JustPaste.it

Gaz pieprzowy – jaki wybrać?

Gaz obronny, najczęściej nazywany pieprzowym, to łatwo dostępne i skuteczne narzędzie do samoobrony. Przed wybraniem gazu pieprzowego warto sprawdzić ofertę producentów.

Gaz obronny, najczęściej nazywany pieprzowym, to łatwo dostępne i skuteczne narzędzie do samoobrony. Przed wybraniem gazu pieprzowego warto sprawdzić ofertę producentów.

 

29910af825aed09485d05c435581ff58.jpg

Zawartość substancji drażniącej

Najbardziej istotnym parametrem przy wyborze gazu, jest ilość substancji czynnej w wyrzucanej mieszance. Skład gazu pieprzowego opisany na opakowaniu zwykle zawiera określoną w procentach ilość OC i MC, może być również podana liczba jednostek SHU. Jak to czytać?

MC to major capsaicinoids, czyli główne kapsaicynoidy, które są rozpuszczone w OC - oleoresin capsicum, czyli oleożywicy. Na opakowaniu możemy przeczytać, ile procent OC znajduje się w danym gazie i ile MC będzie w wyrzucanej mieszance. Najistotniejszy jest ten ostatni parametr, przy czym 0,5% MC będzie miał gaz pieprzowy nadający się do humanitarnej obrony przed psami, a 0,6-1% gaz wystarczający do obrony przez agresywnym napastnikiem. Jednostki SHU oznaczają ostrość wykorzystanych MC.

Rodzaje gazu pieprzowego, czyli forma wyrzucanej mieszanki

Gazy pieprzowe różnią się formą, w jakiej jest wyrzucana substancja drażniąca. Każda z nich ma zalety i wady, dlatego trzeba wybrać ten rodzaj, którego cechy najbardziej nam odpowiadają. Gaz obronny w formie chmury (zwanej też stożkiem) po rozpyleniu przyjmuje kształt zgodny z nazwą. Chmura ma duży zasięg – obejmuje spory obszar, dlatego nie trzeba nią dokładnie celować. Niestety jest podatna na działanie warunków atmosferycznych, w szczególności podmuchów wiatru.

Jeśli chcesz uniknąć zagrożenia chmurą zwrotną, wybierz gaz pieprzowy w formie strumienia lub żelu (piany). Strumień ma mniejszy zasięg niż chmura, trzeba nim także dokładniej celować, najlepiej w twarz napastnika. Wiatr może ewentualnie sprawić, że nie trafisz w agresora, ale użyty środek nie zwróci się przeciwko tobie. Gaz pieprzowy wyrzucany w formie żelu lub piany też wymaga dokładnego celowania. Wystrzelony środek oblepia twarz napastnika, a drażniąca substancja nie rozchodzi się w powietrzu, dlatego tego rodzaju gazu można używać nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

Dodatkowe ulepszenia gazu i opakowań

Oprócz formy wyrzucanej mieszanki, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje gazu i samego pojemnika. Wśród gazów pieprzowych dostępne są mieszanki z dodatkowym barwnikiem widocznym w świetle UV, który znakuje napastnika, przez co może zostać on zidentyfikowany przez policję. Jest to bardzo przydatne, jeśli broniliśmy się na przykład w nieoświetlonym parku czy ciemnej uliczce.

Producenci gazów pieprzowych starają się także, aby dzięki dobrze dobranym opakowaniom były one wygodne w przenoszeniu i użyciu. Pojemniki w formie breloczka do kluczy ułatwiają codzienne noszenie ze sobą środka obronnego. Nie zapomnisz zabrać ze sobą pojemnika i zawsze będzie on pod ręką. Dla osób prowadzących aktywny styl życia polecane są opakowania z opaskami na rękę. Dzięki nim można zabrać ze sobą gaz na przykład na jogging.