Login lub e-mail Hasło   

Jak walczyć z populizmen i nowymi formami autorytaryzmu?

Dla jednych autorytetem jest Tusk a dla innych Kaczyński. Są tacy, dla których autorytetem jest ksiądz, rabin albo imam.
Wyświetlenia: 329 Zamieszczono 09/04/2018

:.

Jak walczyć z populizmen i nowymi formami autorytaryzmu?

.

Ludzie są wykształceni. Umieją czytać i pisać. Matura jest prawie powszechna i wielu ma wyższe wykształcenie. Ludzie lepiej rozumieją zjawiska przyrodnicze, których dawniej nie rozumieli.

Ale: Ludzie nie rozumieją w jaki sposób działają stworzone przez człowieka urządzenia, które ich otaczają. Wiemy jak działa telewizor: Należy nacisnąć czerwony guzik pilota i wybrać żądany program. Jak to się dzieje, że na ekranie pojawia się żądany obraz nie wie prawie nikt.

Jaka jest różnica między tym, że dawniej nie rozumiano jak działa pies, a obecnie nie rozumiemy jak działa komputer?

Dawniej gdy ktoś stwierdził, że szczury to szkodniki mógł zgłaszać pretensje do Pana Boga, którego uznawano za twórcę wszystkich zwierząt.

Dziś gdy ktoś zauważa, że coś mu szkodzi obwinia ludzi, którzy stworzyli szkodliwą dla niego sytuację. To jest zupełnie inne i bardzo rozległe pole konfliktów.

Mało kto posiada umiejętność i możliwości samodzielnego zbadania przyczyn trudnej sytuacji w jakiej się znalazł.

Często również brak chęci dogłębnego poznania. Zdecydowana większość posiłkuje się autorytetem.

I TU JEST PIES POGRZEBANY !!!

Dla jednych autorytetem jest Tusk a dla innych Kaczyński. To co oni twierdzą może nie mieć znaczenia. Są tacy, dla których autorytetem jest ksiądz, rabin albo imam. To co oni twierdzą może nie mieć znaczenia. Nie ważne co mówi. Ważne kto mówi.

Czasem autorytetem jest specjalista. Naukowiec. Profesor. To również nie zapobiega popełnianiu drastycznych błędów. Nie brakuje nierzetelnych naukowców. Nie brakuje naukowców skorumpowanych.

Gdy różne uznawane przez nas autorytety różnie przedstawiają określoną sytuację, jesteśmy zmuszeni do dokonania wyboru. Błędna decyzja może bardzo źle się skończyć. Jeśli jesteśmy często stawiani w takiej sytuacji to stajemy się coraz bardziej agresywni.

Wyjaśnienie głębokich powodów wojny polsko-polskiej o rosyjski Smoleńsk daję szansę na przeciwdziałanie. Właściwa diagnoza ułatwia leczenie.

Smoleńsk pozostanie przy Rosji.

Jednak my możemy sobie pomóc.Są dwa sposoby leczenia, które byłbym skłonny poprzeć i jeden przed którym chciałbym przestrzec.

Pierwszy sposób to reforma szkolna kładąca nacisk na umiejętność krytycznego korzystania ze źródeł.

Drugi sposób to publiczne piętnowanie autorytetów świadomie bądź nieświadomie wprowadzających ludzi w błąd. Do odbierania tytułów naukowych profesora, doktora i magistra włącznie. Ludzie wprowadzeni w błąd przez autorytety powinni żądać i otrzymywać od tych autorytetów odszkodowania za poniesione straty.

Trzecim sposobem, przed którym przestrzegam, jest dążenie do ujednolicenia opinii i poglądów. Wyróżnianie prawdziwej prawdy za pomocą przymusu, czyli faszyzacja.

W Polsce różni ludzie proponują dziś sposoby leczenia paranoi indukującej coraz szersze kręgi społeczne. Należy bardzo uważnie przyglądać się zarówno chorym jak i lekarzom.

PS. Nie posiłkujmy się „amerykańskimi osiągnięciami”. Oni są w znacznie gorszej od nas sytuacji. Diagnozy i recepty podawane przez amerykańskich "uczonych" spychają USA na dno.

 

Adam Jezierski

Podobne artykuły


95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15136
11
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1448
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2353
35
komentarze: 94 | wyświetlenia: 3491
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5976
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2396
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3878
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2641
28
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1882
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2288
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5003
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7603
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1640
24
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2811
 
Autor
Artykułhttps://www.youtube.com/watch?(...)mo_eXn4
..., a może by tak spojrzeć jak Mały Książę ?

@pokrzywiony:
Jeżeli kot jest czarny, to sprawa nie może być jasna.
Ogłoszenia zwiastujące wykłady prof. dr hab. Johna Emersona Wildblack-Cata z University of Mombassa rozwieszono nie tylko na całym Uniwersytecie Pingwina, ale również w wielu miejscach na terenie Pingwin Valley.
Na inauguracyjny wykład pod tytułem „O wyższości afrykańskich sposobów wywoływania deszczu nad spos ...  wyświetl więcej

"Drugi sposób to publiczne piętnowanie autorytetów świadomie bądź nieświadomie wprowadzających ludzi w błąd."
...
Przed tym drugim sposobem to ja bym przestrzegał, to kolejny powód do eskalacji konfliktów i agresji. Moim zadaniem właściwe nastawienie do Historii i przeszłości, daje szansę wyjścia z tej nieustanie nabijającej się emocjonalnej piany.
Przeszłość nie jest od tego ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Członkom podkomisji Macierewoicza powinno się odebrać tytuły naukowe i prawo nauczania młodzieży.

@Adam Jezierski: Jak się tak uważniej przyjrzeć, to nie mamy zbyt wielu nauczycieli zdolnych do nauczania. :(
Choćby patrząc na to co tu na eiobie się dzieje, już można dojść do takich wniosków.
Jej czytelnicy mają sporo materiału, by sobie wyrobić opinie na temat polaków. Niestety eioba jest również czytana za granicą.
http://www.ei ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Moje artykuły czytane są między 2 a 5 rano polskiego czasu...-:)
Mam nadzieję, że wtedy czytają Polacy I Zydzi w USA i Płd. Ameryce.

@Adam Jezierski:
"Mam nadzieję, że wtedy czytają Polacy I Zydzi w USA i Płd. Ameryce."
Dlaczego tak Ci na tym zależy ?

@pokrzywiony: "Jej czytelnicy mają sporo materiału, by sobie wyrobić opinie na temat polaków". Ja na temat niektórych Polaków też mam wyrobione zdanie. A opinie niektórzy "polacy" sami sobie wyrabiają, bo eioba jest również czytana za granicą.

@Hamilton: Teraz pewnie próbujesz konkurować na ilość komentarzy ?, bo to co napisałeś jest bez sensu.
Jak widać duch rywalizacji ma silne działanie na zachowania polaków.
Parafrazowanie testów i ich kopiowanie, nie stanowi dowodu na wybitność jednostki, a raczej na cwaniactwo, które tak tu wypominasz. Ciągle sam dostarczasz na bieżąco dowody na swoją hipokryzje.

@pokrzywiony:
Nie piszę dla siebie.

@Adam Jezierski: Jaki to ma wywołać efekt, mnie nie interesuje dla kogo ? :)

@pokrzywiony:
Efekt? Zależy którego artykułu.
Niestety. Nie mam danych, które maje artykuły są najczęściej czytane w USA i Ameryce Płd....-:)

@pokrzywiony: jak ci nie przyznać racji. Bezsensowna jest dyskusja z nieukiem, który będzie tupał nóżkami, że Polak piszemy z małej litery. Chyba, że gardzisz nie tylko mną ale wszystkimi "polakami". Nie mam ochoty kopać się z osłem. Dalej sobie już musisz sam ględzić, ja wyjeżdżam na powierzchnię, bo przebywanie na twoim poziomie mnie nudzi i powoduje wysypkę. Może admin znów wyśle cię na urlop odchamiający. Kup sobie słownik ortograficzny i wykorzystaj daną ci szansę.

@pokrzywiony: i jeszcze jedno. Nie mam zamiaru konkurować z takim "miszczem" riposty jak ty. Przeglądałem twoje komentarze i trzeba przyznać, że jesteś tu uwielbiany. Jakbyś pokazał w PRL jak koło ciebie jest czerwono to byś został I sekretarzem KC. Mógłbyś godzinami pierdolić w telewizorni jak tow. Gomułka ku uciesze i "chfale polski i polakuf".

@Adam Jezierski: Jakiego efektu oczekujesz przykładowo tego artykułu, do tej odpowiedzi nie potrzebujesz danych statystycznych :)

@pokrzywiony:
W przypadku tego artykułu celem jest zaszkodzenie Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Utrudnienie Jarsławowi Kaczyńskiemu zaprowadzanie dyktatury w Polsce.

@Adam Jezierski: W takim razie rozumie że nic tu po mnie, to nie moja piaskownica.
Jedni drugim szkodzą albo jedni pod drugimi dołki kopią, a ty obywatelu wyłapuj się sam, radź sobie sam byleś podatki płacił. Musze se przypomnieć, gdzie ja ten granat zakopałem ?, to i sam się rozerwę.

@pokrzywiony: dobrze zrobisz, ale przedtem złóż donos na siebie do prokuratury i do admina. Tak na wszelki wypadek.

@Ham:
Nie obrażaj pokrzywionego. Ćwoku.

@Adam Jezierski: ja hejter uprzejmie informuję, że nie będę brał z pana przykładu. Wolę być chamem niż hrabią pańskiego pokroju. Obok pokrzywionego wyrasta szanowny pan na kolejnego wielkiego człowieka kultury i sztuki.

@Hamilton:
Won. Chamie.

@Adam Jezierski: co za maniery panie hrabio Jezierski. Raczę sobie zauważyć, że stajenny mojego dziadka miał bardziej rozbudowany zasób słownictwa.

@Hamilton: Twój dziadek miał duchowość na poziomie jaki ma każdy wrzód na dupie.

@Adam Jezierski: to jednak nie zmienia faktu, że zasób słownictwa, maniery, kultura i sprawność intelektualna służących mojego dziadka znacznie wykraczały ponad stan szanownego pana hrabiego. W odróżnieniu od pana hrabiego wrzody nosili na dupie, nie na mózgu.


Cała rodzina Hamiltona
była owrzodzona.

@Adam Jezierski: pozwolę sobie na uwagę. Widzę, że szanowny pan hrabia również rzucił się do walki z chamstwem. Puknij się tą swoją łopatką w łepetynkę i idź na huśtawki, albo skopiuj całego fejsa do komentarza na eioba. Możesz też ogłosić światu, że pradziadków się nie wybiera.

@Adam Jezierski:
Pięknie Adaś ci odbiło, obrażanie rodziny i zdania typu " nie obrażaj, ty ćwoku". Taki kulturalny pan, obserwator wydarzeń politycznych i takie zachowanie.

""Diagnozy i recepty podawane przez amerykańskich "uczonych" spychają USA na dno""
...
Ktos powiedzial: kiedy znalazlem sie na samym dnie to uslyszlem, ze ktos pukal od spodu !

@zakrawarski:
"Kiedy znalazłem się na dnie, usłyszałem pukanie od spodu." -Stanisław Jerzy Lec - Myśli nieuczesane.
Pozdr.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska