Login lub e-mail Hasło   

Czym jest nasza Istota... ?

Nie piszę kim, wyjaśnienie znajdzie swój finał w końcowych zdaniach..
Wyświetlenia: 862 Zamieszczono 26/11/2017

 

         I chociaż na pytanie; czym jest nasza Istota?   Próbowali odpowiedzieć wszyscy  myślący ludzie , i wiele atramentu zostało  przelane na papier, to jednak do dnia dzisiejszego nie osiągnęliśmy w tych odpowiedziach wiedzy jasnej i wystarczającej. 
I żeby to móc wszechstronnie wyjaśnić, to na początku powinniśmy przeprowadzić niektóre rozważania, celem których nie powinna być zakazana do rozważania Istota Stwórcy, którą nasze myśli nie są w stanie poznać, dlatego, że nie ma w nas samych żadnej Jego myśli ani Jego pojęcia.
 
Izajasz to wyraził w ten sposób;
 

 
 
 
 
   Wobec powyższego we własnych rozważaniach przyjmuję przykazanie, które pozwoli mi zbadanie Jego czynów. Jest to przykazanie zapisane w Torze; 
 

"Znając Stwórcę ojców twoich - służ Jemu". ( Wyraz "znając" do czegoś zobowiązuje...)

 
Powiedziano również w Pieśni Jedności: 
 

"Po czynach twoich Ja poznam ciebie". ( Czyny ... wiele mówią...) 

 
 
I tak wiele religii uczy, iż nie wszyscy pochodzimy od Stwórcy. Dlatego warto zbadać i to; 
 
że nie ma niczego, co by nie było w samym Stwórcy. Prosty i zdrowy umysł podpowiada, iż nie ma dającego - nie mającego tego co on daje.
 
Jeżeli przyjmiemy, iż Stwórca może wszystko, to - swoją drogą może On stworzyć coś z niczego, to znaczy coś nowego, czego absolutnie w Nim nie ma. Z takiego rozumowania rodzi się pytanie; co to za rzeczywistość, o której możemy powiedzieć, iż nie ma dla niej miejsca w Stwórcy, a jest ona absolutnym stworzeniem ?
 
Są i tacy, którzy twierdzą;
 
 

"dusza człowieka jest częścią samego Stwórcy, tak, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy Nim a duszą. Jedyne co, to On jest całością, a dusza częścią Niego samego"

 

Przyrównali duszę do kamienia, jaki toporem został odcięty od skały. Gdyż nie ma różnicy między kamieniem a skałą, oprócz jednej, iż skała jest całością a kamień jej częścią.
Lecz, jak można wyobrazić coś takiego w samym Stwórcy, żeby od Jego Istoty, odłączyła się jakaś część do takiego stopnia, że wyszła z Jego Istoty i zaczęła różnić się od Niej ? Mówię tu o duszy, którą niektórzy z nas uznają za część samego Stwórcy. 
 
Przyjmując to, że Stwórca nie jest częścią naszego systemu, którego sami określamy nieczystym, stawiając go na jednym krańcu bieguna, a na drugim przejrzystą czystość Stwórcy, która od tego systemu jest w niebotyczny sposób oddalona , tak daleko, że nawet nasza wyobraźnia nie jest w stanie jej odtworzyć , powstaje pytanie;
 

Jak może nasz system pochodzić i wynikać z sił czystych Istoty samego Stwórcy? Poza tym jak może świętość Jego podtrzymywać istnienie tego systemu ?

 
Rozum zobowiązuje nas do przyznania, że Stwórca jest absolutnym dobrem i tworzy wyłącznie samo dobro tak, że nie ma nic ponad Niego, ale jak od samego początku mógł On stworzyć taką ilość stworzeń, los których powierzył  spędzić w cierpieniu i obciążeniu przez wszystkie dni swojego istnienia? Więc jeżeli nie dobrem, to chociaż nie takim złem.
.

Jak tak może być, że z Wiecznego, nie mającego ani początku, ani końca, wychodzą tak nikczemne, czasowe i mogące być uszkodzone stworzenia?

 
A do tego niektórzy z nas wierzą w ciała zmartwychwstanie i życie wieczne w nim. 
 
Zatem, dlaczego powraca do życia ciało podczas "wskrzeszenia zmarłych", tak jakby nie mógł Stwórca nam słodzić duszy bez ciała? 
    Poza tym, jak powiedziano w Księdze Blasku, "dopóki nie rozpadnie się całe ciało i pozostanie chociażby jakaś część jego, nie będzie mogła wznieść się dusza i zająć swojego miejsca w raju. A jeżeli tak, to w czym tkwi obowiązek powrotu i zmartwychwstania, bez którego Stwórca nie będzie mógł dać zadowolenia duszom?
 
    I jeszcze bardziej dziwnym jest wypowiedź mędrców o tym, że w przyszłym wskrzeszeniu zmarłych... ciała podniosą się w swoich grzechach, żeby nie powiedzieli: "To są inne ciała" -  a po tym Stwórca wyleczy grzechy wszystkich.
I trzeba zrozumieć, dlaczego jest tak ważne dla Stwórcy, żeby nie powiedzieli: "To jest inne ciało", do tego stopnia, że z tego powodu On ponownie stworzy grzeszne ciała i będzie zmuszony je uleczyć Aby zrozumieć wszystkie te pytania i rozważania ich, jest jedna możliwość - popatrzeć na koniec czynu, to znaczy na Cel stworzenia, dlatego że nie jest możliwe zrozumienie czegokolwiek w procesie, a wyłącznie po jego ukończeniu.
 
Przecież zrozumiałym jest, że nie ma działającego bez celu, oprócz chorego umysłowo. Wiem, że są tacy, którzy mądrzą się i zaniedbują poznawanie Stwórcy stwierdzając, że Stwórca stworzył wszystkie stworzenia, ale pozostawił je na pastwę losu ze względu na nikczemność i małostkowość tych stworzeń, bo nie wypada Stwórcy, tak wielkiemu, sterować losami nikczemnych ludzi.
 

Ale nie od mądrości pochodzi ich mowa, gdyż niemożliwym jest mówić cokolwiek o naszej małostkowości i niskości, zanim nie zrozumiemy, że my sami stworzyliśmy siebie i wszystkie nasze zepsute i wulgarne jakości.

Ps. art. porusza temat rozumienia Stwórcy w różnych wiarach jakie powstawały w oparciu o Biblię...

Podobne artykuły


77
komentarze: 18 | wyświetlenia: 54789
30
komentarze: 15 | wyświetlenia: 26389
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5268
27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 11338
20
komentarze: 32 | wyświetlenia: 2540
16
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1802
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3669
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 15226
94
komentarze: 44 | wyświetlenia: 14674
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 9912
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7006
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5712
31
komentarze: 68 | wyświetlenia: 11190
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  26/11/2017

" ... sami stworzyliśmy siebie i wszystkie nasze zepsute i wulgarne jakości" - jak to stwierdzenie pogodzić z pochodzeniem człowieka od Boga?

  Remter,  27/11/2017

@podobny: Odpowiedź znajdziesz w Psalmie Astafa ; Ps 82:1-10 Br „Psalm Asafa Powstaje nasz Bóg na zgromadzeniu bogów i sądy sprawuje pośród obcych bożków.(2) Jak długo jeszcze zamierzacie niesprawiedliwie sądzić i czynić przez to zadość upodobaniom bezbożnych? Pauza(3) Zacznijcie bronić uciśnionych i sierot, przyznajcie rację biedakom i potrzebującym!(4) Wyzwólcie maluczkich i cierpiących, wyrwijc ...  wyświetl więcej

  podobny,  27/11/2017

@Remter: Nioe wiem czy dobrze zrozumiałem, ale ... spróbuję. Bóg stwarza człowieka, a człowiek widzi boga, ale w ... sobie. Kocha przede wszystkim siebie, a Ojca swego - w następnej kolejności. Czy to przez ten grzech w raju? Domyślam się, że zerwnie owocu z drzewa dobrego i złego jest tylko symbolem, czegoś większego - bo przeciez jak mozna zadawać tak okrutną karę za raczej drobne przestępstwo: ...  wyświetl więcej

  Remter,  27/11/2017

@podobny: Religie wypaczyły sens przekazu ogrodu Eden . Już kiedyś pisałam, iż śmierć jest w drzewie poznania dobrego i złego a to oznacza wejście w inną obcą świadomość , która stwarza bogów , jacy mają nauczać . Czy Życie (drzewo życia ) można czegoś nauczyć ? NIE! Życie i tak w danym momencie zachowa się tak jak powinno ... wg własnych praw. Czyli drzewa przedstawiają dwie różne świadomości. Ży ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  26/11/2017

Kocham teologię. Bóg jest nierozpoznawalny jak twierdzi w/w prorok, ale teologia opisała Boga w szczegółach, wiedzą w jakiej jest postaci, można go zjeść, a ci mądrzejsi nawet wypić, nie można go dotknąć, ale połknąć, strawić i wydalić w miejscu nie przypominającym świątyni - tak. Jego wyroki są niezbadane, ale każdy ksiądz wie co zrobić, by te wyroki były dla nas korzystne. Za niewielką opłatą, oczywiście. Co za żelazna konsekwencja w dążeniu do "prawdy".

Hmm ...
Według mnie już dawno odpowiedziano na te pytania :-)))
Nawet w bibli są potwierdzenia ...
"Jam jest", "z nas dwóch jeden jest tylko na świecie" i inne. Tak naprawdę WSZYSTKO o tym mówi ... Wrzucenie patyka do ogniska, wzrost kapusty czy zrobienie kupy ...
.
Hmm ...
Kto ma oczy niech czyta :-)))
Wszystko co jest, jest prawdą a czego nie ma ...  wyświetl więcej

  podobny,  26/11/2017

@Koriolan: Każdy korzysta ze swojej świadomości na tyle, na ile znajdzie poręcznych słów by swoja opinię wyrazić. Ludzie o różnym zbiorze słów (wiedzy), mają różne opinie na temat tego samego zjawiska. Natomiast status świadomości wnikania w istotę rzeczy mają ten sam.

Innymi słowy, wszyscy mają tę samą ciekawość odkrywania, ale opisy swoich odkryć przedstawiają różnie.

@podobny: Hmm ...
Trochę mamy inny sposób wyrażania ale myślę trochę inaczej :-)))
Uważam, że jesteśmy jedną Świadomością. Ale ego przysłania ją dając efekt różnego poziomu świadomości (zrozumienia).

  Remter,  27/11/2017

@Koriolan: Badajcie duchy!

@Remter: masz rację ...
W nas jest cała wiedza :-)))

  podobny,  27/11/2017

@Koriolan: Cała samowiedza nie dająca sie objąć rozumem! Jest jeden przypadek samowiedzy, który by taki stan rozumienia tłumaczył. Otórz wiedza jest nastepstwem stwierdzeń, ciagiem następstw dziejących się w nieskończoność - argument za argumentem, poznanie za poznaniem. Wiedza taka czesto zatacza koła, wraca do punktu wyjściowego i od nowa zaczyna podążać ścieżką poznania. Człowioek wielokrotnie ...  wyświetl więcej

@podobny: Raj i jabłko, to według mojego rozumienia emanacja przyczyny grzechu która nastąpiła w niebie i spowodowała bunt szatana. Jeśli obraz Dobra przyjmuje struktury fraktalne to tak samo tworzy się obraz zła, tylko w lustrzanym odbiciu bez własnej energii ... Przyczyny pierwotnego buntu można poszukać w księdze Estery analizując relacje króla Aswerusa i jego urzędnika Atamana. Urzędnik Ataman ...  wyświetl więcej

@podobny: Masz rację ...
Ale Ty mówisz o "ludzkiej wiedzy". Dla mnie oznacza ona niewiedzę lub wiarę. Dlatego kręci się po kole. Mówisz o tak zwanej wiedzy zewnętrznej, która dla mnie jest iluzją :-)))
.
Ja natomiast mówię o wiedzy ... Boskiej. O wiedzy, która znajduje się w centrum, w Bogu w nas (została w nas umieszczona ). Ma ona taką właściwość, jakiej szukasz. Ta wiedza j ...  wyświetl więcej

  Remter,  27/11/2017

@Koriolan: 1. Prawo Mentalizmu (umysłowości): Wszystko jest umysłem; Wszechświat jest Mentalny; Wszechświat składa się z myśli.
Wszystko, co widzimy i doświadczamy w fizycznym świecie ma swój początek w niewidzialnym świecie umysłu. Mówi nam ono, że istnieje pojedyncza Uniwersalna Świadomość – Uniwersalny Umysł – z którego powstają wszystkie rzeczy. Cała energia i materia na wszystkich swoi ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  27/11/2017

@Remter: ok ...
WSZYSTKO się zgadza :-))))
.
Niestety .,.
Trzeba to zrozumieć :-))))
(mieć wystarczającą świadomość, żeby to ogarnąć)

Remter - myślę, że jesteś niewolnicą własnych lęków i fobii. W naszym wieku trzeba korzystać z życia. My tego świata już nie naprawimy. On należy do pokolenia naszych wnuków. To ich zadanie. Mnie jest wszystko jedno czy w trumnie będę miał czip czy nanorobota we krwi. I jedno i drugie robaki zeżrą. A tysiące masonów może sobie ściągać tysiące bilingów na mój temat. Zwisa mi to jak kutas ze szlafmycy. Mam na myśli staropolskie określenie ozdobnego wisiorka.

  Remter,  27/11/2017

@Hamilton Starszy: Wyobrażasz sobie życie bez lęku ? Bo ja - nie. Przykład ; Czy świadomie wszedłbyś pod nadjeżdżający samochód ? Lęki traktuję, jako przestrogę... od Życia.

@Remter: całe twoje życie to chyba tylko i wyłącznie przestrogi.

@Remter: "Wyobrażasz sobie życie bez lęku ? Bo ja - nie. Przykład ; Czy świadomie wszedłbyś pod nadjeżdżający samochód ?" I to ma być argument? Jeśli takie pytania mącą twój spokój to masz poważne problemy. Powinnaś udać się do lekarza. To należy leczyć a nie pielęgnować w sobie, bo będzie coraz gorzej.

Mamy Wszechświat jako Twór. I nic poza tym. Zrozumienie całokształtu dzieła, będzie odpowiedzią na pytanie. Póki co, szczepionka na sen

@Felicjanna: mówisz co widzisz :-)))
Kiedyś ludzie widzieli płaską ziemię ....
A teraz E=mc2
Rozumiesz coś z tego ?

  manol,  05/12/2017

Are you looking to cash into a checking account, the total amount usually cannot be immediately accessed; there may be a waiting period for the check to clear? We are the company –http://www.unitedcheckcashing.com providing
<a href="http://www.unitedcheckcashing.com/">24 hour check cashing</a>

  manol,  05/12/2017

We feel much concerned of the value of your property, safety and security more than our profit or anything else, actually dedicated to our services https://www.ajrinconstruction.com/ and hold out till our Clients’ functions are served to satisfaction.<a href="https://www.ajrinconstruction.(...)deling/">bathroom remodeling manhattan</a>Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska