JustPaste.it

Czy służba w SG jest nadal atrakcyjna ?

Straż Graniczna jako formacja mundurowa o charakterze policyjnym swoimi korzeniami sięga początków XX wieku. Kiedyś każdy młody chłopak chciał nosić mundur. Jak to jest dziś?

Straż Graniczna jako formacja mundurowa o charakterze policyjnym swoimi korzeniami sięga początków XX wieku. Kiedyś każdy młody chłopak chciał nosić mundur. Jak to jest dziś?

 

beach-214668_1280_small.jpg

Czy służba w SG może być konkurencyjna na dzisiejszym rynku pracy

Straż Graniczna jako jednolita formacja mundurowa zatrudnia około 15 tysięcy polskich obywateli. Stabilne zarobki, ciekawa praca no i wcześniejsza emerytura - to tylko niektóre z tych atutów które przyciągały tysiące młodych ludzi. Jak jest dziś? Bezpośrednim przełożonym dla SG jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Straż Graniczna w wielu obszarach przypomina Policję, jednak jeśli chodzi o kwestie munduru i odznaczeń to zachowały się wojskowe rangi.

Aby dostać się do służby w Straży Granicznej należy przede wszystkim złożyć odpowiednie dokumenty w jednym z oddziałów. Następnym krokiem jest zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i badania psychologiczne. Te czynności nazywane są pierwszym etapem postępowania.Jeżeli kandydat lub kandydatka przejdą je pozytywnie następuje bardziej skomplikowana część. Etap drugi rozpoczyna się od badania wariografem. Jego wynik często decyduje o być albo nie być w formacji. Jeśli wynik jest na "tak" to pozostaje tylko test z wiedzy ogólnej, test języka obcego i sprawności fizycznej. Na koniec jeszcze jedna rozmowa i należy czekać na przydział (oczywiście jeśli będzie miejsce). 

Kandydat rozpoczyna służbę w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej i po około 8 miesiącach wychodzi ze stopniem kaprala. Wtedy wpływa pierwsza poważna wypłata : około 2000 zł netto.

Jak żyć za takie pieniądze

Niektórzy zdziwią się, że zaraz przecież 2000 zł za nic nie robienie to każdy by tak mógł. Jednak należy uwzględnić jeszcze kilka rzeczy. Mianowicie to, że mały procent funkcjonariuszy służy w mieście czy miejscowości w której żyje. Często są to dojazdy oddalone nawet po 100 i więcej kilometrów.  Paliwo jest kosztem nieuniknionym, do tego dochodzą jak u każdego stałe opłaty miesięczne, praca zmianowa (święta i nowy rok również, bo granicy się nie zamyka w takie dni). 

Aktualnie analizując ogłoszenia wystawiane przez Komendy Oddziałów Straży Granicznej można stwierdzić, że formacja ta ma problem z pozyskiwaniem nowych kandydatów. Przez ostatnie lata zostały zniesione takie przywileje jak:

  • 15 lat służby
  • 100% płatne zwolnienia lekarskie
  • 1,5 roku za 1 rok wysługi (w przypadku służby w bezpośredniej ochronie granicy)

Więc czy służba w SG może być jeszcze konkurencyjna z innymi zawodami? Nawet służba w Policji przyciąga więcej kandydatów, więc albo państwo coś zrobi z tym problemem, albo niedługo na granicy zostaną tylko znaki graniczne.

Jeśli interesujesz się tematyką mundurową, w tym służbą w Straży Granicznej to jest jedno forum mundurowe gdzie możesz o tym podyskutować. Znajdziesz je pod http://forum-mundurowe.pl