Login lub e-mail Hasło   

Pokonanie lęku jest związane ze zrozumieniem...

Funkcjonowanie w przestrzeni sztucznych norm jest negacją praw, ale zagłuszyć można je tylko zewnętrznie, tak, że ciało przestaje rozumieć, a nawet rozeznawać mechanizmy tworzen...
Wyświetlenia: 473 Zamieszczono 09/12/2017

Funkcjonowanie w przestrzeni sztucznych norm jest negacją praw, ale zagłuszyć można je tylko zewnętrznie, tak, że ciało przestaje rozumieć, a nawet rozeznawać mechanizmy tworzenia. To jednak nie oznacza, że przykazaniami kościelnymi, bożymi, normami moralnymi, prawnymi można zastąpić prawa uniwersalne.

Główne religie ziemskie chętnie posiłkują się słowem „ uniwersalne” by w ten sposób podkreślić rangę sztucznych nakazów, zakazów, przykazań. Nidy jednak żadnym kanonem wiary nie udało się doprowadzić ludzkich społeczeństw do jedności, zgody, współdziałania.

Zestawy nakazów moralnych, które rodzą konflikty, nastawiają człowieka przeciwko człowiekowi, prowadzą do walki, niszczenia i zabijania, nie są uniwersalne. Przykazania to hasła pogłębiające w człowieku chaos i rozdarcie wewnętrzne. Służą do wywoływania automatycznych reakcji zaprogramowanych przez autorytety.

Kapłani nakazują, " Nie zabijaj” – a jednocześnie zagrzewają do walk i wojen: za ojczyznę, za wiarę, w obronie miejsc świętych, w obronie honoru itp.


„Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu” – a prowokują intrygi, zmuszają do oceniania, kłótni, dzielą całą ludzkość na wierzących i niewierzących, by rządzić nie tylko duszami, ale również ciałami i umysłami ludzkimi.


„Nie kradnij”, – podczas gdy żaden z kapłanów nie żyje na własny rachunek. A dobrobyt czerpią z wyłudzeń. Gdy zrobisz coś dla nich, każą Bogu płacić własne rachunki, ale spróbuj Ty powiedzieć „Bóg zapłać” za jakąś przysługę ze strony kapłana.


„Nie cudzołóż – miało znaczyć: nie ingeruj w życie drugiego człowieka, a służy do totalnej manipulacji człowiekiem, do ingerencji w każde niemal jego zachowanie.


„ Nie pożądaj żony, ani rzeczy” – przez zrównanie kobiety z rzeczą sankcjonuje dominację mężczyzny, niweczy partnerstwo płci, wprowadza stały konflikt w egzystencji mężczyzny  i kobiety.


„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” – każe widzieć wroga we wszystkim, co jest inne od własnego wyznania, zmusza do fanatycznej obrony własnej racji, własnej religii, nawracania innych wyznawców, unicestwiania, zabijania odmiennie myślących.


„Pamiętaj abyś dzień święty święcił” – hasło tworzące obrządek, rytuał, kształtujące tradycję. Służy do przerywania naturalnych działań człowieka. Pozornie daje mu wytchnienie, w gruncie rzeczy tworzy obowiązek zbiorowego jednoczenia się w oddawaniu myśli i emocji jakiemuś domniemanemu Bogu.


„Czcij ojca swego i matkę swoją” – odwraca uwagę wyznawcy od istoty pojęcia „Człowiek”,  a przywiązuje do tego, co „moje”, bez względu na zachowania i błędy rodziców każe ich czcić, a przez to i naśladować jak największe autorytety. Wyrabia poczucie niezasłużonej winy, utwierdza lęk, sankcjonuje hipokryzję, zrywa fundament samodzielnego myślenia i decydowania jednostki o swoim losie.


„Nie będziesz wzywał imienia pana boga twego nadaremno” – za całe oddanie człowieka bogu nie wolno go niepokoić bez specjalnej potrzeby. Skazuje człowieka na pamięć, że jest tylko  ”puchem marnym”, „odrobiną popiołu”, skazaną na łaskę i niełaskę gniewnego boga.


Dekalog jest po prostu zręcznie dokonaną na potrzeby kościoła przeróbką egipskiej Księgi umarłych. Kościół nazwał przykazania prawami naturalnymi. W rzeczywistości są zestawem reguł konfliktujących człowieka z drugim człowiekiem i naturą. Zastosowane  w praktyce miały odciąć od wiedzy, utwierdzić wiarę w pozorne wartości.

I te pozorne wartości dzisiaj mają swój bolesny finał; upadają wraz z człowiekiem ... Podnieść człowieka może jedynie Uszanowanie Praw Uniwersalnych ;

1. Prawo hierarchii
2. Prawo tworzenia
3. Prawo umiarkowania
4. Prawo konieczności rozwoju
5. Prawo odwzorowania
6. Prawo zgodności
7. Prawo tolerancji
8. Prawo pokory
9. Prawo opieki i ochrony
10. Prawo przyczyny i skutku
11. Prawo odbicia
12. Prawo nieingerencji

W następnych artach pokrótce spróbuję je omówić ... 

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3022
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1130
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3408
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2726
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3798
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2175
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2222
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2180
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 905
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 642
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1702
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2112
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Koriolan,  09/12/2017

Hmm ...
Nie odpowiada mi twoje podejście. Owszem rozbiegówka jest ok. Zgadzam się, że krk sprytnie wykorzystuje dekalog do swoich celów. Nie podoba mi się już opis w jaki sposób traktują poszczególne przykazania. To sugeruje, że dekalog jest zły a Ty opiszesz "dobre" prawa. To w/g mnie złe podejście gdyż dekalog sam z siebie jest dobry (lub obojętny) a źli są tylko LUDZIE.
Lub dokła ...  wyświetl więcej

  Remter,  09/12/2017

@Koriolan: Przyznasz, iż prawa winna kształtować Moralność, a ona osadzona jest w prawach miłości jednych istot do drugich ... lecz droga do tej miłości jest wąska . Wymaga od człowieka troski i odpowiedzialności w działaniu do drugich istot. Czym zatem jest świadomość ? Zrozumieniem dogłębnym Życia w jakich ono Prawach ma moc dbania o siebie i innych ... Dlatego świadomość "jam jest" wymaga poznania .

@pokrzywiony: he he ...
Wspomina stare dobre czasy :-)))

@Remter: ech ...
Świadomość "jam jest" nie wymaga poznania bo to świadomość od Boga umieszczona w KAŻDYM urodzonym człowieku (we wszystkim ale zostańmy przy ludziach). Ta świadomość wymaga tylko ... Niezagubienia jej, niepszysloniecia itd. Nie istnieje coś takiego jak Moralność. Człowiek świadomy jest moralny sam z siebie (można powiedzieć z powodu pochodzenia od Boga lub jak TY to określas ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Brzmienie ciszy ...
.
https://youtu.be/JxlYbs4vaWk
.

Odnośnie tytułu ...
Na wyższym poziomie istnieje tylko Miłość i Lęk. Wiec naturalne jest, że więcej Miłości to mniej Lęku.
Na jeszcze wyższym poziomie istnieje TYLKO Miłość :-)))
.
P.S.
Mówimy tu nie o zwykłej ludzkiej miłości, tylko o prawdziwej Miłości :-))))

  Remter,  09/12/2017

@Koriolan: Bajasz z tą miłością i zwodzisz nią umysły innych ! Jak człowiek brudny wewnątrz siebie może odczuwać subtelną duszę drugiego człowieka ? Przecież on nawet nie czuje jego wibracji ... Łatwo jest coś wypowiedzieć , lecz o wiele trudniej posmakować własne owoce na samym sobie ...

@Remter: hi hi hi ...
Mówię o tym bo tego doświadczyłem (przeżyłem).

"Wszyscy jesteśmy Chrystusami " ....
Mówi Ci to coś ?
:-)))))

  Remter,  09/12/2017

@Koriolan: Chrystus oznacza "Pomazaniec" a więc skoro jesteś Chrystusem to chyba wiesz kto cię namaścił i na kogo ... to jakieś New Age praktykujesz ... ?

@Remter: ech Maryśka ...
Nie praktykuję żadnego news Agę .....
Po prostu ludzie tak jedni mącą we łbach drugim, że trudno się połapać kto jest kim ...
Ale doszedłem do rozwiązania ...
Jestem po prostu dzieckiem Boga :-)))
.
Trochę mi to zajęło, żeby to odkryć ... Teraz leci czas kiedy staram się to zrozumieć ...
Nie do końca mi się udało zrozumieć, co to oznacza dla mnie :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska