Login lub e-mail Hasło   

Świadomość - metody budzenia #6

Budda dał wskazówki do szybszego budzenia świadomości :-)))
Wyświetlenia: 1.346 Zamieszczono 18/03/2017

Metody budzenia świadomości :


1) obserwacja siebie
2) niekłamanie
3) medytacja
    a) wipasana
    b) medytacja uważności
    c) medytacja wnętrza
    d) medytacja z wizualizacją
    e) medytacja bez myśli
4) zmniejszenie napięć ciała
5) cztery umowy Tolteków

Wstęp.

Jesteśmy świadomością. Niestety nikt nam tego w maleńkości nie powiedział a wręcz odwrotnie. Mówiono : "jaki piękny chłopiec i jaki ma śliczny nosek". To spowodowało, że uparliśmy się myśleć, że jesteśmy nosem, ciałem, mózgiem, myślami. Te rzeczy są nietrwałe. Nieraz widzieliśmy jak komuś urwało nos, nogę, mózg lub myśli. Każdy pomyślał : "mi TEŻ może się coś urwać" zwłaszcza, że sąsiad groził "jak jeszcze raz ukradniesz mi jabłka to urwę Ci tą rękę co kradnie". Pojawił się LĘK STRATY. Budda myślał jak tu ludziom pomóc się pozbyć tych lęków i wykorzystał do tego medytację z wizualizacją. Poprzednio opisane medytacje uważności i wnętrza raczej kierowały naszą uwagę "na to co jest". Integrowały nas ze światem zewnętrznym lub wewnętrznym. Pomagały nam łamać barierę naszego "ja".

 

3d) medytacja z wizualizacją.

Technicznie polega na ułożeniu się wygodnie, zamknięciu oczu, wstępnym wyciszeniu się i rozpoczęciu medytacji wyobrażajac sobie jakiś kształt w myślach. Buddyści ocenili różne kształty i ich przydatność w medytacji z wizualizacją. Może to być np złota kula, skrzyżowanie niebeskich promieni i inne. Na początku medytowania myśli 'uciekają' w swoją stronę. Należy spokojnie powrócić do wyobrażania sobie wybranego obiektu. Na początku możemy sobie wyobrazić obraz w ruchu. Jest to łatwiejsze dlatego, że taka jest natura tego świata, wszystko się zmienia, porusza. Później warto widzieć obraz nieruchomy tak by i umysł znieruchomiał.  W miarę postępów myśli będą bardziej posłuszne i ich 'ucieczki' rzadsze.
Wspomniałem wcześniej o buddzie. Budda wstępnie określił komu jakie warunki medytacji bardziej pomagają. Ciekawych odsyłam do innych materiałów. Ale tu wspomnę tylko o medytacji w kierunku pozbycia się jakiegoś lęku. Gdy ktoś bardzo boi się śmierci, może medytować wyobrażając sobie swoje gnijące zwłoki :-)))
Inną ciekawą odmianą jest medytacja z wizualizacją świata ... po naszej śmierci. Np medytujemy w pokoju. Wyobrażamy sobie wygląd pokoju w którym nie ma nas i naszego ciała. Potem jakby okiem kamery unosimy się i wyobrażamy sobie, że nie widzimy siebie w mieszkaniu, budynki, mieście ani na całej planecie. Zapewniam, że UCZUCIE jest niecodzienne :-)))

Działanie jest podobne do pozostałych medytacji z tą różnicą, że tutaj sterujemy swoimi myślami kierując je na określony obiekt. Czyli odbieramy energię 'dzikim' myślom a kierujemy je do obiektu, który uznajemy za pomocny w swoim RD (rozwoju duchowym).
Inaczej mówiąc nie pozwalamy myślom swobodnie biegać lecz skupiamy je na określonej rzeczy. Możemy ująć to tak, że uczymy myśli dyscypliny :-)))

A właściwie dyscypliny uczymy siebie i swój umysł :-)))

Działanie tej metody można też wyjaśnić tak, że ego (umysł, pożądania) są wytworem tego świata, którego naturą jest Ruch, zmiana. Umysł pojawia się gdy mamy zmiany, ruch myśli. Im większy ruch tym umysł jest 'silniejszy'. Świadomość to przeciwieństwo umysłu, to CISZA. Zastygajac w medytacji ciałem i myślami, przywołujemy świadomość.

Ja osobiście nie lubię tej medytacji gdyż mój RD uważam za pozbywanie się wszystkich sztucznych, zewnętrznych przymusów a nie nakładanie sobie nowych. Z innej strony powiedział coś na ten temat Budda a on wie co mówił.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 829
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1152
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1116
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 645
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1424
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1408
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1117
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1249
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1337
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 670
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 513
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 669
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 367
 
Autor
Artykuł  nse,  18/03/2017

"Ja osobiście nie lubię tej medytacji gdyż mój RD uważam za pozbywanie się wszystkich sztucznych, zewnętrznych przymusów a nie nakładanie sobie nowych." ... wolność nie opiera się na beztroskim rozpasaniu :) Podam przykład z doświadczenia, można wykonać doskonały projekt, przy obecnych programach wspomagających projektowanie właściwie można zaprojektować wszystko, ale co z tego jak ten projekt wyl ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: A kto powiedział, że Wolność jest rozpasaniem ?
Pytanie : "kto jest bardziej odpowiedzialny : niewolnik czy wolny człowiek ?"
porównaj sobie jak pracowali murzyni a jak polscy chłopi (choć im do pełnej wolności też trochę brakowało).
Porównaj też jak Ty zapier**lasz a jak urzednik od 7-ej do 15-tej.
.
Z innej strony.
Jest świat normalnyc ...  wyświetl więcej

  nse,  18/03/2017

@Koriolan: Teraz masz odpowiedź, dlaczego ludzie się tak boją świadomości :) Dlaczego wolą się upijać zamiast żyć trzeźwo ..., itp ...
Jeśli ktoś Cię wprowadzi w błąd z którego potem wyniknie nieszczęście, to kto jest odpowiedzialny za to nieszczęście ? Błąd każdy popełnia jesteśmy istotami omylnymi, problem w tym że nie każdy chce te błędy naprawiać, a potem ich unikać ..., mało tego wprow ...  wyświetl więcej

  nse,  18/03/2017

@Koriolan:http://www.empik.com/laborator(...)iazka-p ..., a co byś powiedział na zabawę w budowanie jakiś działających modeli, zamiast bawić się w politykowanie ?
Mamy już swoje lata, nie ma sensu budowania nowej "Japonii" ;)

@Mariusz Kajstura: He he ...
Ja nie politykuje ... nie kupuję gazet od ... nie pamiętam.
Nie mam telewizora od ... też nie pamiętam. Córka która oglądała bajki na TV ma teraz 20 lat, to pewnie nie mam telewizora z 10 lat.
.
Heh ...
Na razie cholerna satysfakcję mam z budowania, oczyszczania siebie. Świat zewnętrzny na razie raczej obserwuję :-)))
Kiedyś ku ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Bajka :
Wyobraź sobie, że kupiłeś nowy dom. A tam piękna drewniana podłoga więc ją polakierowałeś. Lakier się trochę stark no to drugi raz. Potem trzeci i dziesiąty. Kiedyś patrzysz na nią i myślisz "trzeba coś zrobić. 10 warstw a tu dalej dziury".
Możesz szlifować i nałożyć 11-tą warstwę, piękną, gładką. Tak robi Izabella. Ale możesz też zetrzeć wszystkie warstwy ...  wyświetl więcej

  nse,  18/03/2017

@Koriolan: Lubię zapach świeżego drewana jest taki dziewiczy :) Masz w tym racje, też miałem "nowoczesne zabawki" coś tam z tego budowałem ( nie zawsze działało ) ..., ale jakiś bakcyl tkwi by ciągle coś budować udoskonalać, ciągle za mało wiem, za mało umie i tak se leci ;)
Sandomierz to piękne miasto i okolice, tam ludziom TV nie są potrzebne ... :), ja mam TV który kupiłem w 95 roku stoi ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:

@Mariusz Kajstura: Ja inaczej widzę świadomość.
Świadomość to JA, TY i wszyscy inni. Nie te warstwy, które sobie nałożyłem (część ludzi mówi, rodzice mi nałożyli).
Jedną świadomość to jak JEDNO powietrze na ziemią. Mówi się powietrze w moim pokoju ... Ale to tylko się mówi :-)))

@Mariusz Kajstura: ....
https://youtu.be/5lDxW5RiOOc
.
.

Dzięki za kolejną metodę, pozdrawiam:-)

  Koriolan,  20/03/2017

@Mariusz Kajstura: sorry ...
Obejrzałem tylko wstęp.
.
Uznaję zdanie Osho.
Można się narkotyzowac Ale to tylko chwilowe. Prawdziwa zmiana i prawdziwe odkrycia są na trzeźwo :-)))

  nse,  20/03/2017

@piotrwrobel: & @Koriolan: Dzięki, o to chodziło :)

  Henear,  20/03/2017

@_serpico_: Może Kaczyński będzie nią karmił swoją obronę graniczna.

  vivi91,  23/03/2017

@piotrwrobel: genialna mądra wypowiedz, za która szczerze dziękuję. Pod każdym moim tekstem czytam wielkie mądrości na każdy temat. Linki z wiki wygrzebane na szybko mające potwierdzić, że skrytykuje i wie wszystko. jeszcze raz dziękuję.

  Koriolan,  23/03/2017

@piotrwrobel: no masz racje :-)))
Zresztą część osób widzi to co opisujesz.

@_serpico_: :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska