Login lub e-mail Hasło   

Wiatraki znikną?

Wszyscy znamy przygody Don Kichota i jego przegrane bitwy z wiatrakami. Według Miguela de Cervantesa walka rycerza z wiatrakami była z góry skazana z jest z góry n...
Wyświetlenia: 363 Zamieszczono 22 dni temu

Wszyscy znamy przygody Don Kichota i jego przegrane bitwy z wiatrakami. Według Miguela de Cervantesa walka rycerza z wiatrakami była z góry skazana z jest z góry na niepowodzenie. Weszło nawet do powszechnego użycia powiedzenie „walka z wiatrakami” jako walki z czymś z czym wygrać nie można, coś jakby synonim „syzyfowych prac”. Prawo i Sprawiedliwość jednak z wiatrakami wygrało. Od półtora roku, czyli od wejścia w życie ustawy „antywiatrakowej” żaden nowy wiatrak w Polsce nie powstał i już nie powstanie. Nawet jeżeli jakiś inwestor nosił się przedtem z zamiarem budowania elektrowni wiatrowych w naszym kraju to mu przeszło.

Już nie gramy w zielone w Polsce. Ustawa wprowadza m.in. minimalną odległość elektrowni wiatrowej równą dziesięciokrotnej wysokości jej turbiny, od budynków mieszkalnych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych oraz leśnych kompleksów promocyjnych. Praktycznie więc nie ma już w  Polsce miejsca na wiatraki, a te które już funkcjonują też raczej będą znikać, bo produkcja prądu z wiatru nie jest już opłacalna, Gwarantowana przez państwo wartość zielonych certyfikatów wypłacanych właścicielom wiatraków za każdy wyprodukowany megawat zmalała dziesięciokrotnie.

Rząd zauważył, że im więcej prądu wyprodukują wiatraki tym mniej węgla zużyją elektrownie węglowe, więc dla górników nie będzie wcale źle jeśli wiatraki całkiem znikną. W końcu producenci zielonej energii to nie jest jakiś przesadnie duży elektorat. Ne jestem jednak pewien czy likwidacja wiatraków to dobry sposób na walkę ze smogiem.

Podobne artykuły


16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 807
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1820
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1544
15
komentarze: 39 | wyświetlenia: 1942
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1060
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1216
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1162
14
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1815
14
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1203
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1263
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 993
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 449
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1422
13
komentarze: 19 | wyświetlenia: 298
13
komentarze: 26 | wyświetlenia: 612
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Bydzie jak downi. Fedrowało się wongel, bo huty potrzebowały go do pieców, bo robili sztomple do kopalni, bo te potrzebowały wiyncy sztopli, bo musiały fedrować wiyncy wonglo do tych pieców co robiły te sztomple. A w sumie to chyba na złość Unii nie będziemy mieć wiatraków. Jak wstaną z tych kolan to runą na pysk.

  d-666,  22 dni temu

na yt jest ciekawy film o wiatrakach we Francji. Mam mieszane uczucia co do ich rzeczywistej "zieloności" po jego obejrzeniu.

  trabant,  22 dni temu

@d-666: dasz linka?

  trabant,  21 dni temu

dzięki

  barkarz  (www),  21 dni temu

Stawianie wiatraków gdzie popadnie na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak cofnięcie dotacji w zielone certyfikaty i dotowanie kopalń też chyba nie.

"Według Miguela de Cervantesa walka rycerza z wiatrakami była z góry skazana z jest z góry mana niepowodzenie."
... widzę że i Ciebie literówki dopadają ?
"Według Miguela de Cervantesa walka rycerza z wiatrakami była z góry skazana jest z góry na niepowodzenie."
Chyba tak to już jest, że jak się z czegoś chce zrobić "biznes" na szeroką skale przemysłową to powstają problemy z ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
"Według Miguela de Cervantesa walka rycerza z wiatrakami była z góry skazana na niepowodzenie."
To efekt smogu przemysłowego w jakim żyjemy ..., też mam z tym problemy :(
Tak na marginesie się spytam nie miałeś przypadkiem wylewu ?

  barkarz  (www),  16 dni temu

@pokrzywiony: Po czym poznajesz? Wyczułeś na odległość? To prawda niestety:(((

@barkarz: Po takich zdaniach ...
"Według Miguela de Cervantesa walka rycerza z wiatrakami była z góry skazana z jest z góry mana niepowodzenie."
... , gdzie myśli się zapętlają, a że to już trochę tu jest świadczy o tym że tego nie dostrzegasz. Tak na marginesie sam muszę się męczyć z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, pozostałości po chorobie. :(
Cieszy że nie rezygnujesz z aktywności społecznej :)
Pozdrawiam
Mariusz

@barkarz: Niema co się przejmować i się poddawać, ćwiczyć uparcie pamięć i zwyczajnie poprawiać błędy jak się je zauważy ;) ... z czasem objawy przestają się tak nasilać, a mózg zaczyna sprawniej działać. Podobnie jak zwiotczałe mięśnie pod wpływem rehabilitacji. Powodzenia Życzę ;)

  barkarz  (www),  16 dni temu

@pokrzywiony: Niestety jest jeszcze proces starzenia się mózgu, kolejne rezonanse pokazują ubytek komórek podkorowych i korowych ale …. Przecież starzenie się jest nieuniknione. Trzeba się godzić ze stratami)) Powodzenia w codziennej walce.

@barkarz: Dziękuję, ja jeszcze muszę troszkę powalczyć za wcześnie. Dopóki się da cieszę się każdą chwilą sprawności czasem większej, a czasem mniejszej ;)
https://www.youtube.com/watch?(...)TDXIEhI

  Marcin Sz,  14 dni temu

Słusznie piszesz. Uściski Braciszku

  rembaj  (www),  4 dni temu

Są wiatraki - źle, nie ma - źle. Zawsze tak jest.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska