JustPaste.it

Na rok 2018

Best wish for New Year 2018: "Let all living beings support each other."

Best wish for New Year 2018: "Let all living beings support each other."

 

 

Zbliża się rok 2018 a z nim globalny kryzys gospodarczy, który oznacza prawdopodobny koniec PiSowskiej Polski. Pytanie, które brzmi wokół:   Co dalej Polsko?, nabierze wkrótce realnego wymiaru.

Polska po odzyskaniu niepodległości istniała tylko 21 lat i dlatego trudno oceniać jej dorobek gospodarczy. Polska komunistów istniała 44 lata i jej dorobek przemysłowy budowany w oparciu o chłonny rynek sowieckiej Rosji  był imponujący. Rozwijał się wtedy gwałtownie przemysł, szkolnictwo, służba zdrowia i rozwijała się kultura.

Mam przed sobą niepozorną książeczkę wydaną w 1969 roku przez Główny Urząd Statystyczny zatytułowaną "Ważniejsze dane o rozwoju społeczno-gospodarczym Polski". W książce podano dane statystyczne charakteryzujące rozwój Polski od 1938 do 1968 roku z pominięciem lat wojny. Wynika z nich, że PRL rozwijał się gwałtownie i wielokrotnie przewyższał Polskę przedwojenną we wszystkich sektorach gospodarki.  Jednak warunki życiowe społeczeństwa  polskiego w PRL pogarszały się bo malał systematycznie przyrost naturalny, co świadczy, że początkowe czynniki wzrostowe gospodarki w PRL wyczerpywały się.

Po 1989 roku runęły bariery pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem. Okazało się, że kapitalizm produkuje lepiej i taniej,  a gospodarki  o socjalistycznych korzeniach musiały się dostosować do konkurencji kapitalistycznej.  Nastąpił się upadek przemysłu w krajach postkomunistycznych i wzrost emigracji zarobkowej do krajów Zachodu. Nadeszła jednak konkurencja produkcyjna ze strony państw azjatyckich i kapitalizm zachodni przegrał wojnę cenową w produkcji przemysłowej.

Jedynym towarem, którego stale brakuje  na świecie jest żywność.  Wynika to z sytuacji, że najbardziej liczne i  produktywne rolniczo społeczeństwa krajów azjatyckich posiadają dużo mniej ziemi uprawnej niż mało wydajne rolnictwo krajów Zachodu. Rosnąca migracja Azjatów do krajów zachodnich zmniejsza tę nierównowagę żywnościową i stanowi szansę rozwojową, dla krajów Zachodu,  zwiększenia populacji rolniczych w swoich krajach i zmniejszenia koncentracji własności rolnej, które są przeszkodą utrudniającą rozwój przemysłu krajów Zachodu.

W tej sytuacji szansą dla Polski jest otworzenie się na migrację rolników z Azji i Afryki, po to aby wykorzystać potencjał rolny i rozbudować przemysł Polski. Aby to osiągnąć trzeba zbudować nowoczesna strukturę społeczeństwa polskiego  i napełnić ją życiem czyli migrantami.

Trzeba opracować także, a nawet przede wszystkim, nowoczesny system etyczny, który zaakceptują wszyscy Polacy i migranci. W takiej Polsce wszyscy będą chcieli zamieszkać.

Warszawa, dnia 30 grudnia 2017, 15:45   Bogdan Góralski