JustPaste.it

O czym musisz wiedzieć przed urlopem?

Wyjazd na urlop...

Wyjazd na urlop...

 


Czy dziecku trzeba wyrobić paszport?

Obecnie granicę krajów Unii Europejskiej możemy swobodnie przekraczać, ale dziecko musi podróżować z własnym paszportem. Ewentualnie, jeśli ma więcej niż 13 lat, na terenie UE może też używać tymczasowego dowodu osobistego. Ani akt urodzenia, ani legitymacja szkolna nie są uznawane na terenie obcych państw.

Uwaga! Informacje na tema wyrabiania paszportów możesz zdobyć telefonicznie, dzwoniąc na lokalną infolinię paszportową. Jej numer jest podany na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego (właściwego dla miejsca zamieszkania).

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to darmowy dokument wydawany przez NFZ. Uprawnia do leczenia w państwowych placówkach na terenie Unii Europejskiej (na tych samych zasadach, na jakich są leczeni obywatele danego kraju).

Uwaga! Bez karty EKUZ koszty np. pobytu w szpitalu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Niestety EKUZ nie pokryje wszystkich świadczeń, warto więc wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową. To niewielki wydatek, dzięki któremu będziesz mieć łatwiejszy dostęp np. do pediatry czy dentysty, udzielających doraźnej pomocy.

Uwaga! Warto poszukać ofert pakietów rodzinnych, które nie tylko gwarantują zwrot kosztów leczenia, ale też wyrównanie strat, np. za zniszczony aparat fotograficzny.

Dofinansowanie na urlop?

Jeśli zakład pracy posiada fundusz świadczeń socjalnych, dofinansowanie jak najbardziej jest możliwe. Konkretne zasady jego przyznawania są zawarte w wewnętrznym regulaminie pracy danej firmy.

O szczegóły pytaj w dziale kadr.

Gdzie szukać pomocy, jeśli okradną Cię za granicą?

Fakt kradzieży mienia lub dokumentów należy zgłosić miejscowej policji. Trzeba też poszukać polskiej ambasady lub konsulatu, który działa na terenie danego kraju. Pracownicy placówek dyplomatycznych mogą pomóc w różnych formalnościach. Jeśli jest taka potrzeba, wystawią tez tymczasowy paszport.

Uwaga! Przed wyjazdem zrób kserokopię dokumentów oraz kart płatniczych i zostaw je u kogoś bliskiego. W razie potrzeby osoba ta poda Ci przez telefon niezbędne informacje, których w nerwach możesz nie pamiętać.

W jakich sytuacjach służby mogą Cię cofnąć z granicy?

Jednym z powodów takiego postępowania służb może być np. kończąca się data ważności paszportu. Przy wjeździe do krajów takich, jak: np. Maroko, Turcja czy Tajlandia, wymagane jest, aby dokument ten zachował swoją ważność jeszcze przez 6 miesięcy id daty wjazdu na terytorium danego kraju. Koniecznie więc to sprawdź przed zakupieniem biletów.

Czy reklamacja last-minute jest możliwa?

Jakość i obsługa oferty last-minute nie powinny różnic się od tych oferowanych w pełnej cenie. Klient ma więc prawo do reklamacji. Nawet jeśli biuro podróży zastrzeże w umowie, iż jej nie przyjmie. Reklamację należy złożyć najpóźniej do 30 dni od zakończenia wczasów/wycieczki.

Uwaga! Rodzaj oraz wysokość roszczenia możesz określić na podstawie Tabeli Frankfurckiej stosowanej w Niemczech.

Co zrobić, gdy lotnisku zniszczą lub zgubią bagaż?

Zaginięcie lub zniszczenie bagażu należy zgłosić do punktu reklamacji w hali przylotów na lotnisku. Spisany tam raport jest podstawą do reklamacji. Jeśli walizka się nie odnajdzie, w ciągu 21 dni od daty przylotu składasz pisemną reklamację i ubiegasz się o odszkodowanie od przewoźnika.  W przypadku zniszczenia bagażu termin reklamacji wynosi 7 dni od daty otrzymania walizki.

Uwaga! Jeżeli przewoźnik nie uwzględni Twojej reklamacji, bezpłatną pomoc uzyskasz w Europejskim Centrum Konsumenckim (ECC-Net): tel.: 0-22 55-60-118, e-mail: info@konsument.gov.pl

Licencja: Creative Commons