JustPaste.it

Kredyt i pożyczka – czym się różnią?

Kredyt i pożyczka to pojęcia, często używane zamiennie. Pamiętać należy jednak o tym, że pomimo iż w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu, to pojęcia te nie są tożsame

Kredyt i pożyczka to pojęcia, często używane zamiennie. Pamiętać należy jednak o tym, że pomimo iż w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu, to pojęcia te nie są tożsame

 

 

Zupełnie inne konsekwencje niesie za sobą zaciągnięcie kredytu bankowego, a inne zaciągnięcie pożyczki. Warto zapoznać się z tymi różnicami, aby w sytuacji kiedy potrzebujemy pieniędzy, móc szybko postanowić, co opłaca się nam bardziej.

Kredyt to większe wymagania

Kiedy decydujemy się na kredyt, możemy być pewni, że czeka nas znacznie więcej formalności niż w przypadku pożyczki. Przykładem może być tutaj konieczność sporządzenia umowy. Decydując się na kredyt, umowa jest konieczna. W umowie tej ma się zawrzeć termin spłacenia zobowiązania, ale również wysokość odsetek. Z kolei, jeśli chodzi o pożyczki, umowa nie jest konieczna – oczywiście jeśli chodzi o kwoty niskie. Przy sumie powyżej 500 zł przepisy Kodeksu Cywilnego wymagają podpisanie umowy.

Bardzo ważną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką są przepisy, na podstawie których są one regulowane. Jeśli chodzi o kredyt bankowy podlega on ustawie o Prawie Bankowym, natomiast Pożyczka podlega pod przepisy Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że ta druga może być udzielana przez każdą osobę fizyczną, a nie tylko przez banki.

Kolejna różnica jest poniekąd konsekwencją regulacji prawnych, jakim podlegają kredyt i pożyczka. Chodzi bowiem o to, że każdy kredyt udzielany przez bank jest obciążony dodatkowymi kosztami, np. odsetkami. W przypadku pożyczki może się tak zdarzyć, jednak pożyczkobiorca może umówić się z pożyczkodawcą, że pożyczka nie zostanie obciążona żadną opłatą. Kredytu może udzielić wyłącznie bank lub SKOK, natomiast pożyczka może zostać udzielona przez banki, SKOK, podmioty gospodarcze, osoby fizyczne, prawne oraz instytucje. Należy pamiętać jednak o tym, że pożyczane pieniądze muszą należeć do pożyczkodawcy.

Dla niektórych istotną różnicą może być również fakt, że pożyczka może zostać udzielona bezpośrednio do rąk pożyczkobiorcy. Oznacza to, że na pieniądze nie trzeb czekać. Jeśli zdecydujemy się na kredy, musi on zostać przelany na konto bankowe kredytobiorcy.

Pożyczka staje się Twoją własnością, kredyt nie

Pieniądze, które udzielane są nam z kredytu, nie są naszą własnością. Jeżeli chcemy, aby nią zostały, musimy zdecydować się na pożyczkę. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, że stanie się tak wyłącznie wtedy, gdy pożyczane fundusze od pożyczkobiorcy będą jego własnością. Pieniądze pochodzące z kredytu bankowego nigdy nie są własnością banku, są one własnością klientów tej instytucji. Oczywiście nie możemy zapominać o celu, w jakim ubiegamy się o pieniądze. Jeżeli zależy nam na zaciągnięciu kredytu bankowego, cel musi być jasno określony, a więc np. kupno samochodu, kupno działki, kupno nieruchomości. Co więcej, przy większych kwotach musi zostać dokładnie sprawdzony przez pracowników banku. Często wynajmowany jest rzeczoznawca majątkowy, który określa faktyczną wartość ruchomości lub nieruchomości, jakie chcemy zakupić. Jeśli okazałoby się, że pieniądze udzielone w drodze kredytu finansują zupełnie inny cel niż ten, do którego kredytobiorca się zobowiązał, bank może zaradzać natychmiastowego spłacenia długu. Kiedy w grę wchodzi pożyczka, celu wcale nie musimy ujawniać.

Jaka forma jest wygodniejsza? Oczywiście wiele zależy od indywidualnych potrzeb i od sytuacji, w której obecnie się znaleźliśmy. Z kredytu bankowego korzysta się przede wszystkim w sytuacji, kiedy chcemy sfinalizować dużą transakcje, np. zakupić nieruchomość. Trudno bowiem znaleźć instytucję lub osobę fizyczną, która jest w stanie pożyczyć nam aż tak duże środki. Jeżeli chodzi o mniejsze sumy pieniędzy, z pewnością lepiej jest wziąć pożyczkę. Wiele jednak zależy od naszej indywidualnej sytuacji w chwili obecnej. Może okazać się, ze nawet mały kredyt będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ zwiększy on naszą zdolność kredytową w przyszłości. Jedno jest pewne – każdy kredyt oraz pożyczkę należy dobrze przemyśleć!

Czytaj więcej - http://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum