Login lub e-mail Hasło   

Etykieta na mięsie drobiowym. Sprawdź, czego możesz się z niej dowiedzieć

Dziś, kiedy życie toczy się w zatrważającym tempie, coraz częściej do naszych domów trafia pakowane mięso drobiowe kupowane w marketach.
Wyświetlenia: 264 Zamieszczono 04/06/2017

Choć dla wielu z nas produkt w opakowaniu jest synonimem niższej jakości, eksperci obalają ten mit, zalecając jego zakup. Wszystko przez etykietę, z której można dowiedzieć się wielu informacji, dotyczących rodzaju i walorów mięsa.

Podstawowe informacje

Etykieta to czytelna informacja o kupowanym mięsie. Powinna znaleźć się na niej duża, czytelna czcionka oraz szereg informacji o produkcie. Najbardziej podstawowymi z nich są nazwa towaru, kraj pochodzenia, stan termiczny oraz data przydatności do spożycia. Warto zaznaczyć, że termin ważności jest dłuższy w przypadku mięsa paczkowanego, ponieważ drób pakowany próżniowo zyskuje dłuższą trwałość. Na etykiecie znajdziemy również dane dotyczące masy netto mięsa oraz jego wartość odżywczą. Co więcej, znajduje się tam też numer partii. Te kilka cyfr to kod, na podstawie którego można prześledzić cały proces produkcyjny, jakiemu został poddany drób.

Przechowywanie i obróbka cieplna

Z etykiety dowiemy się również, jak powinno być przechowywane mięso. W przypadku drobiu standardem są temperatury w przedziale od 0 do +4 stopni Celsjusza. Informacją, na którą niewielu konsumentów zwraca uwagę, są specjalne warunki użycia. W przypadku kurczaków etykieta powinna zalecać poddanie mięsa przed spożyciem obróbce cieplnej. Na opakowaniu jest także oznaczony sposób pakowania – najpopularniejsze metody to pakowanie próżniowe oraz pakowanie w atmosferze ochronnej.

Informacje ważne dla zdrowia

Konsument powinien zawsze uważnie czytać etykiety. Bardzo ważnym aspektem jest choćby klasa jakości handlowej mięsa. Najlepiej, gdy oznaczona jest ona symbolem „A”, ponieważ tego typu produkty muszą spełnić restrykcyjne wymagania jakościowe. W sklepach znajdziemy także mięso klasy „B”. Na etykiecie powinien znaleźć się także weterynaryjny numer identyfikacyjny (to zwykle kilka cyfr umieszczonych w owalnym obramowaniu). Jest on gwarancją, że kupowane mięso jest w pełni bezpieczne. W przypadku przetworów z drobiu lub mięsa marynowanego warto zwrócić także uwagę na informację dotyczącą substancji powodujących alergie lub nietolerancje.

Czy można wierzyć etykietom?

Obowiązkiem producenta jest umieszczenie na etykiecie prawdziwych informacji, które nie mogą wprowadzać odbiorców w błąd. Nie powinny znaleźć się tam także informacje przedstawiające standardowe cechy produktu, jako jego szczególne walory. Na koniec warto wspomnieć, że etykieta to nie jedyny walor paczkowanego drobiu. Opakowanie powinno być dla konsumenta gwarancją tego, że mięso było transportowane i przechowywane w odpowiednich warunkach, przez co jest bezpieczne. Takiej pewności nie można mieć kupując drób u niewielkich rzeźników.

Opracowano na podstawie http://www.dobrydrob.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 791
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 803
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 888
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1163
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1215
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 631
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1135
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 553
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 597
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 612
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 716
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska