Login lub e-mail Hasło   

Potrzebna Izba Pamięci upadłych zakładów, w Muzeum w Szczecinie

Nie tak dawno sztandary rybackiego PPDiUR Gryf i Transoceanu, zostały uroczyście przeniesione z siedziby Stella Maris (gdzie były przechowywane) do Urzędu Morskiego w Szczecinie
Wyświetlenia: 856 Zamieszczono 06/04/2017

Sztandary miały się stać zaczątkiem Izby Pamięci nieistniejących firm z branży morskiej w Szczecinie. Uważam, że to dobry pomysł, lecz znaczących, upadłych zakładów, nie tylko gospodarki morskiej jest w Szczecinie więcej, więc proponuję utworzenie w Muzeum Narodowym w Szczecinie Izby Pamięci znaczących kiedyś, ale po transformacji ustrojowej upadłych i nieistniejących przedsiębiorstw i zakładów, nie tylko ku przestrodze, ale ku pamięci.

Za komuny Szczecin był prężnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym, tętnił życiem zakładów przemysłowych. Takie nieistniejące już zakłady i przedsiębiorstwa jak: Stocznia Szczecińska, Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Cukrownia Szczecin, Fabryka kabli Załom, PPDIUR Gryf, Transocean, FSM Polmo, Chemitex Wiskord, Cukiernia. Zakłady przemysłu odzieżowego: ZPO Dana i ZPO Odra, Zakłady Budowlane: KBO1, SPBO 2, nadawały ton życiu miasta i województwa.

 

Dzisiaj wymienione wyżej firmy przeszły już do Legendy. I to jest najnowsza Szczecińska Legenda. Kilka lat temu. opublikowałem na stronie mm.szczecin tekst "Czarna księga strat przemysłu wytwórczego w Szczecinie", w której zaproponowałem wspólnie z internautami stworzenie listy upadłych i nieistniejących znaczących zakładów przemysłowych (i nie tylko) Szczecina.

 

Internauci uzupełnili moją listę o następne upadłe zakłady i firmy. Ale to wszystko za mało, upadłe i nieistniejące firmy miały swój dorobek, swój produkt, swoich pracowników, swoje osiągnięcia, sztandary i odznaczenia. Warto je zebrać teraz, gdy jeszcze żyją ludzie którzy pracowali w tych zakładach, gdy jeszcze wiadomo gdzie przechowywane są pamiątki: dokumenty, zdjęcia, tablice z nazwami firm, sztandary, typowe wyroby, maszyny, urządzenia wyposażenia zakładów, czy mozaiki na murach zakładów (niczym szczątki berlińskiego muru).

 

A może w Muzeum Historii Szczecina czy Muzeum Przełomów, znalazłoby się miejsce na Izbę Pamięci, gdyż właśnie przełom ustrojowy (wprowadzenie gospodarki rynkowej) spowodował upadek większości tych znaczących zakładów i firm. Jedno jest pewne, już dzisiaj powinniśmy ogłosić zbiórkę pamiątek po upadłych zakładach i firmach i powinno się tym zająć Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Szczecina lub Muzeum Przełomów.. Nie pozwólmy na odejście w niepamięć najnowszej szczecińskiej historii. Historia nawet niechlubna, pozostaje jednak naszą historią.

Podobne artykuły


25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 2073
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1091
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1779
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1467
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 815
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 599
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 1009
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 899
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 493
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 324
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 301
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1193
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 904
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 662
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  06/04/2017

Taki był prężny ten przemysł, że od tej prężności półki były puste i nie było co żreć. Najbardziej błyszczały sztandary i brzęczały medale. Pokaż swoje przodowniku. A gdzie ilość odsłon? Internauci ci nie wybaczą. W dżinsach z Odry menele nie chcieli chodzić.

Komuna istniała w Polsce od 1945 do 1989,a nawet do 1990 r, tj 45 lat (to prawie pól wieku), czyli dwa pokolenia. Te dwa pokolenia stworzyły prawie z niczego polski przemysł (szczególnie na ziemiach odzyskanych), który przez te 45 lat dawał pracę, wykształcenie (studia wieczorowe), utrzymywał całe rodziny i chociaż pod koniec istnienia zafundował nam puste półki, to jednak nikt nie umarł z głodu, ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  07/04/2017

@Zdzisław Sadowski: Normalny człowiek woli za 100 zł jechać na drugi koniec Polski w czystym, ciepłym i pachnącym wagonie 6 godzin. Sovieticus za swoje 100 zł woli jechać w brudnym i śmierdzącym, szczękać zębami z zimna przez 15 godzin i dzwonić medalami z dumy, że pociągi są państwowe, nikt nic nie zarobił, a państwo stać na dopłacanie do tego burdelu. Sovieticusy wszystkich krajów srajcie w gaci ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  07/04/2017

@Zdzisław Sadowski: bezdomnych nie było widać, bo mieszkali w hotelach robotniczych, albo ich dokwaterowano tym co mieli domki jednorodzinne. Jak ktoś miał więcej niż 4 dzieci żył też w biedzie. Państwo miało go w dupie. Gdzie ty znalazłeś bank, który pobiera kilkadziesiąt X wyższe odsetki niż kwota pożyczki? Nie słyszałem, aby ktoś zmarł z głodu w Polsce po 1990 roku. Komuna utrzymywała całe rodziny. Z czego? Partyjni Sadosie dłubali w nosie i robili złote kulki?

  Hamilton,  07/04/2017

@Zdzisław Sadowski: "dwa pokolenia stworzyły prawie z niczego polski przemysł (szczególnie na ziemiach odzyskanych)" A reszta Europy stoi do tej pory między gruzami i czeka na pomoc Sadosia i Kostki. Na ziemiach odzyskanych Niemcy mieli przed wojną pustynię. Dobrze poczytać mądrego.

  Hamilton,  08/04/2017

@Dyl Sowizdrzał:"Historia dwóch debili, nawet niechlubna, pozostaje jednak naszą historią."

  Hamilton,  09/04/2017

@Zdzisław Sadowski: na take uczelnie wieczorowe chodziłeś ?
http://www.sadistic.pl/niezapo(...)262.htm
dostałeś dyplom uznania?

  Hamilton,  08/04/2017

Sadowski niebawem przekroczysz 10 tys. odsłon na eioba.pl. Gdzie obchodzimy uroczystości państwowe z tego tytułu, kto jest twoim pisarzem tysiąclecia i króciutko uzasadnij dlaczego Sadowski?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska