JustPaste.it

Jak szybko zostaniesz okradziony w internecie publikując zdjęcia karty do banku?

Zastanawiasz się jak szybko zostaniesz okradziony po opublikowaniu danych do konta? Sprawdził to MediaFun dla wszystkich użytkowników korzystających z kart płatniczych.

Zastanawiasz się jak szybko zostaniesz okradziony po opublikowaniu danych do konta? Sprawdził to MediaFun dla wszystkich użytkowników korzystających z kart płatniczych.

 

okradziony-w-internecie_small.jpg

 

Bloger z MediaFun Maciek Budzich zrobił zdjęcie dwóch stron swojej karty, czyli numeru karty, kodu bezpieczeństwa i daty ważności. Zdjęcia opublikował na Instagram, Twitter oraz Facebook-a. W treści postów napisał:

Wow, w końcu przyszła. Kilka dni temu zamówiłem w #mbank specjalną kartę debetową z grafiką specjalnie przygotowaną na 26 finał #wośp. Pięknie to wygląda, dobra robota #mastercard! Szkoda tylko, że grafika jest tylko z jednej strony, przydałoby się ożywić również tył karty .Tak czy inaczej wygląda to ekstra! Aktywacja i wszystkie inne rzeczy – bez żadnych problemów, wszystko idealnie zgrało się przed wyjazdem. A teraz w drogę na krótki offline!

Na koncie Pan Maciek miał 200zł, które przeznaczył na test. Wiele osób nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich danych i udostępnia je nawet nie wiedząc, że ktoś inny może je wykorzystać.

 

Po 5 minutach od publikacji karty Maciek Budzich został okradziony w internecie

Jak widać wcale nie trzeba długo czekać, aby pierwsze próby oszustwa zostały ujawnione. Dokładnie 5 minut zajęło złodziejowi kupienie przedmiotu na Amazon. Maciek został okradziony za kwotę ponad 140zł. Następne próby były co kilka minut.

 

 

Jak się zabezpieczyć, aby nie zostać okradzionym w internecie?

Wszystkie dane łącznie z kartami bankowymi, hasłami itp. Powinniśmy nigdy nie ujawniać! Nawet osobom trzecim, tym których ufamy lub lubimy. Okazja czyni z człowieka złodzieja, więc czemu by nie wykorzystać z takiej okazji?

Pierwszym najbardziej popełnianym błędem jest hasło. Powinno być trudne i przypadkowe. Bezpieczne hasła powinny zawierać duże i małe litery, trudny znak oraz zawierać minimum jedną cyfrę, a ciąg znaków musi być nie mniejszy niż 6 znaków. Dlaczego? Ponieważ istnieje wiele programów do łamania haseł, które wyszukują najbardziej popularne hasła i dopasowują je do danego konta. Hasło należy zmieniać co 6 miesięcy.

Mniej ważne dokumenty możemy przechowywać w chmurze od Google.

Ujawnienie danych osobowych to również błąd. Przecież nie musimy być okradzeni z pieniędzy, a także z osobowości. Wysyłanie zdjęć nieznajomym to również niezbyt dobry pomysł. Na każdym kroku każdy z nas musi być czujny! Ostatnio dowiedziałem się, że można nawet ukraść odciski palców ze zdjęcia wrzuconego do internetu. Do czego ta technologia zmierza?

Pan Maciek Budzich miał około 60 nieudanych prób włamania się do jego konta. Jedna z nich Pana Maćka podzieliła na straty na kwotę powyżej 140zł.

 

Okradziony w internecie, a jakie konsekwencje prócz straty pieniędzy?

Na całe szczęście Departament Ochrony zauważył niezgodność transakcji po czym szybko zablokowali kartę. Karta opublikowana w internecie została sprawdzona przez różnego rodzaju algorytmy które pomogły znaleźć i zablokować wszystkie próby oszustwa. Przedstawiciel Departamentu poinformował, że Pan Maciek został okradziony w internecie i nie będzie miał możliwości z dalszego korzystania z karty. Innymi konsekwencjami była blokada na 24 godziny przez Facebook-aokradziony-w-internecie_small.jpg

 

 

Źródło: http://czastech.pl/jak-szybko-zostaniesz-okradziony-w-internecie/

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych