JustPaste.it

Czym jest drabina wielofunkcyjna i czy warto mieć ją w domu?

Drabina wielofunkcyjna to, zgodnie z nazwą, drabina, która może być wykorzystywana w różnorodny sposób.

Drabina wielofunkcyjna to, zgodnie z nazwą, drabina, która może być wykorzystywana w różnorodny sposób.

 

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w każdym domu potrzebna jest drabina. Pytaniem otwartym jest natomiast kwestia, jaka dokładnie miałaby to być drabina. Jak w przypadku każdego innego domowego sprzętu, kluczową kwestią jest funkcjonalność.

A ta z kolei zależy od tego, czy przez „dom” rozumiemy miejsce, w którym mieszkamy, czy też budynek jednorodzinny. Mieszkając w mieszkaniu z drabiny korzystamy w ograniczonym zakresie – przy zmianie wystroju lub myciu okien, wieszaniu kwiatów i obrazów, ewentualnie drobnych naprawach. Tymczasem w domu jednorodzinnym drabina ma jeszcze inne zadania.

Dlatego do blokowego mieszkania w zupełności czterostopniowa drabina aluminiowa, natomiast do domu jednorodzinnego warto wybrać jednak drabinę wielofunkcyjną. Jak sama nazwa wskazuje, można z niej korzystać przy wykonywaniu bardzo wielu prac.

Drabina wielofunkcyjna to nic innego jak drabina trzyelementowa (trzysegmentowa). Jeden element składa się zwykle z 9-11 stopni. Można je konfigurować tak, że drabina będzie funkcjonować jako rozsuwana drabina trzyczęściowa wolnostojąca, rozsuwana drabina trzyczęściowa przystawna oraz jako dwuczęściowa drabina wolnostojąca plus jednoczęściowa przystawna.

Reasumując, kupno jednej drabiny zastępuje zakup trzech lub czterech. Trudno się zatem dziwić, że ceny drabin wielofunkcyjnych są dosyć wysokie, jednak wydatek taki jest bardzo opłacalny. Dzięki takiej drabinie można znacznie poszerzyć zakres prac na wysokości – na przykład umyć elewację, sprawdzić stan dachu, oczyścić rurę itd. Drabina trzyczęściowa jest niezastąpiona w ogrodzie, głównie przy pielęgnacji drzew (przycinanie, opryski itd.).

Aby praca na drabinie wielofunkcyjnej była bezpieczna, producenci wyposażają ją w stabilizator z antypoślizgowymi stopkami zwiększający powierzchnię podparcia, a także pasy stabilizujące uniemożliwiające nadmierne rozsunięcie.