JustPaste.it

Sanktuarium Maryjne na Pólku (gmina bralin)

sanktuarium Maryjne na Pólku pod Bralinem z 1711 roku. O świątyni z XVIII w. można rzec „Wspaniała budowla we wspaniałej scenerii”, lecz jest jeszcze coś...

sanktuarium Maryjne na Pólku pod Bralinem z 1711 roku. O świątyni z XVIII w. można rzec „Wspaniała budowla we wspaniałej scenerii”, lecz jest jeszcze coś...

 

Położenie i znaczenie sanktuarium

Fundamenty kościoła stoją na niskim pagórku wśród pól uprawnych kilkaset metrów na wschód od Bralina przy drodze w kierunku Mnichowic. Ciekawostką jest drewniana architektura głównej świątyni która z „lotu ptaka” przybiera kształt greckiego krzyża którego skrzydła rozszerzają się od zewnątrz w kierunku środka budowli. Świątynia potocznie zaliczana jest jako kościół dla pielgrzymów, którzy licznie przybywają w to miejsce nie tylko w dzień odpustu sanktuarium. Każdy pielgrzym którego celem jest Pólko może zachwycać się wspaniałymi widokami krajobrazu. Droga od zachodu jak i od wschodu ciągnie się przez aleję pięknych, gęsto rozrośniętych drzew. Mniej więcej po środku drogi z Bralina do Mnichowic po lewej stronie jest wjazd do przybytku Maryjnego, oznaczonego na przeciwko piękną kapliczką z figurką Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy samym wjeździe z prawej strony postawiony został pamiątkowy ogromny głaz z inskrypcją.

Dzieje i historia miejsca

2866cdc2d0d4d5cf9c516f88c466dd32.jpg

Sanktuarium Maryjne na Pólku powstało przed XV wiekiem, z tego okresu jest pierwsza informacja o owym miejscu. Niestety nie wiadomo niczego na tę chwilę o architekturze i rozmiarach pierwszego budynku. Dzisiejszy kościółek został postawiony w miejscu dawnego, tak podają źródła historyczne. Świątynia jak i kompleks ławek i zadaszeń, oraz niewielkich budynków (budki, wagony) cały jest wybudowany z drewna. 

Głównym fundatorem sanktuarium Maryjnego na Pólku był S. Drabik pochodzący z Rychtala. Budowla zachwyca nawet z większej odległości, kontrastując z typowo polskim naturalnym krajobrazem wokoło. Wielu pielgrzymów zwiedzających, zafascynowanych architekturą sakralną, zabytkami architektonicznym nazywana jest „perłą architektury drewnianej”.

 

Źródło: http://historio.pl/2017/07/sanktuarium-maryjne-na-polku/