Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego trzeba uważnie czytać umowy?

Czytaj uważnie umowy...
Wyświetlenia: 367 Zamieszczono 15/05/2018

Z umowami na pewno masz do czynienia na co dzień (np. przy zakupie telewizji kablowej, telefonu, wycieczki, polisy ubezpieczeniowej). Większość osób zakłada, że wszystko jest w porządku i bez czytania lub tylko po przejrzeniu podpisuje dokument. Te osoby nie dają sobie sprawy z tego, że może on zawierać sformułowania dla nich niekorzystne.

Umowy nie są czytane, bo są za długie, napisane niezrozumiałym językiem, często też z braku czasu - sprawę chcemy załatwić jak najszybciej, a nie tracić cenne minuty na zapoznawanie się z dokumentem, który został napisany drobnym drukiem.

Uwaga! Z badania GfK Polonia wynika, że aż 32% osób przyznało, że poniosło konsekwencje wynikające z braku znajomości zapisów umowy. Dlatego zanim podpiszesz umowę, weź ją do domu u uważnie przeczytaj. Podpisz ją dopiero wtedy, gdy będziesz pewny, że treść umowy jest dla Ciebie w pełni zrozumiała.

Umowa telekomunikacyjna


Sprawdź:

Z kim zawierasz umowę - czy bezpośrednio z pracownikiem operatora, czy z pośrednikiem. W tym drugim przypadku sprawdź, czy na umowie jest logo operatora, o którym mówi sprzedawca.

Czas obowiązywania umowy i warunki jej wcześniejszego wypowiedzenia (jakie kary umowne się z ty wiążą).

Uwaga! Ważny jest również termin, w jakim po rozwiązaniu umowy będziesz musiał oddać modem lub tuner. 


Czy umowa jest automatycznie przedłużone i na jakich zasadach.  Jakie są opłaty za aktywację lub wyłączenie usługi, a także za zmianę taryfy. 

Czy do podstawowej usługi są dołączone gratisy i na jaki czas. Ustal, kiedy musisz z nich zrezygnować, aby nie wejść w okres płatny.

Umowa z biurem podróży

Sprawdź:

Czy umowa z organizatorem zawiera wszystkie istotne dane, m.in. miejsce pobytu lub trasę, określenie środka transportu, miejsce zakwaterowania, liczbę posiłków, czas trwania imprezy, program. 

Jaka jest cena imprezy, musisz zapytać o inne należności i opłaty, które nie są wliczone w cenę.  Czy cena może się zmienić i jakie warunki muszą być spełnione aby organizator mógł to zrobić?

Uwaga! Jeśli nawet umowa dopuszcza taką możliwość, biuro podróży nie może zmienić ceny na 20 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy. 


W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z wycieczki i czy łączy się to ze startą pieniędzy (w całości lub części).

Termin na złożenie reklamacji.

Umowa najmu lokalu

Sprawdź:

Czy umowa zawiera podstawowe dane stron - imiona, nazwiska, numery dowodów tożsamości, PESEL i dokładne oznaczenie lokalu (położenie, adres).

Czas obowiązywania umowy oraz termin wypowiedzenia. Wysokość opłaty za użytkowanie lokalu. 

Uwaga! Upewnij się, jakie świadczenia obejmuje. Istotny jest także sposób i termin płatności oraz ewentualne odsetki naliczane za jego niedotrzymanie.


Wysokość kaucji pobieranej na pokrycie kosztu ewentualnych szkód. Jej wartość nie powinna być niższa niż wartość czynszu na jeden miesiąc ani przekraczać dwunastokrotności czynszu (zwykle trzeba ją wpłacić w momencie odebrania kluczy).

Umowa z dostawcą energii

Sprawdź:

Opcje płatności, czyli jak często firma będzie przesyłać faktury i w jakich okresach porównywać prognozy zużycia prądu z rzeczywistym odczytem licznika (rz na miesiąc, na dwa miesiące, na pół roku). 

Czy umowa jest przedłużana automatycznie oraz jakie kary grożą za wcześniejsze jej rozwiązanie. 

Wysokość opłat handlowych. W niektórych umowach znajdują się dodatkowe usługi, np. wizyty elektryka w razie awarii, za które trzeba płacić.

Czy firma przewiduje opłaty za upomnienia, gdy spóźnisz się z uregulowaniem należności.

Czy zawarcie umowy jest połączone z jakimiś dodatkowymi usługami, np. ubezpieczenie zdrowotnym.

Umowa kredytu lub pożyczki

Sprawdź:

Rzeczywiste oprocentowanie tzw. RRSO. Banki podają często oprocentowanie nominalne, upewnij się, czy jest ono stałe czy zmienne. 

Czy kredytodawca wymaga dodatkowo ubezpieczenia, a jeśli tak - musisz ustalić zakres działania polisy. Sprawdź, jaki jest koszt ubezpieczenia.

Jakie są prowizje np. za zmianę daty spłaty rat, ustanowienie zabezpieczenia kredytu. Musisz dostać tabelę opłat i prowizji przed podpisaniem umowy.

Warunki, na jakich możesz dokonać wcześniejszej spłaty kredytu (czy łączy się to z opłata i jaką). Czy firma uzależnia wypłatę pożyczki od wniesienia opłaty przygotowawczej, bo jeśli tak, to lepiej nie korzystaj z jej usługi.

Umowa ubezpieczenia majątkowego

Sprawdź:

Jakie zdarzenia są objęte ochroną. Kiedy zaczyna i kończy odpowiedzialność ubezpieczyciela (nie musi pokrywać się z opłatą składki).

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zwykle następuje to, gdy szkoda została spowodowana Twoim niedbalstwem lub zaniechaniem.

Jakie warunki musisz spełnić, aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie (np. powiadomienie policji, zgłoszenie szkody w ciągu określonego czasu od kradzieży). 

Jak ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania (np. czy pomniejszy wypłatę o udział własny). Jaki procent sumy ubezpieczenia jest zwracany, np. gdy w wyniku włamania stracisz tylko sprzęt RTV.

Umowa ubezpieczenia na życie

Sprawdź:

Czy umowa jest precyzyjna, tzn. co ubezpieczyciel rozumie pod określeniami takich zdarzeń jak nieszczęśliwy wypadek, przyczyna zewnętrzna, poważna choroba. 

Jak sformułowane są wyłączenia i ograniczenia. Czy jest to zamknięta lista czy też zawiera określenie: "takie jak", w szczególności", co świadczy o tym, że katalog jest otwarty. 

Jakie są zasady waloryzacji składki i sumy ubezpieczenia np. o inflację.

Przy jakich zdarzeniach nie dostaniesz odszkodowania. Przed podpisaniem umowy powinieneś dostać tekst ogólnych warunków ubezpieczenia, w którym są wyszczególnione wszystkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1207
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 724
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 935
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1404
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1613
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1324
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1573
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 728
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 743
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1114
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 921
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska