Login lub e-mail Hasło   

Senator PiS wyprowadzał miliony złotych, które miały wspierać SKOK-i?

Szef KNF alarmuje Kopacz, CBA i ABW Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: "Wprost" opublikował artykuł pt. "Afera w SKOK-ach. Senator PiS wyprowadził miliony?"; według k...
Wyświetlenia: 307 Zamieszczono 24/07/2017

 Szef KNF alarmuje Kopacz, CBA i ABW

 
Senator PiS wyprowadzał pieniądze, które miały wspierać SKOK-i?
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: "Wprost" opublikował artykuł pt. "Afera w SKOK-ach. Senator PiS wyprowadził miliony?"; według którego senator PiS Grzegorz Bierecki miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której jest dziś właścicielem i prezesem | Video: Senator PiS wyprowadzał pieniądze, które miały wspierać SKOK-i?

"Wprost" opublikował artykuł pt. "Afera w SKOK-ach. Senator PiS wyprowadził miliony?"; według którego senator PiS Grzegorz Bierecki miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której jest dziś właścicielem i prezesem. Takie wnioski płyną z pisma, które szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak wysłał do najważniejszych osób w państwie - pisze "Wprost".

Politycy PO uważają, że sytuacja w sektorze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) jest niepokojąca. Nawiązali w tym kontekście m.in. do ostatnich publikacji prasowych. Według Marcina Święcickiego (PO) sprawie powinna przyjrzeć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Wątpliwości "szczególne"

Według tygodnika, szczególne wątpliwości budzą losy Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, zlikwidowanej w 2010 r. KNF alarmuje, że "majątek likwidowanej Fundacji, która miała wspierać rozwój SKOK w Polsce, przekazany został do podmiotu stanowiącego wyłączną własność osób fizycznych, a nie instytucji w sektorze SKOK, np. wprost do Kasy Krajowej i tym samym do Funduszu Stabilizacyjnego" - napisał "Wprost". Wg tygodnika, wszystkich operacji finansowych dokonywały te same osoby, na czele z Grzegorzem Biereckim.

Jak donosi "Wprost", ta spółka dziś nazywa się Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki. W jej władzach oprócz samego Grzegorza Biereckiego zasiadają jego brat Jarosław i Adam Jedliński. Firma wynajmuje swoje nieruchomości m.in. Kasie Krajowej, TF SKOK S.A. i jest udziałowcem w SKOK Holding, czy TUW SKOK.

Krok po kroku

"Gazeta Wyborcza", która jak informuje dotarła do kopii dokumentu, pisze we wtorek, że Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych "była przez lata rdzeniem systemu SKOK i narzędziem, dzięki któremu wąska grupa biznesmenów trzymała w garści wszystkie spółdzielcze kasy kredytowe". Jak wylicza gazeta, w 2010 roku fundacja "kontrolowała 75 proc. udziałów w Krajowej SKOK".

Według "GW" fundacja, gdy powstawała w 1990 roku miała majątek wynoszący ok. 71 tys. dolarów. Na koniec 2010 roku było to ponad 77 mln zł - czytamy. Gazeta pyta, w jaki sposób te pieniądze mogły znaleźć się w prywatnej spółce? I podaje kilka dat - 9 grudnia 2010 r. w Sopocie powstaje spółdzielnia pracy: Spółdzielczy Instytut Naukowy (SIN).

Jej założycielami są bracia Biereccy i Adam Jedliński. Fundacja zostaje zlikwidowana a jej majątek przejmuje SIN - czytamy.  "GW" dodaje, że w sierpniu 2011 roku Instytut zostaje przekształcony w spółkę, której udziały obejmują Grzegorz Bierecki, jego brat i Jedliński". "Po >>sprywatyzowaniu<< SIN właściciele zaczęli systematycznie wyprowadzać z niego pieniądze, np. w formie dywidend" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem gazety "dzięki >>prywatyzacji<< majątku fundacji Bierecki zapewnił sobie nowe dochody". Dziennik wylicza, że w 2010 roku Bierecki wykazał 6,5 mln zł dochodu z funkcji pełnionych głównie w podmiotach należących do grupy SKOK. A w 2012 r. jego zarobki GW szacowała na 8,5-9 mln zł.

Pokaźny majątek

Poseł PO Marcin Święcicki odniósł się w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie do informacji medialnych o spółce przekształconej w Spółdzielczy Instytut Naukowy.

- Ten Spółdzielczy Instytut Naukowy został przekształcony w spółkę całkowicie prywatną, a przez te 20 lat działając w zapleczu SKOK-ów ta fundacja zgromadziła bardzo pokaźny majątek 77 mln zł. (...) Cały ten majątek, zgromadzony przez 20 lat w SKOK-ach raptem znalazł się w prywatnym instytucie, z prywatnymi właścicielami, i z tymi samymi nazwiskami, które się pojawiają wszędzie indziej, w innych spółkach - podkreślił poseł.

Według Święcickiego, Komisja Finansów Publicznych będzie musiała "przyjrzeć się, jak to jest możliwe". - Sądzimy, że również to jest sprawa dla prokuratury i dla Komisji Nadzoru Finansowego - dodał.

Również inny poseł PO Mariusz Witczak uznał ostatnie artykuły prasowe za niepokojące. - My jesteśmy głęboko zdeterminowani, by te kwestie wyjaśniać. Będziemy się tej kwestii bardzo dokładnie przyglądać - zadeklarował.

Zadanie specjalne

Święcicki przypomniał, że sprawami SKOK-ów zajmował się m.in. Senat, a także sejmowe komisje, na których przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiał raporty.

- Rysuje się z tego bardzo niepokojący obraz sytuacji. Po pierwsze, SKOK-i mają deficyt bieżący, po drugie dwa SKOK-i zbankrutowały, trzeba było wypłacić udziałowcom SKOK-ów rekompensaty w wysokości 3,2 mld zł przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - powiedział poseł. Jak dodał, "to więcej niż Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił wszystkich gwarancji i rekompensat przez 20 lat swojego istnienia".

Witczak zauważył, że kwestia SKOK-ów budzi emocje już od wielu lat, a niepokojące informacje pojawiały się już 10 lat temu. - W pierwszej kadencji, w której przejęliśmy władzę, w kadencji 2007-2011, zdecydowaliśmy się napisać ustawę, która objęła nadzorem państwowym kasy. Jednak ta ustawa była skutecznie blokowana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale jeszcze skuteczniej została zablokowana przez prezydenta Kaczyńskiego - podkreślił poseł.

Jak zauważył, "interesującą w tej blokadzie jest też rola samego Andrzeja Dudy, który był prawnikiem u prezydenta Kaczyńskiego". Przypomniał, że ustawa weszła w życie w tej kadencji i dzięki niej można było wypłacić rekompensaty finansowe dla klientów bankrutujących SKOK-ów.

Senator PO Łukasz Abgarowicz wskazywał, że sprawą SKOK-ów na jednym z posiedzeń zajmował się Senat. - I chcę powiedzieć, że obraz wychodzi nieprawdopodobny, w gruncie rzeczy takiej struktury, którą możemy porównać tylko do struktury mafijnej, związku biznesu z polityką - ocenił.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1522
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1027
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 894
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 797
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 676
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1020
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 718
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 478
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 733
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

O tym wiadomo już od kilku lat, a Ziobro i Jaki śpią. Nareszcie Lipski odkryłeś aferę. W tobie nadzieja. Napisz donos o
"niejasnych powiązaniach prezydenta Dudy". Duda to na pewno banderowiec i ukryta opcja niemiecka. Podobno w latach 40 tych był ubekiem, zomowcem i strzelał do żołnierzy przeklętych z ołowiu.

@Hamilton Starszy:
Ktoś ty Polak ? Czy popapraniec.

@milord36: Polak nie zada pytania "Ktoś ty Polak". To nie jest po polsku. Korzystasz z ruskiej wersji tłumacza Google?

@milord36: na prezydenta zaczynają się wylewać pomyje z kurwizji i innych "Naszych nocników". Jak mógł nie podpisać tak "wspaniałych" ustaw Ziobry. Lipski przed tobą życiowa szansa. Dołącz się.

Senator Grzegorz Bierecki (48 l., PiS) ma 10,86 mln zł. i nikogo to nie dziwi, bo kontroluje SKOKi. Należy mu się.

@Hamilton Starszy:
Dobrze,dobrze miej kontrolę nad pisownią.
Porządek musi być jak w OPOZYCJI.

@milord36: u ciebie w Rosji nie ma opozycji i jesteś tym zdziwiony. Ale w innych krajach opozycja to coś zupełnie normalne. Ty ruski trollu potrzebujesz jeszcze stu lat by to zrozumieć.

@Hamilton Starszy:
Ty lewaku postkomunistyczny.Opozycja jest wszędzie ale nie totalna jak siebie nazywacie i tak pojebana.

@milord36: pamiętam, że Jarosław Mały nie spotykał się z nikim, nie podawał ręki i był przez 8 lat na wszystko i wszystkich obrażony. I miesiączkował publicznie na ulicach ok 60 razy. To była opozycja konstruktywna. Lipski wracaj do kraju rad. I odwal się ode mnie. Nigdy nie należałem i nie należę do żadnej partii politycznej. Jestem lewakiem któremu esbescy złamali nos na komisariacie, a ty w tym czasie lizałeś im dupy w Pagarcie za kilka bonów dolarowych.

@milord36: he, he, he to nie zmieni faktu, że pewien mały zwykły poseł dostał w nos. Pozostał płacz i zgrzyt sztucznej szczęki. Nakręć film "Człowiek z waty i my ludzie z wazeliny". Błyśniesz na youtube.

@Hamilton Starszy:
Oj tak,tak !

@Hamilton Starszy:
Ty to jednak jesteś GOŚĆ W KAPELUSZU.

@milord36: oprócz kapelusza mam też paznokcie u nóg. Pewnie ci też przeszkadzają w sukcesach. Ze złości możesz sobie poobgryzać swoje. Zachowasz równowagę psychiczną.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska