JustPaste.it

Zdrowotne właściwości miodu manuka

Miód manuka, jeden z najdroższych miodów świata, nazywany jest „miodem z Nowej Zelandii”. Ze względu na swoje lecznicze właściwości zyskuje uznanie praktycznie na całym świecie.

Miód manuka, jeden z najdroższych miodów świata, nazywany jest „miodem z Nowej Zelandii”. Ze względu na swoje lecznicze właściwości zyskuje uznanie praktycznie na całym świecie.

 

52b46d62ae1359dc17154235485331b6.jpg

Właściwości miodu manuka

Miód manuka produkowany jest przez pszczoły żywiące się nektarem z rośliny występującej tylko w Nowej Zelandii. Głównym aktywnym składnikiem miodu manuka jest methylglyoxal, który w istotnych dla zdrowia ilościach występuje wyłącznie w tym miodzie. Wysokie stężenie methylglyoxalu jest źródłem wielu cennych właściwości leczniczych – antybakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwgrzybicznych oraz przeciwwirusowych. Tym samym miód manuka z powodzeniem znajduje zastosowanie jako dodatkowe wsparcie przy leczeniu wielu chorób. Podczas produkcji temperatura miodu nie przekracza tej panującej w ulu. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie produktu całkowicie naturalnego i wolnego od wszelkich dodatków chemicznych czy konserwantów. Przed trafieniem do sprzedaży miód manuka poddawany jest ponadto wielu badaniom – najpierw w labolatorium producenta, a następnie w labolatorium zewnętrznym w Nowej Zelandii oraz w laboratoriach krajów, do których jest eksportowany.

Na co pomaga miód manuka?

Miód manuka ma wiele zdrowotnych zalet. Przede wszystkim wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Reguluje także florę bakteryjną jelit oraz pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego i refluksu. Miód manuka wzmacnia także naturalną odporność organizmu, zapewnia dobrą kondycję skóry oraz pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego. Może okazać się także bardzo pomocny w walce z chorobotwórczymi bakteriami wywołującymi takie schorzenia jak zapalenie zatok, gardła czy infekcje przewodu pokarmowego. Ponadto miód manuka przyspiesza proces gojenia zmian skórnych w przypadku półpaśca, jak również wspomaga proces gojenia się różnego rodzaju ran czy odleżyn. Zwiększa również efektywność leczenia anginy i innych chorób gardła oraz znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości związanych z egzemą. To jednak nie wszystkie cenne właściwości miodu manuka.

Miód manuka a schorzenia układu pokarmowego

Dzięki dużej ilości substancji antybakteryjnych znajdujących się w miodzie manuka, reguluje on funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Spożywanie miodu pozwala przyspieszyć namnażanie się dobroczynnych bakterii jelitowych, a jednocześnie zwalczenia bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Trwałe właściwości antybakteryjne miodu sprawiają, że swoje lecznicze cechy zachowuje on nawet przy braku tlenu i w kwasowym środowisku właściwym dla przewodu pokarmowego człowieka, dzięki czemu okazuje się tak skuteczny w przypadku wielu schorzeń. Szczególnie przydatny jest przy leczeniu wspomagającym różnych problemów gastrycznych – między innymi bólu brzucha, wzdęcia, kolek jelitowych, zgagi albo nudności. W przypadku wrzodów żołądka czy nadkwasoty miód manuka pozwala obniżyć stężenie kwasu solnego i wspomóc regenerację uszkodzonej błony śluzowej żołądka.

Jak stosować miód manuka?

Miód manuka jest bardzo wydajny – półkilogramowe opakowanie z pewnością wystarczy nawet na miesięczną kurację. Produkt z powodzeniem może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci - wystarczy jedynie zmniejszyć dawkowanie. Najprostszą metodą jego spożywania jest przyjmowanie od dwóch do trzech łyżeczek produktu na czczo, z samego rana i to najlepiej nie mniej niż dwadzieścia minut przed śniadaniem. Dobrym sposobem jest również przyjmowanie jednej łyżeczki miodu na dwadzieścia minut przed każdym posiłkiem. Alternatywą będzie także rozpuszczanie łyżeczki miodu w szklance wody. W takim wypadku należy jednak pamiętać, by zachować odpowiednią temperaturę. Jeśli przekroczy ona 40 stopni Celsjusza, miód straci swoje właściwości.

Który miód manuka wybrać?

Na rynku istnieje szeroki wybór miodu manuka. W okresie jesienno-zimowym w ramach profilaktycznego stosowania doskonale sprawdzi się ten MGO 100+ bądź MGO 250+. W ramach walki z chorobą najlepiej sięgnąć po miód o stężeniu 440+ lub nawet 550+. Aby jednak produkt przynosił pożądane efekty, należy upewnić się, że jest oryginalny, ponieważ tylko wtedy będzie posiadał wszystkie cenne właściwości. Naturalny miód manuka ma smak, który znacznie różni się od jego podróbek, dlatego nie sposób pomylić go z nieoryginalnymi produktami. Aby mieć stuprocentową pewność, że dany miód jest w pełni naturalny, najlepiej prosić sprzedawcę o certyfikat. Każda partia miodu posiada oddzielny certyfikat, dlatego należy porównać numery seryjne partii na dokumencie i na słoiku. Warto pamiętać, że przy każdym zamówieniu klienci mają prawo żądać takiego certyfikatu. Duże znaczenie ma także cena. Jeśli dany sklep oferuje miód poniżej standardowej kwoty, można nabrać podejrzeń. Pszczoły mają bowiem ograniczoną moc produkcyjną, a tym samym w przypadku miodu istnieje jasna polityka cenowa.

 

Źródło: http://ekologo.pl/miod-manuka-wlasciwosci-zastosowanie-cena-miodu-manuka/