JustPaste.it

Olej lniany - 7 najważniejszych właściwości

Olej lniany stosowano już dawna, nie tylko jako dodatek do dań ale także w celach leczniczych. Nasi przodkowie byli świadomi tego, że dobrze działa na zaparcia i inne problemy.

Olej lniany stosowano już dawna, nie tylko jako dodatek do dań ale także w celach leczniczych. Nasi przodkowie byli świadomi tego, że dobrze działa na zaparcia i inne problemy.

 

Dziś, gdy zostało przeprowadzonych na jego temat wiele badań, mamy pewność, że ma on o wiele więcej właściwości. Opiszemy je w tym artykule. 

Warto zwrócić uwagę również na skład oleju lnianego, w którym znajdziemy bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-3. Dzięki tym kwasom, nasz organizm jest w stanie utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie. Co ważne, nasz organizm musi otrzymywać je z zewnątrz. Olej lniany okazuje się świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo, kwasy te wykorzystywane są przez nasz organizm do budowy komórek w organizmie i wielu procesach życiowych. Olej lniany posiada również w swoim składzie bogate pokłady witaminy E. Jest ona ważna, ponieważ ma działanie antyoksydacyjne i spowalnia procesy starzenia się organizmu. 

570f04bb397e5ed894ce962197ad3bcd.jpg

Właściwości oleju lnianego

Olej lniany jest popularny nie bez powodu. To skuteczne wsparcie dla naszego organizmu podczas wielu chorób. Ma on dość szerokie działanie i przynosi ukojenie zarówno na zewnątrz jak i naszym wewnętrznym organom.

Oto lista najważniejszych właściwości tego oleju:

  • Zmniejsza wypryski - To jedno z najczęstszych zapaleń skóry, które często jest lekceważone oraz ciężko je wyleczyć. Suchą, swędzącą skórę można łatwo ukoić okładami z oleju lnianego. Dodatkowo, jego regularne stosowanie jako dodatek do dań, pomoże leczyć przyczynę od wewnątrz.
  • Wspomaga odchudzanie - Dzięki swojej konsystencji, olej lniany pomaga usprawnić prawidłowe ruchy w układzie trawiennym, co z kolei przyczynia się do lepszego trawienia. Lepsze trawienie pozwala na sprawniejsze usuwanie toksyn i resztek przemiany materii. Ta właściwość daje organizmowi szansę na lepsze gospodarowanie energią w organizmie i tym samym lepszy metabolizm tłuszczów 
  • Pomaga przy problemach z układem trawiennym - Lepsze trawienie wpływa także na pozbywanie się biegunki i zaparć szczególnie w przypadku niezdrowej diety ubogiej w błonnik. Warto zauważyć również, że olej lniany działa delikatnie i nie powoduje zaburzeń w postaci np. bólu brzucha. 
  • Poprawia wygląd włosów - Stosowanie oleju lnianego w postaci maseczki na włosy, daje im lepsze nawilżenie i połysk. Już po 3 miesiącach regularnej kuracji min. 2 razy w tygodniu można odnotować zauważalne zmiany. 
  • Lepsza praca serca - Skład oleju lnianego zawiera w sobie ok. 50% kwasu alfa-linolenowego, który pozytywnie wpływa na pracę serca i może zapobiegać wielu chorobom.
  • Zdrowsza skóra - Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3, olej lniany przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, poprzez uzupełnianie braków tego kwasu. Regularne stosowanie sprawi, że skóra stanie się nawilżona i uzyska zdrowy wygląd. Olej lniany to dobre rozwiązanie także w przypadku wysuszonej i podrażnionej skóry - przynosi natychmiastowe ukojenie. 
  • Wsparcie w walce z rakiem - Olej lniany to skuteczny sprzymierzeniec w walce ze zmianami nowotworowymi w organizmie. Tą właściwość zawdzięcza między innymi dużej zawartości kwasu ALA. Jest on dobrze znany jako terapia uzupełniająca w przypadku różnych odmian raka. 

 

Jakie jest zalecane dzienne dawkowanie oleju lnianego?

Olej lniany możemy spożywać w postaci kapsułek bądź w formie oleju. Osoby dorosłe powinny spożywać ok. 15-30 ml  (1-2 łyżki stołowe) oleju dziennie bądź 1-2 kapsułki. Przekroczenie zalecanej dawki może wiązać się z problemami natury układu pokarmowego tj. biegunki, bóle brzucha itd. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych przy małych dawkach, należy ją zmniejszyć a następnie stopniowo zwiększać.