Login lub e-mail Hasło   

Kosztowna przyjaźń z USA - to niekończące się straty i zależności

Nie tak dawno, z wielkim trudem wyprowadzaliśmy z Polski wojska radzieckie. Dzisiaj nasi politycy proszą o to, aby Amerykanie rozmieszczali w naszym kraju swój sprzęt i swoje bazy
Wyświetlenia: 2.072 Zamieszczono 17/01/2018

Polska jest za słaba, aby być całkowicie niezależna, więc gdy tylko uwolniliśmy się od Układu Warszawskiego, zaraz zostaliśmy członkiem NATO. Ci sami politycy, którzy żądali wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski, dzisiaj proszą o przyjazd do Polski wojska Amerykańskie. Od premiera i jego ministrów słyszymy zachwyty nad pomysłem ewentualnego rozmieszczenia w Polsce wojsk amerykańskich.  A to powinno nas martwić.

Wiemy, że bazy wojsk amerykańskich w Polsce to ogromne koszty, które ponosi Rzeczpospolita, a nie USA. Wojska amerykańskie, które raz weszły do danego kraju, już nigdy z niego bez wojny nie wychodzą. Amerykanie chcą wojować (wypróbowywać nową broń, nowe technologie), bo to zarobek, a Ameryka od lat pogrążona jest w kryzysie. Po II wojnie Światowej, USA stały się drugim obok Związku Radzieckiego mocarstwem świata.

Dzisiaj wielu Amerykanów uważa, że ich kraj jest ostoją demokracji i wolności. Nie wiedzą, lub nie chcą wiedzieć, że Stany Zjednoczone dokonały ponad 70 interwencji zbrojnych, które nie miały nic wspólnego z obroną praw człowieka. USA przybrało przewrotną taktykę: popierało kraje, które dążyły do uzyskania niepodległości, pomagało im finansowo i militarnie, a następnie dążyło do ich zdominowania i uzależnienia.

Trzeba jednak pamiętać, że Stany Zjednoczone są od II wojny światowej w stanie permanentnej wojny: Wietnam, operacje wojskowe w Panamie, na Kubie, przeciwko Kurdom, w Jugosławii, Libii, misje w Iraku, czy Afganistanie. Stany zawsze dokonywały interwencji zbrojnych nie licząc się z międzynarodową opinią publiczną. Wyjątkiem były wojna w Korei w latach 1950-1953 i interwencja w Zatoce Perskiej w 1991 roku, podczas których Amerykanie mieli mandat Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niestety, po transformacji systemowej w Polsce, udało się im wciągnąć Polskę (polską armię), w swoje "pokojowe" misje (wojny). Amerykanie wciągnęli nas w wojnę (a nie misje pokojową) w Iraku, co kosztowało nas ok. 900 milionów złotych. Warto pamiętać o tym ilu młodych żołnierzy tam zginęło!. A co zyskaliśmy?. Nic, chociaż obietnice ze strony Amerykanów były ogromne. Mieliśmy otrzymać potężny offset (system kompensacji wydatków ponoszonych przez kraj dokonujący za granicą zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego) oraz uzyskać zniesienie wiz. 

Gorsza sytuacja panuje na Bliskim Wschodzie, bo Amerykanie zawsze zachowują się jak słoń w składzie porcelany. Nie znając historii i kultur poszczególnych krajów, chcą je uszczęśliwiać na silę. Wystarczy przywołać przykład Iraku: w tamtym rejonie była stabilizacja, którą gwarantował Saddam Husajn. Koalicja wojsk pod przywództwem Amerykanów, ten spokój zburzyła, spowodowała bratobójcze walki, a w konsekwencji powstanie państwa islamskiego, które rozlewa się na cały Bliski Wschód, Północna Afrykę i stanowi zagrożenie dla całego Świata.

Trudno znaleźć zwolenników wysyłania sił zbrojnych na misje zagraniczne. Dla wielu Polaków to zwykli najemnicy. Polska armia, na różnych frontach zawsze walczyła o niepodległość. Ostatnie misje spowodowały, że dobre imię polskiego żołnierza dziś się zdewaluowało. Weterani oczekują dziś od Polaków szacunku, chociaż przynieśli Irańczykom niewolę zamiast wolności. Teraz tworzymy dla wojsk USA bazy.

Ma racje Rosja, że w razie konfliktu zbrojnego będziemy pierwszym celem. Ci, którzy decydują o wejściu Amerykanów do Polski znajdą schronienie (u „sojusznika”), ucierpi jak zawsze biedny naród. Kto będzie finansował, ten kolejny wyścig zbrojeń? Przecież to paranoja, że wydatki na armię w czasach pokoju, mają wzrosnąć, tym bardziej, że w Polsce tyle ludzi żyje w nędzy. A co offsetem, wizami? Amerykanie mieli kompensować nasze wydatki na uzbrojenie, mieli znieść wizy, ale nic na to nie wskazuje.

Podobne artykuły


43
komentarze: 35 | wyświetlenia: 85979
27
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2654
14
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3011
13
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2132
25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1887
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1008
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1656
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1364
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1135
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 537
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 881
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 734
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 949
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 834
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  17/01/2018

Kup sobie wycieczkę na Białoruś. Zobaczysz na własne oczy w jakich luksusach za 5 lat będziesz się pławił jak wyjdziemy z Unii i NATO. Ruskich nikt tu nie zapraszał. Sami się przywlekli. I było ich kilkadziesiąt tys. w 65 garnizonach. Amerykanie po 10 latach nalegań przysłali raptem kilka tysięcy, a docelowo ma ich być 7 tys. Jakoś się nie garną. Koszty utrzymania "zielonych ludzików" mogą być 100 razy wyższe..

No tak, jak Rambo rozwalał całą armię małego państewka, to kilkudziesięciu Amerykanów, rozprawi się z ewentualnymi agresorami na Polskę. Tylko po co się jeszcze ciągle zbroić?

  Hamilton,  20/01/2018

@Zdzisław Sadowski: po to byś nie musiał spędzać wczasów na Syberii.

@Zdzisław Sadowski: A jak to w kontekście 1612 roku i odwiecznym parciem Polaków na wschód wytłumaczyć panie?

@Zdzisław Sadowski: Masz rację,ale rusofobia i parcie na wschód we krwi pulsuje i zalewa mozgi katolickim nacjonalistom

Szkoda, że w swoim czasie: po wygranej bitwie pod Grunwaldem i wiktorii wiedeńskiej, nie mieliśmy parcia na zachód.

  Hamilton,  28/02/2018

@Zdzisław Sadowski: po wygranej Polska Niemcy 2:0 11.kwietnia.2014 gdyby Misiewicz był na stanowisku wojska polskie uderzyłyby na zachód. I ministrant Kownacki widelcem ewangelizowałby Europę. Największa szkoda gdy krowa nasra do studni, bo ani wody ani gnojówki.

  Hamilton,  28/02/2018

@Zdzisław Sadowski: nie ma pan parcia na szóstego ciepłego braciszka, bo to "morze" coś nie może wejść w popularne. Też szkoda.

  KoLo,  01/05/2018

Ten tekst jest skopiowany ze strony http://7f73ffd955.neon24.pl/comments/319

Amerykańcy uważają nas za "ubogiego krewnego", którego można jeszcze wydutkać!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska