JustPaste.it

Spadek w sądzie czy u notariusza?

Przyjęcie spadku lub kwestia uregulowania spraw majątkowych to sytuacja, która przynajmniej raz w życiu może spotkać każdego - dlatego warto zawczasu odpowiednio się przygotować.

Przyjęcie spadku lub kwestia uregulowania spraw majątkowych to sytuacja, która przynajmniej raz w życiu może spotkać każdego - dlatego warto zawczasu odpowiednio się przygotować.

 

Dwa rozwiązania
Istnieją dwie drogi, na które można wstąpić po otrzymaniu informacji o możliwości przyjęcia spadku. Jednym rozwiązaniem jest drogą sądowa, drugim – notarialna. Te dwie możliwości znacznie się między sobą różnią, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich charakterystyczne cechy i na podstawie tej wiedzy zdecydować, która droga okaże się lepsza w danym przypadku.

Sprawy spadkowe - w sądzie czy u notariusza?

Droga sądowa
W celu wybrania się do sądu, należy wcześniej przygotować i wypełnić odpowiedni wniosek oraz dołączyć do niego wszelkie niezbędne dokumenty takie jak akt zgonu spadkodawcy, skrócone akty urodzenia wszystkich jego dzieci oraz, jeśli córki spadkodawcy są mężatkami, także skrócone akty małżeństwa. Droga sądowa wymaga uiszczenia opłaty 50 zł umożliwiającej złożenie wniosku wraz z kompletem dokumentów. Potem wystarczy już czekać na rozprawę sądową, która powinna odbyć się w terminie 30 dni od złożenia wniosku. Na takiej rozprawie sąd uzna przydział spadkowy wszystkim zainteresowanym osobom i na mocy takie wyroku osoby te będą mogły stać się właścicielem dóbr przekazanych przez spadkobiercę.

Droga notarialna
Dzięki nowelizacji prawa istnieje alternatywna droga dla postępowań sądowych w kwestii spadków. Drugą możliwością jest skorzystanie z pomocy notariusza i w ten sposób ustanowienie prawnej mocy otrzymanego spadku. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim osoby, którym zależy na czasie - droga notarialna jest znacznie krótsza, a w dużych miastach takich jak Poznań czy Warszawa można znaleźć wiele kancelarii, dzięki czemu cały proces przebiegnie maksymalnie szybko. Do notariusza powinno się udać w celu uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia. Aby było to możliwe, należy notariuszowi przedstawić wszystkie wymagane dokumenty. Choć taka alternatywa dla drogi sądowej pozwala na szybsze uzyskanie możliwości dziedziczenia po spadkodawcy, wiąże się jednak z dwukrotnie wyższą opłatą niż w przypadku postępowania sądowego. Ponadto konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim u notariusza muszą zjawić się wszystkie osoby będące spadkobiercami ustawowymi oraz testamentowymi. Pomiędzy spadkobiercami nie może być też sporu co do podziału majątku – w przeciwnym wypadku konieczne będzie skorzystanie z drogi sądowej.

 

Więcej informacji o sprawach spadkowych znajdziesz na: www.uslugi-notarialne-poznan.pl