JustPaste.it

Pogrzeb – jak go sprawnie zorganizować?

Śmierć bliskich nam osób jest zawsze traumatycznym przeżyciem, z którym jednak musimy się zmierzyć.

Śmierć bliskich nam osób jest zawsze traumatycznym przeżyciem, z którym jednak musimy się zmierzyć.

 

 

Śmierć bliskich nam osób jest zawsze traumatycznym przeżyciem, z którym jednak musimy się zmierzyć. Jest to niezwykle trudny moment dla każdego kto w jakiś sposób uczestniczył w życiu zmarłego. Przed członkami rodziny takiej osoby staje jednak dodatkowe zadanie, jakim jest organizacja pogrzebu oraz załatwienie wszystkich niezbędnych formalności z tym związanych. Jak można się domyślić nie są to przyjemne sprawy, ale mimo żałoby konieczne jest zatroszczenie się również o te kwestie związane z pożegnaniem bliskiej nam osoby.

 

 

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z obowiązkami, jakie na nas spoczywają w związku ze śmiercią członka naszej rodziny, o pomoc powinniśmy poprosić bliskie nam osoby. Oczywiście nie mogą one zastąpić nas w każdym przypadku, ale odciążą nas przynajmniej w części spraw.

 

Karta zgonu

 

Karta zgonu jest pierwszy dokumentem, który musimy pozyskać, w celu organizacji pogrzebu. Wystawiana jest ona bezpłatnie przez lekarza, który stwierdził zgon. Jeżeli dana osoba zmarła w domu, kartę zgonu wystawia zwykle lekarz pogotowia, lub też lekarz rodzinny. W sytuacji, gdy jednak pacjent umiera w szpitalu, dokument ten sporządza lekarz się nim opiekujący.

 

Akt zgonu

 

O fakcie, jakim jest śmierć bliskiej nam osoby musi zostać poinformowany również stosowny urząd stanu cywilnego. Na dopełnienie tego obowiązku mamy trzy dni od dnia zgonu. Aby urząd przyjął takie zgłoszenie i jednocześnie by mógł wystawić akt zgonu, potrzebna nam będzie karta zgonu oraz dowód osobisty zmarłego. Należy przy tym pamiętać, że akt zgonu jest bardzo ważnym dokumentem. Jest on niezbędny do tego, aby załatwić sprawy związane z zasiłkiem pogrzebowym, spadkiem czy wypłatą ubezpieczenia.

 

Zakład pogrzebowy

 

Z zakładem pogrzebowym powinniśmy się skontaktować już w momencie, gdy otrzymamy kartę zgonu zmarłego. Wówczas bowiem, należy również przewieźć ciało do kostnicy, w której będzie przebywało aż do dnia pogrzebu.

 

Obecnie zakłady pogrzebowe oferują nam kompleksowe usługi związane z organizacją uroczystości pogrzebowych, ale ich zakres możemy ustalić w sposób indywidualny. Przede wszystkim, należy wybrać datę oraz miejsce pochówku. Musimy również wybrać trumnę lub urnę, w przypadku gdy decydujemy się na kremację zwłok. Zakład pogrzebowy może także przygotować zmarłego do pochówku, wydrukować klepsydry i zapewnić oprawę muzyczną w czasie pogrzebu.

 

Co bardzo istotne, zakład pogrzebowy może nas także wyręczyć w ubieganiu się o należny nam zasiłek pogrzebowy. Dostarczając akt zgonu i dowód osobisty zmarłego, trzeba w tej sytuacji posiadać również zaświadczenie dotyczące jego zatrudnienia. Pozwoli to na pobranie zasiłku przez zakład na pokrycie kosztów pogrzebu.

 

Nagrobek

 

Co prawda, wybór i wykonanie nagrobka nie jest częścią pogrzebu, jednak jest to sprawa, którą każdy z nas chciałby załatwić jak najszybciej. Ze zwykłego ludzkiego szacunku chcemy, aby grób bliskiej nam osoby prezentował się doskonale. W związku z tym, zaczynamy się rozglądać za dobrą firmą, która najlepiej o to zadba.

 

Jeśli chodzi właśnie o nagrobki, Wrocław jest miastem, w którym funkcjonuje filia firmy Thust. Dlaczego jest ona wyjątkowa? Ponieważ tworzy pomniki nagrobne jedyne w swoim rodzaju. Szukając czegoś nieszablonowego, stworzonego zgodnie z naszą własną wizją, zdecydowanie warto zajrzeć na stronę thust.pl i zapoznać się z przykładami realizowanych przez nich projektów. Same pomniki dziecięce, które tam zobaczymy z pewnością wywołają w nas ogromne wzruszenie, ze względu na ich piękny i jakże niestandardowy wygląd.

 

Wybierając firmę, która stworzy dla nas odpowiedni nagrobek, musimy też zwracać uwagę na stosowane przez nią materiały. Powinny one pochodzić ze sprawdzonych źródeł i cechować się najwyższą jakością. Dzięki temu, będziemy mogli mieć pewność, iż nagrobek w miejscu pochówku bliskiej nam osoby przetrwa w nienaruszonym stanie długie lata.

 

Formalności po pogrzebie

 

Formalności związane z organizacją samego pogrzebu, nie są niestety jedynymi z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Po pochowaniu zmarłego musimy bowiem również załatwić kilka spraw w odpowiednich urzędach.

 

Przede wszystkim, chodzi tutaj o sprawy spadkowe, które mogą być bardziej lub mniej skomplikowane. W przypadku, gdy zmarły pozostawia po sobie testament i nikt nie wznosi do niego żadnych zastrzeżeń, jesteśmy w stanie załatwić to w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli jednak różni członkowie rodziny decydują się upomnieć o swoją część majątku po zmarłym, musimy być przygotowani na to, że sprawa nie zakończy się na jednej wizycie w sądzie.

 

Oprócz spadku, ważne jest także to, aby jak najszybciej zająć się wszystkimi zobowiązaniami zmarłego. Może to być chociażby zakończenie jego umowy z siecią komórkową, czy dostawcą telewizji kablowej. Warto także dowiedzieć się w jakich bankach taka osoba miała swoje rachunki, aby zamknąć ewentualne konta. Jeśli chcielibyśmy w jakiś sposób zadysponować środkami zgromadzonymi na jakimkolwiek koncie, konieczne jest posiadanie dokumentu, stwierdzającego, iż jesteśmy prawowitymi spadkobiercami zmarłego.