JustPaste.it

Efektywna współpraca w grupie zadaniowej - przydatne reguły doradców biznesowych

Na czym polega nowoczesna na miarę XXI wieku komunikacja interpersonalna? Zobacz, co radzą doświadczeni fachowcy.

Na czym polega nowoczesna na miarę XXI wieku komunikacja interpersonalna? Zobacz, co radzą doświadczeni fachowcy.

 

Oto zestaw reguł przygotowany przez wykładowców opracowujących szkolenia z budowania zespołu (więcej informacji tutaj).

W jaki sposób wszyscy powinniśmy twórczo dogadywać się i współdziałać nawet pod presją czasu? - Każdy może temu podołać, trzeba jedynie trzymać się prostego pakietu reguł - przekonuje Dorota Owczarska z firmy Training Projects, która realizuje  szkolenia HR, imprezy team building i gry decyzyjne.

Tutaj prezentujemy proponowane reguły, zanotowane przez wykładowców i analityków projektujących szkolenia z tej tematyki:

  1. Nim przystąpisz do działania poświęć jak najwięcej czasu na planowanie. Prześledź sytuację i opracuj plan.
  2. Tworzysz plany np. projektów? Nie zapominaj jak ważny jest odpowiedni dobór ludzi do poszczególnych zadań.
  3. Zadbaj o skuteczną i poprawną komunikację: potwierdzenie zrozumienie przez zadawanie pytań, by jedna osoba mówiła na raz, a pozostali słuchali. Zakomunikuj wszystkim plan i upewnij się, że wszyscy go rozumieją.
  4. Unikaj błędów w interpretacji. Upewnij się, że każdy członek zespołu rozumie w ten sam sposób kluczowe dla Was pojęcia.
  5. Upewnij się, że osobą, której chcesz przekazać istotne informację może w danej chwili Cię wysłuchać.
  6. Wspólnota nie indywidualizm- zachęcaj wszystkich by zapomnieli o rywalizacji i nastawili się na współpracę.
  7. Miej na uwadze dążenia i potrzeby innych zespołów w firmie. Takie podejście sprawia, że podejmując decyzje szerzej patrzysz. Wtedy twoja decyzja może ułatwić innym w pracy i osiąganiu ich celów.
  8. Nie zapominaj o wyłonieniu lidera do każdego zadania. Nie musi on być ekspertem. Ma nadzorować pracę.
  9. W każdym swoim działaniu –zastanów się dla kogo to robisz.
  10. Szukanie winnych zaistniałego problemu nic nie da. Dany czas poświęć na szukanie rozwiązań problemu.
  11. Unikaj niezrozumiałych słow i języka. Mów najprościej jak się da. Inaczej odbiorca może nie zrozumieć tego co napisałeś.
  12. Wykorzystuj parafrazę. Niech słuchający powtórzy własnymi słowami Twój komunikat. Tym samym będziesz miał możliwość sprawdzić czy właściwie zrozumiał Twoje intencje i ponadto wyłapiesz przypadkowe błędy.
  13. Pamięć bywa niepewna – staraj się zapisywać nowe informacje.
  14. Nie twórz planu sam- zaangażuj do tego zespół. Zróbcie burzę mózgów (niech każdy wniesie swoje pomysły). Wspólnie wybierzcie najciekawsze koncepcje. Poza tym im bardziej zespól zaangażuje się w tworzenie planu tym lepiej go zrozumie.
  15. W większości wypadków jako pomysłodawcy planów jesteśmy wobec nich bezkrytyczni. Podchodzimy do nich emocjonalnie i nie potrafimy dostrzegać braków w naszych koncepcjach. Dlatego poproś, by ktoś z zewnątrz został „adwokatem diabła” i wyszukał wszystkie błędy w Twoim planie. O wiele bezpieczniej będzie, jeśli prawdopodobne wpadki wyjdą teraz niż, gdyby miały wyjść podczas realizacji.
  16. Zastanów się czy wszystkie czynności zapisałeś w planie. Czy podczas burzy mózgów coś przypadkiem nie umknęło. Spisz plan, odłóż go na kilka dni i dopiero po tym czasie spójrz na niego ponownie.
  17. Pytaj, pytaj, pytaj. Każde dodatkowe pytanie sprawia, iż bardziej rozumiesz problem. A ponadto drążąc dany temat może się okazać, że ktoś znalazł już na niego rozwiązanie.
  18. Nie bój się informacji zwrotnej. Taka informacja ukazuje zarówno dobre strony – te wzmacniaj, jak i słabe strony - nad nimi staraj się pracować. Małymi krokami, poprawiając choćby jedną rzecz dziennie po roku zauważysz ogromną poprawę.
  19. Najlepsze drużyny to te zróżnicowane. Nie zbudujemy efektywnego zespołu nie biorąc pod uwagę tego, że jesteśmy różni.  Jedni są z natury uporządkowani i nie lubią gwałtownych zmian, inni nie lubią planować, zapominają o terminach, a liczy się dla nich twórcze myślenie. Warto z tych odmienności uczynić atut.