Login lub e-mail Hasło   

Życiodajna anomalia

Niezwykłe właściwości wody wszyscy znają i wszyscy je widzą, zjawisko jest dla wszystkich tak oczywiste i powszednie, że jego niezwykłość jest niezauważalna. Anomalna rozszerzal...
Wyświetlenia: 2.767 Zamieszczono 23/07/2017

Niezwykłe właściwości wody wszyscy znają i wszyscy je widzą, zjawisko jest dla wszystkich tak oczywiste i powszednie, że jego niezwykłość jest niezauważalna. Anomalna rozszerzalność termiczna wody polega na tym, że reaguje ona na temperaturę  inaczej niż większość związków, substancji i materiałów. One, prawie zawsze, rozszerzają się gdy temperatura rośnie od 0 stopni Celsjusza w górę, a kurczą się gdy maleje poniżej 0 stopni Celsjusza. Woda jest najbardziej skurczona, a więc najgęstsza i najcięższa w temperaturze +4 stopni Celsjusza. Po podwyższeniu tej temperatury woda się rozszerza, czyli staje się rzadsza i lżejsza, aż w końcu paruje i rozpuszcza się w powietrzu.

Dostaje się ona jednak do powietrza nie tylko na skutek wysokiej temperatury podczas wrzenia ale również wskutek wysychania dużych powierzchni. Nasącza powietrze wilgocią i tworzy chmury. Nie ma jednak obawy że uleci w kosmos, bo gdy w atmosferze napotyka temperaturę +4 stopnie Celsjusza znowu gęstnieje i staje się wodą, która jako cięższa od powietrza spada na Ziemię. Dzięki temu ciągłemu krążeniu wody na Ziemi jest życie, rośliny rosną, strumienie i rzeki ciągle płyną. Cud.

Najbardziej interesujące jest jednak to, że po obniżeniu  temperatury poniżej + 4 stopni Celsjusza woda również się rozszerza. W zimie gdy woda w zbiornikach i rzekach się ochładza najlżejsza i najzimniejsza warstwa unosi się tuż pod powierzchnią, a później na powierzchni w formie lodu. Najcięższa warstwa o temperaturze + 4 stopnie Celsjusza unosi się nad dnem, a między nimi są warstwy cieplejsze i panuje ciągły ruch, bo schładzająca się przy powierzchni woda opada w kierunku dna. Dzięki anomalii więc i dzięki temu, że lód unosi się na powierzchni w wodzie może przetrwać życie.

Anomalne zachowanie wody kształtuje również powierzchnię planety, dążąc do jej wyrównania, powoli krusząc najtwardsze nawet skały. Jest to działanie bardzo długotrwałe, można jednak zauważyć, że góry im są starsze tym są niższe. Przykłady tej niszczycielskiej działalności widzimy codziennie na drogach, gęsta woda w ciekłej postaci dostaje się w pory asfaltu, a potem marznie, rozszerza się i ...

Wiele zjawisk związanych z właściwościami wody nie jest jeszcze do końca zbadana. Wiadomo na przykład, że lód na skutek działania mrozu i powietrza dalej się rozszerza i z czasem sublimuje, dlaczego jednak sublimuje sama woda podczas pierwszych przymrozków? Kto był nad wodą w zimny jesienny poranek na pewno widział unoszące się opary, tak zwany dym na wodzie.

Dlaczego woda w zbiornikach jest tak podatna na wysychanie i mieszanie się z powietrzem skoro jej napięcie powierzchniowe jest na tyle duże, że mogą chodzić po niej owady, a kropla wody zachowuje w locie zawsze ten sam kształt?...... itd., itd.

Podobne artykuły


17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1836
15
komentarze: 27 | wyświetlenia: 1212
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1109
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1222
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 728
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 590
13
komentarze: 32 | wyświetlenia: 826
13
komentarze: 45 | wyświetlenia: 1560
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 872
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 525
12
komentarze: 26 | wyświetlenia: 908
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 427
12
komentarze: 10 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 661
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 523
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

...i te wspaniale maszyny parowe. Z 1 litra wody 1400 litrow pary...

  gnostyk,  26/07/2017

@Barkarz Podjąłeś wspaniały i wręcz fascynujący temat, na Twoim miejscu pokusiłbym się
o cały ciąg następnych o tej tematyce. Mało kto wie że nauka do dnia dzisiejszego nie
zgłębiła tajemnicy wody, H2O, niby takie proste w budowie otoczka tajemnicy tu się dopiero
zaczyna. Woda słyszy, czuje i myśli, nie zmienia składu chemicznego tylko strukturę,
mało tego, posiada pami ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  27/07/2017

@gnostyk: Dzięki, o tych właściwościach wiele wspaniałych artykułów napisał już Janusz Dąbrowski., który ma na ten temat dużą wiedzę, więc nie będę go nieudolnie dublował.

  noyes,  28/07/2017

Nie wadzi nikomu i jest użyteczna. Odbiera uczucia i myśli i ma wspaniałą pamięć.... Super artykuł . Gratulacje i uściski Braciszku

<a href="http://www.gudangbesibaja.com/(...)upplier">Agen Atap Spandek</a>
<a href="http://www.jualbesibetonhargap(...)-polos/">harga besi beton ais</a>
<a ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska