JustPaste.it

Powstaje pierwszy prawdziwy lek na przeziębienie

W przyszłości możemy doczekać się pierwszego prawdziwego leku na pospolite przeziębienie po tym, jak Brytyjczycy odkryli obiecującą cząsteczkę.

Szczepienie przeciwko rynowirusom – wirusom przeziębienia nie jest możliwe, ponieważ składają się one z dużej rodziny różnych szczepów.

Na zdjęciu pokazany jest mechanizm działania leku

Obecne leczenie skoncentrowane jest na objawach choroby, takich jak katar czy ból gardła. Nowe podejście naukowców z Imperial College London celuje w białko, które jest „uprowadzane” przez wszystkie szczepy tego wirusa. 

Oprócz tego, że cząsteczka działa na wszystkie formy rynowirusów, próby wykazały również, że neutralizuje inne szczepy wirusów powiązanych z polio i pryszczycą.

Lek ten będzie najbardziej skuteczny, kiedy zostanie podany we wczesnej fazie infekcji.

Związek, o nazwie IMP-1088, celuje w N-mirystoilotransferazę (NMT), białko znajdujące się w komórkach ludzkich. Wirusy przeziębienia wykorzystują je do budowy swojej białkowej „otoczki”, znanej jako kapsyd, która chroni ich genom. Jest ponad 100 razy silniejszy od swojego „nieudanego” poprzednika wykorzystującego ten sam mechanizm działania (białko NMT).

Bardzo prawdopodobne, że lek w pierwszej kolejności zostanie przetestowany na osobach cierpiących na astmę i POChP, ponieważ byłby to najbardziej lukratywny interes dla firm farmaceutycznych chętnych do zainwestowania w jego rozwój.

Profesor Ed Tate, który kierował badaniami, powiedział: „Przeziębienie jest dla większości z nas jedynie niedogodnością, ale u osób z chorobami takimi jak astma i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) może powodować poważne komplikacje zdrowotne”

Wcześniejsze próby stworzenia podobnego leku ukierunkowane były raczej na ludzkie komórki, a ich skutki uboczne były nie do zaakceptowania. Jeżeli okaże się, że lek będzie miał bardzo niską toksyczność, możliwe, że będzie się go stosować profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym.

Dr Peter Barlow, British Society for Immunology, powiedział: „Pomimo że badanie to przeprowadzono na razie in vitro, tj. stosując komórki do zamodelowania infekcji rynowirusa (przeziębienie) w laboratorium, to wyniki są bardzo obiecujące i ostatecznie może w końcu zostać opracowane skuteczne leczenie”

Naukowcy pracują nad stworzeniem wersji leku, który może być wdychana, tak aby szybko dostał się do płuc.