Login lub e-mail Hasło   

Ogród, działka, tunel foliowy na działce, a może mała szklarenka? Co wybrać?

Masz działkę lub ogród koło domu?  Pewnie myślałeś (łaś), że można by mieć własne warzywa bez chemii  takie jak  ogórki, pomidory?
Wyświetlenia: 480 Zamieszczono 22/05/2018

 

 Może w planach było postawienie  tunelu foliowego z drewna albo z metalu lub małej szklarni?

Mała szklarnia czy tunel foliowy? Co wybrać? Chciałbym pomóc w podjęciu decyzji.

1. Wytrzymałość konstrukcji.

Szklarnia wytrzymuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Kształtowniki stalowe postawione na betonowym fundamencie, na nich szło okienne są bardzo trwałe. Metalowe elementy wymagają malowania co kila lat, co roku trzeba wymieniać pęknięte szyby.

Tunel foliowy metalowy (z tworzyw sztucznych)- konstrukcja wykonana z metalu, a ostatnio z tworzyw sztucznych jest bardzo wytrzymała, bez problemów będzie stała kilkanaście lat. Podstawa wykonana z metalu musi być czyszczona i malowana, aby ochronić ją przed korozją. Przy zakupie konstrukcji plastikowej ta czynność jest zbędna.

Tunel foliowy drewniany- wykonany z drągów sosnowych o średnicy 8-16 cm stoi bez napraw około 4 lat, później wymaga wymiany uszkodzonych elementów. Im tunel jest starszy, tym napraw jest więcej.

2. Koszty

Szklarnia jest na pewno najdroższa. Może ją postawić tylko wyspecjalizowana firma.

Tunel foliowy konstrukcja metalowa (z tworzyw sztucznych)- kupuje się z reguły metalowy stelaż z otwieranymi drzwiami znajdującymi się w szczytach tunelu. Do tego w komplecie jest folia 1, 2  lub 4 sezonowa (jeden sezon to  wiosna, dwa sezony to wiosna- jesień- można używać dalej, ale producent nie gwarantuje jej wytrzymałości)

Tunel foliowy konstrukcja drewniana. Zdecydowanie najtańsza opcja. Zakup obejmuje tylko zakup rolki foli o wymiarach dostosowanych do tunelu foliowego i drągów sosnowych o średnicy  od 8cmm do 16 cm plus transport na naszą działkę. Przy budowie konstrukcji drewnianej musi być wykorzystana piła tarczowa do cięcia drągów sosnowych wzdłuż , piła ręczna do drewna, młotek,  gwoździe i oczywiście własna praca.

3. Naprawy uszkodzonej folii, szkła na skutek silnych wiatrów.

Szklarnia. Naprawa ogranicza się do wymiany pękniętych szyb- można to zrobić samemu.

Tunel foliowy metalowy (z tworzyw sztucznych)- jeżeli folia zostanie przerwana naprawa jest bardzo trudna, czasami konieczny jest zakup nowej folii o tych samych wymiarach (co z biegiem lat może być bardzo trudne- gdy na przykład producent naszej folii już jej nie produkuje).  Jeżeli pęknięta folia ma niewielkie rozmiary około 1 m2, można zakupić dodatkowo łatę z klejem produkowaną właśnie do tego  celu. Najlepiej wraz z zakupem takiego tunelu foliowego, powinniśmy mieć w zapasie właśnie taką łatę do naprawy.  Jeżeli tego nie mamy, a wiatr nadal szaleje, może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia folii i konstrukcji.

Tunel foliowy konstrukcja drewniana. W tym przypadku naprawa uszkodzonej folii jest najłatwiejsza i najtańsza. Po prostu przybijamy dowolny kawałek folii (nawet z odpadów) listewkami za pomocą gwoździ. Możliwe jest załatanie dziury o wymiarach 2 x 2 metry.

4. Choroby i szkodniki.

Jest jeszcze jeden aspekt. Przy wieloletniej uprawie tych samych roślin, gromadzą się w szklarni czy folii  szkodniki  i ogniska chorobotwórcze,  które mogą całkowicie zniszczyć nasze rośliny. Z tego powodu szklarnia co pewien czas musi być odkażana chemicznie z okresową wymianą podłoża włącznie.  Tunel foliowy metalowy , z tworzyw, drewniany możemy po prostu przenieść w inne miejsce i ten problem znika.

 

Osobiście polecam tunel foliowy z drewna ze względu na koszty, ale wymagane są tu umiejętności i dostęp do narzędzi.

Mam nadzieję, że  ten artykuł pomoże w podjęciu decyzji.

Podobne artykuły


31
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1295
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 15407
19
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2002
33
komentarze: 65 | wyświetlenia: 2895
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 72884
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3901
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1335
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 39653
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 34073
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53273
3
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3099
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 60662
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19362
33
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8699
 
Autor
ArtykułBardzo dobre podsumowanie dla właścicieli działek i ogrodów. W tym przypadku decydują pieniądze.

  dzialka  (www),  24/05/2018

Tak to prawda. Jeżeli ktoś ma więcej kasy postawi sobie coś trwalszego.

A ja bym postawił szklarnię (szklaną lub foliową), nie w postaci tunelu, ale jako kopułę geodezyjną.
Polecam przy okazji coś na temat kopuł: http://eiba.pl/1j

Moim zdaniem to tunel foliowy jest lepszy bo tańszy. Szklarnia to duży koszt i nie można jej przenieść w inne miejsce jeżeli wystąpią choroby.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska