Login lub e-mail Hasło   

Oszustwa w internecie

Oszustwa internetowe i jak się przed nimi bronić...
Wyświetlenia: 315 Zamieszczono 25/05/2018

Coraz czyściej robimy zakupy w sklepach internetowych - bo jest tanio i wygodnie, ale zakupy "na odległość" wymagają od nas szczególnej czujności, bo naciągacze i oszuści nie śpią.

Warto zatem poznać ich metody.

Oszustwa internetowe: sprzedaż towaru,którego... nie ma!


Oszuści wykorzystują czyjś pośpiech - wiedzą, że jeśli komuś coś się spodoba, szybko klika: "Kup teraz", bez szczegółowego zapoznania się z opisem aukcji. Pośpiech może Cię słono kosztować, gdy zakupiona rzecz okaże się...tylko jej zdjęciem.

Uwaga! Szczegółowo czytaj opis danej aukcji i towaru, zwłaszcza jeśli jego cena jest zaskakująco niska.

Oszustwa internetowe: fałszywy sprzedający


Oszust nabiera zwykle wiele osób, po czym znika bez śladu. I choć serwis Allegro stosuje dużo form weryfikacji sprzedających, to nadal zdarzają się takie oszustwa.

Uwaga! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wybierz opcje przesyłki za pobraniem.

Oszustwa internetowe: przechwytywanie kont


Oszust może się podszyć pod Twoje konto, zwłaszcza gdy hasło jest proste (np. 1234) albo gdy korzystasz z Allegro np. z publicznego komputera.

Jeśli konto trafi w ręce przestępcy, efekty mogą być opłakane. Oszust oferuje wtedy w Twoim imieniu przedmioty, które w rzeczywistości nie są wysyłane, a zapłata trafia na jego konto.

Uwaga! Używaj nietypowych haseł, miej aktualny program antywirusowy i nie loguj się z nieznanych Ci komputerów.

Oszustwa internetowe: podszywanie się pod sprzedawcę


Oszuści zwykle wybierają kończące się aukcję - udają sprzedawcę, rozsyłając klientom swoje numery kont bankowych. Przelew trafia na konto oszusta, a kupujący nie otrzymuje towaru.

Uwaga! Korzystaj z opcji bezpiecznej formy płatności, w której nie da się nikomu podmienić numeru konta albo płać za pobraniem. Dzięki temu masz pewność, ze płatność dotrze na konto sprzedawcy.

Uważaj na oszustwa telefoniczne


1. Słyszysz w telefonie: Operator, z usług którego Pan.Pani korzysta, właśnie zakończył działalność i trzeba podpisać nową umowę..."

To często stosowana manipulacja, na którą klienci są często łapani, bo przecież nikt nie chce nagle pozostać bez prądu, gazu, telefonu czy telewizji.

Uwaga! W takiej sytuacji zadzwoń na infolinię swojego operatora, u którego dowiesz się prawdy.


2. Słyszysz w telefonie: "Został Pan/Pani wylosowany w konkursie - nagrodą jest obiad w eleganckiej restauracji, zdrowotne zabiegi spa, interesująca wycieczka.."

Jeśli nie brałeś udziału w żadnym konkursie, to taka "nagroda" to zapewne zaproszenie na prezentację towarów, gdzie ktoś będzie chciał sprzedać Ci pościel, koce, garnki itp.

Uwaga! Jeśli nie chcesz skorzystać - podziękuj, a jeśli chcesz iść na spotkanie, nie czuj się zobowiązany do zakupi, gdy np. otrzymasz upominek.


3. Słyszysz w telefonie: "Odbywają się bezpłatne badania dla osób w Pana/Pani wieku, które są finansowane w całości ze środków publicznych..."

To pewnie zaproszenie na spotkanie, na którym otrzymasz propozycję zakupu jakiegoś urządzenia, które ma mieć właściwości lecznicze albo kosztownego abonamenty medycznego.

Uwaga! Zadzwoń na infolinię NFZ i zapytaj czy to badanie jest refundowane lub czy można z niego skorzystać w ramach programów ministerstwa zdrowia.


4. Słyszysz w telefonie: "Z okazji święta lub rocznicy ważnego wydarzenia przesyłamy Panu/Pani za darmo okolicznościową monetę (egzemplarz Pisma Świętego, krzyżyk itp.)"

Nie będzie to za darmo, razem z przesyłką otrzymasz druk rachunku do zapłacenia.

Uwaga! Najlepiej od razu podziękuj, by nie nękano Cie potem wezwaniami do zapłaty.

Podobne artykuły


73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17608
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 6196
25
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3291
25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2908
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4377
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14863
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7021
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5632
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 850
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5331
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2474
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2643
46
komentarze: 67 | wyświetlenia: 4623
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33160
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163385
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska