JustPaste.it

Jak rozplanować oświetlenie ogrodowe?

Oświetlenie ogrodowe jest potrzebne tak samo jak to wewnątrz budynku i przy jego dobieraniu kierować się należy określonymi zasadami.

Oświetlenie ogrodowe jest potrzebne tak samo jak to wewnątrz budynku i przy jego dobieraniu kierować się należy określonymi zasadami.

 

Lampy w ogrodzieJuż w drugiej dekadzie sierpnia dni skracają się na tyle, że wieczorny odpoczynek w ogrodzie jest utrudniony ze względu na niewystarczającą ilość światła. A przez całe lato, przy sprzyjającej pogodzie, przy grillu można siedzieć ze znajomymi czy rodziną nawet długo w nocy. W takich sytuacjach odpowiednie oświetlenie ogrodu jest po prostu nieodzowne. Ponadto umiejętne skierowanie światła pozwoli na efektowne zaprezentowanie walorów estetycznych roślin i całej kompozycji.

Lampy zewnętrzne najlepiej instalować wtedy, gdy urządzamy nasz przydomowy ogród. Jednak najlepiej zaangażować w tym celu ogrodnika lub planistę, który wiedząc, jakie rośliny będą posadzone, będzie wiedział, jak ogród będzie się prezentował za kilka czy kilkanaście lat i jakiego w związku z tym oświetlenia będzie potrzebował. Wtedy też najłatwiej założyć kable, gdyż nawierzchnia nie jest jeszcze ułożona, a trawa posiana.

Jeżeli jednak ogród urządzany jest stopniowo, co ma miejsce najczęściej, również stopniowo wprowadzamy do niego oświetlenie. Oświetlenie ogrodowe można podzielić na funkcjonalne i dekoracyjne. To pierwsze pozwoli nam orientować się w terenie po zmroku, to drugie umili czas podczas imprez i pozwoli zaakcentować najpiękniejsze detale. Na pewno doświetlenia ułatwiającego poruszanie się po zmroku wymagają ciągi komunikacyjne – chodniki i ścieżki, a także podjazd do garażu czy dojście do tarasu. Podobnie oświetlić należy miejsca rekreacyjne – altankę z grillem, zakątek, w którym stoją meble ogrodowe itp. Lampa przyda się także przy domku narzędziowym. Jeżeli w ogrodzie znajduje się oczko wodne lub kaskada, warto i przy nich zainstalować reflektorek lub lampkę LED.

Lampami funkcjonalnymi mogą być lampy zasilane energią elektryczną (poprzez kabel lub baterię) albo solarne. Te drugie działają samoczynnie, nie wymagają źródła energii, jednak świecą nie dłużej niż 8 godzin i ich światło jest raczej słabe. Dlatego wykorzystuje się je głównie do wytyczania ścieżek i chodników. Solary mogą stanowić też dekorację ogrodu, podobnie jak kolorowe lampiony. W ogrodzie znakomicie sprawdzają się nowoczesne rozwiązania z dziedziny oświetlenia: ściemniacze oraz lampy z detekcją ruchu oraz zmierzchu.