JustPaste.it

Ogród, działka, tunel foliowy na działce, a może mała szklarenka? Co wybrać?

Masz działkę lub ogród koło domu?

naeioba.jpg

Pewnie myślałeś (łaś), że można by mieć własne truskawki, warzywa bez chemii takie jak ogórki, pomidory?

 Może w planach było postawienie tunelu foliowego z drewna albo z metalu lub przemieścić szklarni?

Mała szklarnia czy tunel foliowy? Co wybrać? Chciałbym pomóc w podjęciu decyzji.

1. Wytrzymałość konstrukcji.

Szklarnia wytrzymuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Kształtowniki stalowe postawione na betonowym fundamencie, na nich szło okienne są bardzo trwałe. Metalowe elementy malowania co kila lat, co roku trzeba wymieniać pęknięte szyby.

Tunel foliowy metalowy (z tworzyw sztucznych) - konstrukcja z metalu, a ostatnio z tworzyw sztucznych jest bardzo wytrzymała, bez skrzyżowań stalowych kilkanaście lat. Podstawa produkcji z metalu musi być czyszczona i malowana, aby ochronić ją przed korozją. Przy zakupie konstrukcji plastikowej ta czynność jest zbędna.

Tunel foliowy drewniany - wykonany z drągów sosnowych o 8-16 cm stoi bez napraw około 4 lat, później wymaga wymiany elementów elementów. Im tunel jest starszy, tym napraw jest więcej.

Jak zbudować taki tunel samemu- opis w tym artykule Jak zrobić tunel foliowy drewniany

2. Koszty

Szklarnia jest na pewno najdroższa. Może ją postawić tylko wyspecjalizowana firma.

Tunel foliowy konstrukcja metalowa (z tworzyw sztucznych) - kupuje się z reguły metalowy stelaż z otwieranymi drzwiamiującymi się w szczytach tunelu. Do tego w komplecie jest folia 1, 2 lub 4 sezonowa (jeden sezon to wiosna, dwa sezony to wiosna- jesień- można używać dalej, ale producent nie gwarantuje jej oceny)

Tunel foliowy konstrukcja drewniana . Zdecydowanie najtańsza opcja. Zakup obejmuje tylko zakup rolki foliowe o wymiarach dostosowanych do tunelu foliowego i drągów sosnowych o d 8cmm do 16 cm plus transport na naszą działkę. Przy budowie konstrukcji drewnianej musi być wykorzystana piła tarczowa do cięcia drągów sosnowych wzdłuż, piła ręczna do drewna, młotek, gwoździe i oczywiście własna praca.

3. Naprawy uszkodzonej folii, szkła na skutek silnych wiatrów.

Szklarnia. Naprawa ogranicza się do wymiany pękniętych szyb- można to zrobić samemu.

Tunel foliowy metalowy (z tworzyw sztucznych)- jeżeli folia zostanie przerwana naprawa jest bardzo trudna, czasami konieczny jest zakup nowej folii o tych samych wymiarach (co z biegiem lat może być bardzo trudne- gdy na przykład producent naszej folii już jej nie produkuje).  Jeżeli pęknięta folia ma niewielkie rozmiary około 1 m2, można zakupić dodatkowo łatę z klejem produkowaną właśnie do tego  celu. Najlepiej wraz z zakupem takiego tunelu foliowego, powinniśmy mieć w zapasie właśnie taką łatę do naprawy.  Jeżeli tego nie mamy, a wiatr nadal szaleje, może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia folii i konstrukcji.

Tunel foliowy konstrukcja drewniana. W tym przypadku naprawa uszkodzonej folii jest najłatwiejsza i najtańsza. Po prostu przybijamy dowolny kawałek folii (nawet z odpadów) listewkami za pomocą gwoździ. Możliwe jest załatanie dziury o wymiarach 2 x 2 metry.

4. Choroby i szkodniki.

Jest jeszcze jeden aspekt. Przy wieloletniej uprawie tych samych roślin, gromadzą się w szklarni czy folii  szkodniki  i ogniska chorobotwórcze,  które mogą całkowicie zniszczyć nasze rośliny. Z tego powodu szklarnia co pewien czas musi być odkażana chemicznie z okresową wymianą podłoża włącznie.  Tunel foliowy metalowy , z tworzyw, drewniany możemy po prostu przenieść w inne miejsce i ten problem znika.

 

Osobiście polecam tunel foliowy z drewna ze względu na koszty, ale wymagane są tu umiejętności i dostęp do narzędzi.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże w podjęciu decyzji.