JustPaste.it

Serwisowanie maszyn budowlanych

Na pewno widzieliście charakterystyczne, żółte maszyny budowlane. Czy zastanawialiście się jak i dlaczego trzeba je regularnie serwisować?

Na pewno widzieliście charakterystyczne, żółte maszyny budowlane. Czy zastanawialiście się jak i dlaczego trzeba je regularnie serwisować?

 

Zaniedbania podczas prac budowlanych mogą być katastrofalne w skutkach – opóźnienia w realizacji zadań i niemałe koszty napraw. Aby ich uniknąć, należy przeprowadzać przeglądy okresowe, regularne smarowanie podzespołów i kontrolę stanu technicznego. W przeciwnym wypadku można spodziewać się przestojów dłuższych lub krótszych w zależności od awarii. Jak wiadomo, takie awarie bardzo często przytrafiają się nam w najmniej odpowiednim momencie. Jak się przed nimi chronić, w jaki sposób wyznaczyć termin obsługi techniczne i co zrobić, jeśli jednak dojdzie do awarii?

 

Obsługa techniczna – przedłużenie trwałości maszyny

Harmonogram przeglądów okresowych jest ustalony przez producenta maszyny. Przestrzeganie go to rzecz niezwykle ważna, jeśli chcemy uniknąć usterek i przedłużyć życie maszyny. Znajdziemy w nim informacje o tym, które części i w jakim czasie wymagają regulacji lub przesmarowania. Do poprawnego działania należy regularnie napełniać transmisję olejem o określonych parametrach, a także wymieniać filtry, które po pewnym czasie się zanieczyszczają. W przypadku stwierdzenia nadmiernego zużycia danej części należy ją wymienić jak najszybciej w celu uniknięcia większego uszkodzenia oraz uniknięcia dużych kosztów.


Kiedy oddać maszynę do serwisu?

Najlepszym rozwiązaniem jest oddać maszynę w okresie dłuższego przestoju w pracach budowlanych. Dzisiaj jest bardzo trudne określenie takiego przestoju, ponieważ bardzo często inwestycje są realizowane również zimą. Powoduje to pracę przez cały rok. W takim wypadku najlepiej jest serwisować maszynę między robotami lub w czasie krótkich przerw spowodowanych np. pogodą. 

Bardzo pomocny w ustalaniu terminu serwisowania jest stan licznika. Producenci podają co jaką wartość należy maszynę oddawać do przeglądu.

Pewnego rodzaju problemy generuje wymiana licznika – gdyż nowe liczą pracę od zera. Z rozwiązaniem może przyjść operator, o ile miał wypracowany sposób rejestrowania czasu pracy. Można też sięgnąć po prostsze metody, jak choćby naklejenie przy liczniku nalepki z informacją, że należy do wyniku dodać określona liczbę z poprzedniego licznika.

Nienajgorszym, chociaż też nieco kłopotliwym sposobem, jest korzystanie z naklejek, na których operator zapisuje informacje o rodzaju obsługi technicznej, dacie wykonania, stanie licznika i numerze zlecenia i serwisanta. Wadą naklejek jest ich duża nietrwałość, blaknięcie tuszu oraz fakt, że z każdym przeglądem w środku maszyny przybywa nam dodatkowa nalepka.

Można też zdecydować się na korzystanie wyłącznie z jednego, sprawdzonego serwisu. W przypadku zaginięcia informacji o przeglądach możemy liczyć na pomoc z jego strony,


Gdy nieznany jest termin przeglądu...

Jeśli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie stwierdzić kiedy miał miejsce ostatni przegląd (kupiliśmy używaną maszynę, wymienialiśmy licznik itp.), nie warto ryzykować. Należy jak najszybciej wykonać pełen przegląd oraz wymianę oleju. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje groźba, że któreś z łożysk ulegnie awarii. W najlepszym razie – jedynie spowolni to pracę, w najgorszym – dana część ulegnie całkowitemu zniszczeniu.


Gdy maszyna uległa awarii...

Niestety, trzeba być przygotowanym i na taki scenariusz. Powodem może być nie tylko przeoczenie terminu przeglądu, ale także np. uszkodzenia mechaniczne z racji trudnych warunków, w jakich pracują maszyny. Producenci wychodzą naprzeciw takim koniecznym naprawom i udostępniają części zamienne. Dobrze więc już przy kupowaniu maszyn zastanowić się, jak łatwo nam będzie zdobyć taki element, jak długo potrwa dostarczenie go do nas i czy okoliczni fachowcy będą potrafili naszą maszynę serwisować. Dobrym rozwiązaniem są popularne na danym rynku firmy takie jak Caterpillar, Volvo czy JCB. W ich przypadku szybko znajdziemy odpowiedniego dostawcę części do maszyn budowlanych.

Możemy znaleźć także zamienniki popularnych komponentów, nie jest to jednak najbardziej opłacalne rozwiązanie. Oczywiście istnieje szansa, że będą wytrzymałe tak samo, ale to w przypadku oryginalnych, wielokrotnie sprawdzanych przez producenta części możemy mieć dużą dozę zaufania, że wytrzyma ona ustaloną liczbę godzin roboczych i nie wpędzi nas to w dodatkowe, niemałe koszty, które są tak ważne podczas robót budowlanych.