JustPaste.it

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Nietrafiony prezent...

Nietrafiony prezent...

 

Aż 45% Polaków choć raz z życiu otrzymało prezent niespełniający ich oczekiwań (tak wynika z przeprowadzonych badań). Co można zrobić w takiej sytuacji?

Uwaga! Zamiast wrzucić nietrafiony prezent do szafy, możesz spróbować zwrócić go do sklepu. Dlatego warto wiedzieć, kiedy jest to możliwe.

Prezent kupiony w sklepie tradycyjnym


Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca nie musi przyjąć zakupionej rzeczy tylko dlatego, ze prezent okazał się nietrafiony. Ma obowiązek to zrobić tylko wtedy, gdy artykuł ma wadę.

Uwaga! Wiele sklepów (zwłaszcza w okresie świątecznym), dopuszcza jednak możliwość zwrotu. Dlatego przed zakupem, upewnij się, czy sklep na to pozwala. Jeżeli tak, spytaj, jaki jest maksymalny termin na oddanie zakupu. Jeśli okaże się, że sklep nie przewiduje zwrotów, zapytaj sprzedawcę, czy będziesz mógł zamienić kupiony artykuł na inny.

Prezent kupowany na odległość


sklepie internetowym możesz zrezygnować z zakupu w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Termin liczy się od dnia dostarczenia zamawianego artykułu.

Uwaga! Obowiązkiem sprzedawcy jest powiadomienie Cię o takim prawie, a jeśli tego nie zrobił, termin wydłuża się do roku.


Rezygnując z zakupu, musisz złożyć sprzedawcy pisemne oświadczenie i przesłać mu je listem poleconym. Po wysłaniu oświadczenia masz 14 dni na odesłanie rzeczy (na swój koszt).

Uwaga! Nie możesz zrezygnować m.in. z:

  • rzeczy, którą kupiłeś na aukcji (ale tylko wtedy, gdy trzeba było licytować);
  • produktów, które ulegają szybkiemu zepsuciu;
  • płyt, kaset wideo i płyt DVD, gdy usunąłeś oryginalne opakowanie;
  • towarów, których cena zależy od wahań kursowych.


Sprzedawca musi zwrócić wszystkie dokonane przez Ciebie płatności (w tym również koszty dostarczenia towaru) w ciągu 14 dni od daty otrzymania Twojego oświadczenia o rezygnacji.

Jeśli zamówiłeś coś z katalogu domu wysyłkowego, również na rezygnacje masz 14 dni od otrzymania przesyłki. Wtedy musisz na swój koszt, odesłać rzecz do sklepu, wykorzystując (zamiast oświadczenia o odstąpieniu) dołączony do rachunku dokument zwrotu.

Prezent kupiony u akwizytora


Podobnie jak w przypadku sprzedaży na odległość możesz bez podawania przyczyn swojej decyzji wycofać się z zakupu  wciągu 14 dni. Oświadczenie o rezygnacji należy wysłać listem (najlepiej poleconym) na adres firmy.

Następnie w ciągu 14 dni od daty wysłania oświadczenia musisz zwrócić towar.

Uwaga! W przepisach nie określono, w jaki sposób należy zwrócić towar. Przyjmuje się, że jeśli został on kupiony od akwizytora, to on powinien go od Ciebie odebrać. W przypadku zakupu np. podczas pokazu, zwracasz rzecz osobiście lub odsyłasz poczta na swój koszt. 

 

Gdy zwrot jest niemożliwy...


W takiej sytuacji sprzedaj prezent np. na Allegro. Robi to, jak wynika z badań 25% ankietowanych.

Najczęściej zwracane są perfumy, odzież, książki, kosmetyki. Możesz też oddać prezent bezpłatnie za pośrednictwem portalu wymiany nietrafionych prezentów.

Licencja: Creative Commons