JustPaste.it

Życiodajna anomalia

Niezwykłe właściwości wody wszyscy znają i wszyscy je widzą, zjawisko jest dla wszystkich tak oczywiste i powszednie, że jego niezwykłość jest niezauważalna. Anomalna rozszerzalność termiczna wody polega na tym, że reaguje ona na temperaturę  inaczej niż większość związków, substancji i materiałów. One, prawie zawsze, rozszerzają się gdy temperatura rośnie od 0 stopni Celsjusza w górę, a kurczą się gdy maleje poniżej 0 stopni Celsjusza. Woda jest najbardziej skurczona, a więc najgęstsza i najcięższa w temperaturze +4 stopni Celsjusza. Po podwyższeniu tej temperatury woda się rozszerza, czyli staje się rzadsza i lżejsza, aż w końcu paruje i rozpuszcza się w powietrzu.

Dostaje się ona jednak do powietrza nie tylko na skutek wysokiej temperatury podczas wrzenia ale również wskutek wysychania dużych powierzchni. Nasącza powietrze wilgocią i tworzy chmury. Nie ma jednak obawy że uleci w kosmos, bo gdy w atmosferze napotyka temperaturę +4 stopnie Celsjusza znowu gęstnieje i staje się wodą, która jako cięższa od powietrza spada na Ziemię. Dzięki temu ciągłemu krążeniu wody na Ziemi jest życie, rośliny rosną, strumienie i rzeki ciągle płyną. Cud.

Najbardziej interesujące jest jednak to, że po obniżeniu  temperatury poniżej + 4 stopni Celsjusza woda również się rozszerza. W zimie gdy woda w zbiornikach i rzekach się ochładza najlżejsza i najzimniejsza warstwa unosi się tuż pod powierzchnią, a później na powierzchni w formie lodu. Najcięższa warstwa o temperaturze + 4 stopnie Celsjusza unosi się nad dnem, a między nimi są warstwy cieplejsze i panuje ciągły ruch, bo schładzająca się przy powierzchni woda opada w kierunku dna. Dzięki anomalii więc i dzięki temu, że lód unosi się na powierzchni w wodzie może przetrwać życie.

2b7d2747b5fb1112cd75caa260d75a3d.jpg

Anomalne zachowanie wody kształtuje również powierzchnię planety, dążąc do jej wyrównania, powoli krusząc najtwardsze nawet skały. Jest to działanie bardzo długotrwałe, można jednak zauważyć, że góry im są starsze tym są niższe. Przykłady tej niszczycielskiej działalności widzimy codziennie na drogach, gęsta woda w ciekłej postaci dostaje się w pory asfaltu, a potem marznie, rozszerza się i ...

651c6087a8903e7514247857c1fe17c1.jpg

Wiele zjawisk związanych z właściwościami wody nie jest jeszcze do końca zbadana. Wiadomo na przykład, że lód na skutek działania mrozu i powietrza dalej się rozszerza i z czasem sublimuje, dlaczego jednak sublimuje sama woda podczas pierwszych przymrozków? Kto był nad wodą w zimny jesienny poranek na pewno widział unoszące się opary, tak zwany dym na wodzie.

Dlaczego woda w zbiornikach jest tak podatna na wysychanie i mieszanie się z powietrzem skoro jej napięcie powierzchniowe jest na tyle duże, że mogą chodzić po niej owady, a kropla wody zachowuje w locie zawsze ten sam kształt?...... itd., itd.