JustPaste.it

Rozprowadzenie ciepła w domu

System rozprowadzenia ciepła w domu jest tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego pieca CO.To własnie jego sprawność będzie decydować czy w naszych "czterech kątach" będzie ciepło.

System rozprowadzenia ciepła w domu jest tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego pieca CO.To własnie jego sprawność będzie decydować czy w naszych "czterech kątach" będzie ciepło.

 

Gdy mówimy o ogrzewaniu domu najczęściej myślimy o piecach C.O., ogrzewaniu podłogowym lub gazie. Rzadko kiedy skupiamy się na kaloryferach czy nadmuchach. Jest to błąd. Systemy rozprowadzenia ciepła w domu są równie ważne. Sprawa może wydawać się prosta, ale warto poświęcić jej chwilę, tym bardziej, że ewentualne późniejsze przeróbki nie należą do najłatwiejszych

Zacznijmy od krótkiego podziału. Energię cieplną możemy przenosić trzema drogami. Pierwszą z nich jest powietrze, drugą woda, trzecią ciała stałe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przyjrzymy im się pojedynczo.

 

Grzanie podłogowe

Zacznijmy przewrotnie od numeru trzy, czyli ciał stałych. Pod tym pojęciem ukrywa się ogrzewanie podłogowe, a konkretniej jego elektryczna forma. W teorii sprawa jest prosta. Instalacja takiego typu ogrzewania ogranicza się do rozłożenia mat cieplnych na podłodze, podpięcia ich do regulatora i źródła zasilania. Rozwiązanie to jest więc szybkie, łatwe do przygotowania nawet przez samych domowników. Wydaje się też najbezpieczniejsze, nie występują tutaj żadne rury z wodą, zawory, nie ma więc nic, co mogłoby przeciekać. Niemniej jednak pozory potrafią mylić. Metoda rozprowadzania ciepła, jaka tutaj występuje, wymaga materiałów o dobrym współczynniku przewodnictwa cieplnego. O ile więc w sytuacji wyłożenia łazienki płytkami ceramicznymi nie ma problemu, to w przypadku innych materiałów sytuacja nie jest już tak oczywista. Ciepło oddawane z przewodów elektrycznych musi nagrzać podłogę, aby ta równomiernie nagrzewała pomieszczenie. W takiej sytuacji korzystanie z surowców o słabym przewodnictwie cieplnym jest niewskazane. Mowa tutaj o parkietach, wykładzinach czy grubych dywanach, które z racji swojej struktury stanowią dobry izolator.
Podobny problem stanowią meble. Jeśli wiemy, że w pokoju znajdzie się meblościanka, tapczan czy inne duże, przylegające do ziemi meble nie powinniśmy montować w tym miejscu paneli grzewczych. Powoduje to, że, realna powierzchnia grzania się zmniejsza. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pokoju, możemy oczywiście podnieść temperaturę grzania. Problem w tym, że grzejnikiem tutaj jest podłoga, a gdy jej temperatura osiąga 40 stopni, chodzenie po niej nie należy do przyjemności.
               Takie same problemy generuje wodne ogrzewanie podłogowe, z tym, iż tutaj lepiej posłużyć się wykwalifikowanym personelem. Jeśli mieszkacie na obszarze Małopolski lub Podhala, proponujemy skorzystanie z firmy Z.H.S. Instalsan – hydraulik Leżajsk, mających już ponad dwadzieścia lat doświadczenia w branży.
              

 

Systemy DGP

Każdy, kto siedział przy kominku, wie jakie przyjemne ciepło potrafi generować i jak szybko nagrzewa pokój, w którym się znajduje. Kominki potrafią wytworzyć jednak na tyle energii, by gorącym powietrzem nagrzać mieszkanie. Systemy DGP to systemy dystrybucji gorącego powietrza. Schemat działania opiera się na tym, iż w zaizolowanym termicznie obszarze nad kominkiem zbiera się ciepłe powietrze, które później jest rozsyłane do innych pomieszczeń.
Jeśli naszym celem jest ogrzanie tylko jednego, dwóch sąsiednich pomieszczeń możemy skorzystać z systemu grawitacyjnego. Działa on w oparciu o zasady fizyki. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się do góry z komory grzewczej do systemu rur prowadzących do innych pomieszczeń, gdzie znajdują się kratki nadmuchu. System ten z racji swojej prostoty jest niezawodny. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, aby przewody, którymi będzie poruszało się gorące powietrze powodowały jak najmniejszy opór, były niepalne i dobrze zaizolowane. Ponadto, system ten sprawdza się tylko na niewielkie odległości od kominka. Działa skutecznie w promieniu do 3 m. 
Dlatego, jeśli zależy nam na grzaniu większej liczby pomieszczeń należy skorzystać z wymuszonego rozprowadzenia gorącego powietrza. W odróżnieniu od systemu grawitacyjnego, wymuszony posiada turbinę, która rozprowadza ciepłe powietrze po systemie przewodów. Sama turbina powinna być jednak dodatkowo zabezpieczona. Do tego służą bypassy, urządzenia umożliwiające odcięcie turbiny od gorącego powietrza i przekierowanie go w inne, wyznaczone miejsce lub potrafiące dobrać chłodne powietrze w celu zmniejszania temperatury.  Zastosowanie takiego obejścia ma na celu uchronienie turbiny przed zniszczeniem. Może dość bowiem do sytuacji, w której zabraknie prądu i całe gorące powietrze będzie się kumulować na tym newralgicznym elemencie. Ponadto, gdy turbina pracuje, a powietrze podawane z komory grzewczej kominka jest za wysokie, istnieje możliwość wtłoczenia zimnego powietrza, by zapobiec uszkodzeniu turbinie.

Oba te elementy nie mogą być też, w odróżnieniu do reszty rur izolowane termicznie.  

System wymuszony gwarantuje równomiernie rozprowadzenie ciepła po obszarze całego domu. Wymaga to jednak przemyślanego zaprojektowania systemu nawiewów.

 

Rozprowadzenie Wodne

Na sam koniec rozprowadzenie ciepła za pomocą wody, czyli klasyczne grzejniki- kaloryfery. Gdy budujemy dom, w projekcie znajdziemy dokładny opis instalacji grzewczej, jaka będzie się w nim znajdować. Gorzej, gdy chcemy dokonać przeróbek lub zmienić stare grzejniki na nowe. Sprawa ta nie należy do prostych, a na pewno nie polega na wymontowaniu starego i podłączeniu nowego innego grzejnika, czy dodaniu kaloryfera w innym miejscu. Takie postępowanie może okazać się zgubne i po remoncie nasz system grzewczy będzie działał duże gorzej niż przedtem.  Wymian i modernizacja systemu grzejników wymaga najlepiej udziału fachowców np. Z.H.S Instalsan – hydraulicy LeżajskUdział specjalistów jest ważny, ponieważ przed przystąpieniem do wymiany należy przeliczyć moc wody, czyli wydajność, przepustowość rur, sprawdzić ich średnice, skalkulować całkowitą moc cieplną. Ponadto, szczególnie w starym budownictwie, instalacje wodne są już skorodowane i może dojść do sytuacji, w której na skutek drgań przenoszonych przez instalacje może dojść do rozszczelnienia w nieoczekiwanym miejscu. Bez fachowców i sprzętu można sobie w ten sposób zafundować dodatkowe koszty związane z zalaniem, kiedy znów napełnimy piony kaloryferów.
               Z racji dużej ilości modeli na rynku typ grzejnika można dobierać do własnych upodobań. Istnieją modele stalowe, aluminiowe, miedziane a także wracające do łask, żeliwne. Przed zakupem, warto jednak dokonać nie tylko wspomnianych wcześniej obliczeń, ale zapoznać się z rozstawem rurek i miejscem instalacji kaloryferów, by uniknąć niepotrzebnej pracy przy modyfikacji podłączenia.