwszej nocy i jakieś takie. Wygląda na to że cała historia religii i filozofii to banda zboczeńców:P takie cuś nam z tego wyszło :D.Eeee znaczy to teza jest :)

@piotrwrobel:
Nie do końca pan zrozumiał :), jam używam form typu" mój aparat mięśniowy " z czego kumpela się śmiała :) . Poza tym gdzieś jest to kwestia charakteru, przemyśleń , podejścia do siebie. Nigdy nie byłem "egocentryczny" także nie mam od czego uciekać i co budzić :)
Brakujące ogniwo zrobiłoby "wake up" , no nie dla mnie ja jestem "awaked already " :)
p.s.
Wsz ...  wyświetl więcej

@piotrwrobel:
http://sjp.pwn.pl/slowniki/byn(...)ej.html

bynajmniej I «partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie.»
bynajmniej II «wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej.»

@piotrwrobel:
Więcej ludzi zareaguje stadnie, także nie dwa, no ale możemy założyć że zrobiłem błąd.W sumie skrót myślowy to błąd z mojej strony.
Myślałem że chodzi panu o pisownie, dlatego wstawiłem ze słownika.

@piotrwrobel:
Nie przed snem ,. ale niech pan sobie wyobrazi bycie w stanie umysłu po medytacji całą wieczność, przy założeniu że świadomość jest "acielesna" nieśmiertelność przy obecnej technice cyfrowej jest na wyciągnięcie ręki, z tym że byłby to KOSZMAR , CIERPIENIE , NIEWYOBRAŻALNE .
https://www.youtube.com/watch?(...)qWQiXG8 ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska