Login lub e-mail Hasło   

Bilans tygodnia - I

Opisanie polskiej rzeczywistości politycznej w minionych dniach/do 7 marca/.
Wyświetlenia: 262 Zamieszczono 08/03/2018

             BILANS  TYGODNIA  -  I

Postanowiłem pisać cotygodniowy bilans z polskiej sceny politycznej. Ale okazało się, że są sytuacje, gdy tydzień to za długi okres. Obecny tydzień musiałem więc podzielić na dwa okresy: do środy i druga połowa tygodnia.

Pierwsze trzy dni tego tygodnia, to wiele znaczących zdarzeń na polskiej scenie politycznej.

Zaczęło się od wtorkowych obrad sejmu i projektu ustawy degradacyjnej. Pełne „uroku i ciepła” były słowa posła Kalety z PiS-u, gdy wskazywał on na oczekiwania społeczne, związane z degradacją min. Wojciecha Jaruzelskiego. Kiedy wydawało się, że obrzydliwej wypowiedzi tego posła nic już nie przewyższy, na trybunę wszedł poseł Jach, także z PiS –u. Jego wypowiedź o konieczności oczyszczenia wojska polskiego ze zdrajców i jednostek niepewnych politycznie oraz zdrajców byłaby może i śmieszna, gdyby tych słów nie wypowiadał emerytowany wyższy oficer Wojska Polskiego. Człowiek, który całą swoją karierę zawdzięcza wojsku – polskiemu – obrzuca to wojsko żółcią jest ohydny i godny pogardy.

Tu warto przypomnieć wypowiedź ministra Błaszczaka. Nie z powodu meritum problemu ale z powodu stylu. Pan minister, historyk z wykształcenia, zabawił się w psychologa. A oto jego wypowiedź: „Mimo waszych krzyków i zaciętych twarzy, mimo grymasów nienawiści, które się na waszych twarzach malują…”. Podobnie zachowali się pozostali posłowie z PiS – u, wiec nawet nie warto przytaczać ich wypowiedzi.

Jedyną wręcz sympatyczną wypowiedzią była wypowiedź posła Niesiołowskiego. Człowieka, który raczej nie ma za co dziękować generałowi Jaruzelskiemu. Dziękuję, Panie Pośle.

I jeszcze jedna uwaga dotycząca ustawy degradacyjnej. PiS z lubością grzebie w grobach zmarłych. Dał temu początek min. Macierewicz, szukając w grobach ofiar katastrofy smoleńskiej śladów na wydumany przez siebie wybuch na pokładzie samolotu. Ciąg dalszy to grzebanie w mogiłach Jaruzelskiego i Kiszczaka. Chyba poseł Niesiołowski nazwał to „nekrofilią polityczną”. Pewnie posłowie PiS – u boją się, że żywi mogli by ich pozwać do sądu.

Kolejne wydarzenie warte uwagi to obchody Marca 68, które rozpoczęły się w dniu 7 marca wystąpieniem premiera Morawieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Pan premier, historyk z wykształcenia, a potrafi kłamać na temat historycznych wydarzeń. Premier Morawiecki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Tak się składa, że i ja tam kończyłem historię. Wykładowcy z tego uniwersytetu to ludzie o bardzo wysokim poziomie wiedzy merytorycznej i dziwię się, że premier w okresie studiów nie korzystał z ich doświadczenia.

Na czym polega nieprawda?

Otóż wtedy, w 1968 roku Polska była państwem niepodległym z ograniczoną suwerennością. Pan premier twierdzi, ze Polska nie była niepodległa.

Premier stwierdził w swoim wystąpieniu, że wydarzenia Marca 1968 roku miały miejsce pod wpływem Moskwy. A to nieprawda. To były własne polsko – wewnętrzne rozgrywki o władzę. Wystarczy sięgnąć do źródeł z tamtego okresu. 

Premier stwierdził, ze w tamtym okresie w Polsce panowała obca władza i ojczyzna byłą okupowana. I jeśli złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy brygady świętokrzyskiej można określić błędem, tak tych wypowiedzi nie można złożyć na karb przypadku. To jest zwyczajne pisanie historii na nowo. A to premierowi Polski nie przystoi.  Na marginesie – jeśli Polska była okupowana, to dlaczego premier przyjął tytuł magistra historii z rąk wykładowców, którzy swoją karierę naukową rozpoczynali w okupowanej Polsce? Prawdziwemu Polakowi to nie przystoi!

Kolejny problem – to sprawa getta warszawskiego. Minister Gliński zapowiedział utworzenie Muzeum Getta Warszawskiego. No więc Panie Ministrze, jak to jest z tym walczeniem o prawdę historyczną? Pana zapowiedź utworzenia takiego getta, to znak, że to warszawiacy zbudowali Żydom getto. A mieliśmy walczyć prostowanie takich niedorzeczności. Ma Pan więc do wyboru: albo stanąć przed sądem na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN – e albo podać się do dymisji. Wybór należy do Pana.

I ostatnia sprawa. Media doniosły, ze dzięki decyzji rządu RP bank amerykański otrzyma dotację w wysokości 20 mln. zł. za to, że otworzy w Warszawie swoją filię. Jaka ta Polska bogata. Jednemu z najbogatszych banków na świecie funduje w naszym kraju otworzenie placówki. I dodatkowo opłaca im pracowników. Z moich podatków. I z podatków PT. Czytelników. Czyli wszyscy Polacy składają się na najbogatszy bank świata. Czy to już jest paranoja?

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1203
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1016
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1085
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 758
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 739
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1892
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 581
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1037
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 546
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 894
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 671
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Przecież mentalnością, sposobem myślenia PIS wzoruje się na czasach gomułkowskich. Wtedy powstały takie określenia jak: "ulica i zagranica" i "V kolumna" - Zenon Kliszko, aparatczik PZPR. PIS pod płaszczykiem walki z "postkomuną" prze do takiego ustroju jakim była PRL. Tyle, że w wydaniu prawicowo-kościelnym. Nawet nie potrafią wymyślić swojej propagandy. Siermiężne wzorce stanu wojennego. Nie wie ...  wyświetl więcej

@Hamilton Starszy: Dziękuję. Szkoda tylko,że obecni młodzi tego nie wiedzą. Oportunizm czy obojętność? Im to pewnie"lata i powiewa"-mówiąc językiem młodych.

@Adam Trzciński: z odbiorem rzeczywistości jest jak z odbiorem filmów Barei. My wiemy że jest to tragikomiczna i przerysowana, ale PRAWDA, a oni odbierają to jak wymyśloną komedię. A PIS funduje nam znów życie sterowane i urządzane przez swoich Aniołów i gospodarzy domu. Wszechobecna propaganda i tani populizm. Wszyscy się na nas uwzięli, by nas okradać, gdyby nie to, wszyscy byliby milionerami sp ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska