Login lub e-mail Hasło   

Nie zostawiaj śmietnika nad Wisłą! Dołącz do Barefoot Projekt Czysta Plaża

Warszawski świt wita masa pustych butelek, pobitego szkła, jednorazowych opakowań, petów i innych „wspomnień” wątpliwej jakości. Przyłącz się do akcji wsp&oac...
Wyświetlenia: 224 Zamieszczono 19/07/2017

Warszawski świt wita masa pustych butelek, pobitego szkła, jednorazowych opakowań, petów i innych „wspomnień” wątpliwej jakości. Przyłącz się do akcji wspólnego sprzątania bulwarów wiślanych i daj dobry przykład innym!

Okolice Wisły stały się w ciągu ostatnich kilku lat najpopularniejszym miejscem letniego wypoczynku w plenerze. Niestety, tak duża popularność stołecznych plaż i bulwarów wiąże się z ich nadmiernym zaśmieceniem. Dlatego nad Wisłą rusza kolejna akcja edukacyjna, której celem jest zmiana zachowań warszawiaków w przestrzeni publicznej oraz szerzenie idei odpowiedzialnego wypoczynku.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to ogólnopolska inicjatywa ekologiczna, realizowana już po raz piąty. Przedstawiciele projektu co roku ruszają w Polskę, aby porwać tysiące wolontariuszy do wspólnej akcji sprzątania plaż i wybrzeży miejskich. A wszystko po to, aby - zamiast śmieci - pozostawiać po sobie tylko ślady bosych stóp.

Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się 8 lipca w Gdańsku. O czystość plaży zadbało 111 wolontariuszy, którzy wraz z Filipem Chajzerem i Krzysztofem Jankesem Jankowskim zebrali aż 120 kg śmieci. Następnie, projekt przeniósł się do Łeby, gdzie rekordowa liczba 300 osób uzbierała 124 kg śmieci. Teraz czas na Warszawę! Wszystkich chętnych zapraszamy w sobotę, 22 lipca na schodki nad Wisłą przy klubie Beach Bar (ul. Wioślarska 6). Startujemy o godz. 13.00.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów. Partnerem akcji w stolicy został Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy.

- Projekt kierujemy do wszystkich, którym nie jest obojętne dobro warszawskiego wybrzeża. Nasz cel to nie tylko wspólne posprzątanie bulwarów, ale przede wszystkim zmiana obyczajów ludzi przebywających nad Wisłą. Zyska na tym nie tylko przyroda, ale wszyscy miłośnicy wypoczynku w plenerze - informuje Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Na edukacji i sprzątaniu stołecznego nabrzeża się jednak nie kończy. Udział w projekcie to także doskonała okazja do wspólnej zabawy i integracji. Na wolontariuszy, którzy dołączą do akcji, będą czekały – oprócz przyborów do sprzątania, takich jak worki czy rękawiczki – ciekawe konkursy oraz atrakcyjne gadżety. Aby dołączyć do grona wolontariuszy wystarczy wejść na stronę: http://czystapolska.org.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracji można także dokonać w namiocie Stowarzyszenia Czysta Polska w dniu eventu.

- Śmieci nad Wisłą to nieustający problem, dlatego na finał tegorocznego projektu wybraliśmy właśnie Warszawę. Chcemy zachęcić jak największą liczbę osób do połączenia letniego wypoczynku z dbałością o czystość otaczającej nas przestrzeni. Na wszystkich, którzy pójdą naszymi śladami czeka wiele kolorowych atrakcji i fantastyczna zabawa – zachęca Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Podobne akcje ekologiczne organizowane są już od wielu lat i nie tylko w Polsce. Jedenaście lat temu grupa entuzjastów ze Stanów Zjednoczonych zainicjowała projekt usuwając zalegające na plaży odpadki. Od początku przyświecał im jednak głębszy cel. Ideą akcji jest edukowanie i uświadamianie, że nie należy pozostawiać po sobie zbędnych wspomnień. Tak narodziła się inicjatywa Barefoot Beach Rescue Project. Od tego czasu, akcja dotarła na 5 kontynentów i zmobilizowała prawie 30 tysięcy wolontariuszy, którym udało się uzbierać ponad 24 tony śmieci.

Sprzątanie plaży nad Wisłą

Podobne artykuły


16
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1166
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1017
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1044
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1183
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 870
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1153
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 833
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1112
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 799
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 766
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 695
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 688
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 815
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 756
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska