JustPaste.it

Majątek wspólny – podział

Pomimo tego, że z mocy ustawy mamy zazwyczaj do czynienia z ustrojem wspólności małżeńskiej, to po rozwodzie często konieczny jest podział majątku. W jaki sposób to zrobić?

Pomimo tego, że z mocy ustawy mamy zazwyczaj do czynienia z ustrojem wspólności małżeńskiej, to po rozwodzie często konieczny jest podział majątku. W jaki sposób to zrobić?

 

Rozważania na temat majątku wspólnego, jego podziału oraz majątku osobistego należy prowadzić mając na uwadze przede wszystkim uregulowania zawarte w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r., a to w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. To właśnie ten kodeks reguluje podstawowe kwestie związane z małżeńskimi ustrojami majątkowymi, w tym określa moment ustania ustawowej wspólności majątkowej – między innymi jako rozwód bądź podpisanie umowy między stronami. Najwięcej problemów rodzi jednak podział majątku dorobkowego małżonków. W jaki sposób go można przeprowadzić, aby całe postępowanie przebiegło jak najsprawniej?

podzial-majatku-wspolnego_small.jpeg

Różne możliwości – w zależności od sytuacji

Wbrew pozorom żadne z obowiązujących przepisów nie statuują żadnej zasady podziału majątku wspólnego przez małżonków – może to być zatem zarówno ustna umowa stron, jak i droga postępowania sądowego. Jedynym wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy w skład tego majątku wchodzi nieruchomość. Wtedy konieczne jest postępowanie sądowe lub wizyta u notariusza.

Udział notariusza w podziale majątku

Jak zostało to już wspominane wcześniej, podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej może nastąpić niemal w dowolnej formie – w tym również w formie aktu notarialnego. Niestety taka możliwość istnieje wyłącznie w przypadku zgodnej woli stron co do sposobu podziału i rozkładu konkretnych składników majątkowych pomiędzy poszczególnych małżonków.

Postępowanie sądowe

Kolejną z możliwości podziału majątku wspólnego – zwłaszcza w przypadku konfliktu pomiędzy stornami – jest droga postępowania sądowego, a to wniesienie do sądu wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej. Taki wniosek podlega stosownej opłacie (1000 zł) i powinien wskazywać wszystkie składniki majątku wspólnego oraz wykazywać ich prawo własności.

Jeżeli nie czujemy się na siłach co do przygotowania takiego wniosku, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego lub adwokata.

 

Po więcej szczegółów odnośnie podziału majątku wspólnego zajrzyj na: www.poznanskie-kancelarie-notarialne.pl