Login lub e-mail Hasło   

Rynek pracownika czy nowych technologii?

Rozwój technologii zmienia rzeczywistość. Nowe rozwiązania upraszczają życie codzienne, a niekiedy ograniczają zaangażowanie człowieka.
Wyświetlenia: 194 Zamieszczono 11/07/2017

Zmechanizowanie prac ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pewne jest jednak to, iż ta machina ruszyła i nabiera tempa. Rynek pracy także odczuje podstęp techniki; zmienią się oferty pracy oraz sam system rekrutacji, tym bardziej, iż koszt robotów maleje, a ich wydajność wzrasta.

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Obecnie dużo się mówi o tym, iż aktualnie to pracownicy dyktują zasady, a nie ich przełożeni. Z drugiej zaś strony zwiększa się pula zawodów, które podlegają automatyzacji. Jak wynika z raportu ,,Przyszłość pracy’’, zrealizowanego przez DELab UW oraz Orange roboty wykorzystywane są już od dłuższego czasu, choćby w fabrykach, jednak to na przełomie kilku lat zauważymy wzrost ich obecności w większości firm produkcyjnych. Roboty, które zastępują prace magazyniera, maszyny zamiast ludzi przy taśmach produkcyjnych czy też testowanie wysyłki paczek przez drony, to tylko część rozwiązań, które zostały już wdrożone lub też są sukcesywnie wprowadzane.

- Aktualne badania wykazują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, będziemy obserwować niezwykle istotne zmiany w dotychczasowych zawodach. Mówi się o liczbie przekraczającej 700 zawodów, które zostaną zastąpione przez roboty. Co ciekawe, do niedawna nikt nie wierzył, że kierowcy staną się grupą, którą będzie można zastąpić robotami, tymczasem Mercedes czy Google testują samochody, w pełni autonomiczne, które już teraz przejechały samodzielnie miliony kilometrów – mówi Martyna Ładkowska, specjalistka ds. rekrutacji w agencji pracy JobHouse.

Patrząc na tempo rozwoju technologii i cyberprzestrzeni, nikogo nie dziwi fakt, że wpłynie to także na sam proces rekrutacji. Wszystko za sprawą cyfryzacji i zastąpienia tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych – video interview. W czasach, w których telefon komórkowy dla większości społeczeństwa stał się trzecią ręką, jego wykorzystanie, aby skrócić kontakt z kandydatami jest naturalnym postępem, który wcześniej lub później musiał nastąpić.

- Możliwość nagrania własnego video interview należy rozpatrywać w kategoriach dodatkowego narzędzia, ułatwiającego pracę. Nagranie siebie na telefon komórkowy daje osobom ubiegającym się o pracę duży komfort i niezależność. W łatwiejszy sposób pozwala wyeliminować stres. Jednak przy bardziej zaawansowanych rozmowach udział specjalisty jest niezbędny w celu wychwycenia szczegółów ważnych dla procesu rekrutacji - mówi Alicja Błędowska, specjalistka ds. rekrutacji, JobHouse.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu usprawnienia pracy jest czymś zupełnie naturalnym. Warto pamiętać, że nie każdy zawód mogą wykonywać maszyny, gdyż nadzór człowieka jest często kluczowy. Człowiek wciąż wygrywa z robotami inteligencją emocjonalną i decyzyjnością. Maszyny będą tylko doskonałym i skutecznym narzędziem, a nie realnym zagrożeniem dla człowieka.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1521
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1024
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 892
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 796
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 676
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1020
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 718
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 477
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 733
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska