JustPaste.it

Notariusz a umowa dożywocia

Umowa dożywocia funkcjonuje w polskim prawie już od wielu lat. Przeniesienie praw własności nieruchomości w zamian za opiekę ma jednak swoje zalety i wady.

Umowa dożywocia funkcjonuje w polskim prawie już od wielu lat. Przeniesienie praw własności nieruchomości w zamian za opiekę ma jednak swoje zalety i wady.

 

Czym jest umowa dożywocia?

Umową dożywocia nazywamy dokument, w którym to jedna ze stron (tzw. dożywotnik) przekazuje nieruchomość nowemu nabywcy w zamian za dożywotnią opiekę. W ramach opieki nabywca wraz z dożywotnikiem mieszkają pod jednym dachem. Nabywca zapewnia dożywotnikowi pożywienie, ubrania, niezbędne leki, a także dostęp do opieki medycznej.

notariusz-a-umowa-dozywocia_small.jpg

Kiedy możemy mówić o umowie dożywocia?

Umowę dożywocia może podlegać dowolna nieruchomość. Może być nią nie tylko mieszkanie, ale również dom, czy gospodarstwo rolne. Niezbędne do przekazania własności jest oczywiście jego posiadanie. Co w przypadku osób, które posiadają jedynie spółdzielcze prawo do użytkowania lokalu, oznacza, że aby przekazać go w ręce nabywcy w ramach umowy dożywocia, muszą najpierw go wykupić.

O umowie dożywocia możemy mówić wtedy, gdy jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Ten rodzaj umowy możliwy jest do podpisania nie tylko pomiędzy członkami rodziny. Dopuszcza się również jej zawarcie pomiędzy opiekunem prawnym, placówką opiekuńczą lub całkowicie obcą osobą.

Rola notariusza

Aby umowa dożywocia miała wartość prawną, niezbędne jest jej sporządzenie wraz z pomocą notariusza. Jedynie poprzez niego można dokonać przeniesienia własności nieruchomości. Może on również wskazać stronom, jakie zapisy powinny zostać zamieszczone w umowie.

Zaleca się, aby dokładnie przemyśleć treść zawieranej umowy. To w niej możemy zawrzeć nasze prawa i obowiązki jako nabywcy i zbywcy nieruchomości. Prawo domyślnie przyjmuje, że zbywca będzie mieszkał ze zbywcą pod jednym dachem. Jednak możliwe jest sporządzenie umowy w taki sposób, aby nie było to koniecznością.

Umowa dożywocia jest dokumentem niezbywalnym. Oznacza to, że wygasa ona dopiero w chwili śmierci jednej z zobowiązanych stron. W przypadku wcześniejszej sprzedaży nieruchomości, możliwe jest wypłacanie dożywotnikowi renty.

 

Więcej informacji o umowie dożywocia znajdziesz na: www.uslugi-notarialne-poznan.pl