Login lub e-mail Hasło   

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Policyjne statystyki wskazują, że w Polsce co 7 minut jest kradziony rower. Niewiele z nich wraca później do prawowitych właścicieli.
Wyświetlenia: 387 Zamieszczono 28/03/2017

 Sprawdź, co możesz zrobić, żeby zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą lub jak zwiększyć szanse na odzyskanie go.  

Solidne zapięcie

Przypinaj rower zawsze, gdy gdzieś go zostawiasz. Nie ma znaczenia, czy będzie to tylko pięć minut, czy godzina. Jeśli potrzebujesz zostawić rower na dłużej, postaraj się wprowadzić go do zamkniętego pomieszczenia. W domu lepszym miejscem do przechowywania roweru niż piwnica będzie balkon. Gdy nie masz balkonu lub jest on zbyt mały, zamontuj uchwyt na ścianie. Do przypinania roweru poza domem wybierz solidny U-Lock. Takie zapięcie jest najtrudniejsze do przecięcia. Stawia długo opór, dzięki czemu złodziej może się zniechęcić. Niektórzy zamiast U-Locków polecają gruby łańcuch. Niestety to rozwiązanie nie jest tak skuteczne – dużo zależy od jakości spawów oraz kłódki, którą dobierzemy do łańcucha. Zapomnij o tanich linkach z supermarketu, ponieważ złodzieje radzą sobie z nimi w kilka sekund. Gdy przypinasz rower, mocuj zapięcie do nieruchomych części. Większość montowanych u nas stojaków jest przystosowanych do mocowania za przednie koło, które najłatwiej odkręcić. Zanim przypniesz swój jednoślad do tego typu stojaka, rozejrzyj się po okolicy – może znajdziesz solidniejszy element, umożliwiający przypięcie roweru za ramę.

Lokalizator GPS

Nowoczesne lokalizatory GPS nie chronią roweru przed kradzieżą, ale pozwalają na szybką reakcję po kradzieży i ułatwiają odnalezienie. Urządzenie lokalizujące umieszcza się w rurze sterowej, dzięki czemu jest niewidoczne. Dostępne są także modele ukryte w tylnej lampie, które są polecane głównie do rowerów dziecięcych. Lokalizator GPS wyposaża się w działającą kartę SIM, która będzie wysyłać powiadomienia i raporty na nasz smartfon. Można ustawić stałą częstotliwość raportów – na przykład co kilka godzin. W razie potrzeby wysyłamy żądanie lokalizacji. Dostajemy wiadomość zwrotną z linkiem do mapy, na którym jest określone położenie roweru z dokładnością do 5 metrów. Niektóre modele wysyłają automatyczny raport po wykryciu wstrząsów. Można również ustawić bezpieczną strefę, w której może się znajdować rower – po jej przekroczeniu również otrzymamy raport. Ta ostatnia funkcja jest przydatna nie tylko do ochrony przez złodziejami, ale także do kontroli rodzicielskiej. Gdy rower wyposażony w lokalizator GPS zostanie skradziony, dane GPS ułatwią policji odnalezienie naszego jednośladu i złodzieja.

Znakowanie roweru

Oprócz solidnego zapięcia i lokalizatora GPS powinniśmy oznakować rower na najbliższym posterunku Policji. Aby rower został oznakowany, musi być wyposażony we wszystkie obowiązkowe elementy – białe światło przednie, czerwone tylne, czerwony odblask z tyłu, dzwonek oraz co najmniej jeden sprawny hamulec. Powinniśmy również posiadać dowód zakupu roweru. Policja naniesie na rower indywidualny numer i zarejestruje go w bazie. Gdy policjanci znajdą kradziony rower, dzięki oznakowaniu będą mogli zwrócić go prawowitemu właścicielowi.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 873
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 718
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 886
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 856
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 398
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 851
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 415
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1045
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 572
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 577
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 588
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 311
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 644
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 871
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 759
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska