JustPaste.it

Co robić, gdy stracisz dokumenty, karty, pieniądze?

Utrata dokumentów, kart, pieniędzy...

Utrata dokumentów, kart, pieniędzy...

 

Dla złodziei nie ma wolnych dni ani wakacji i z łatwością wykorzystają Twoje rozleniwienie i brak uwagi, żeby pozbawić Cie cennych rzeczy.  Przede wszystkim strzeż torebki (saszetki) z dokumentami i kartami. Dzisiaj dowiesz się, jak powinieneś się zachować, gdy przydarzy Ci się niemiła przygoda.

Skradziony dowód osobisty może posłużyć do wzięcia kredytu

To najważniejszy dokument, który potwierdza Twoją tożsamość.

Gdy zauważyłeś jego brak:

  • zgłoś to na najbliższym posterunku policji (każdy ma obowiązek przyjąć Twoje zgłoszenie). Informacja zostanie przekazana do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa i spowoduje zastrzeżenie dowodu.

Uwaga! Poproś funkcjonariusza o zaświadczenie, że zgłosiłeś kradzież dowodu (z datą i pieczątką. Przyda Ci się przy załatwianiu spraw urzędowych.

  • poinformuj bank, w którym masz konto lub dowolny przyjmujący zastrzeżenia od osób, które nie są jego klientami. To spowoduje, ze dane o dokumencie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone i automatycznie trafią do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu. To uniemożliwi złodziejowi np. zaciągnięcie kredytu na Twoje konto;

  • pójdź do najbliższego urzędu miasta lub gminy, do wydziału ewidencji ludności, w którym dostaniesz zaświadczenie o utracie dowodu osobistego (musisz przedstawić zaświadczenie z policji o zgłoszeniu kradzieży). Jest ważne do czasu wydania nowego dokumentu (musisz o to wystąpić w ciągu 14 dni od utraty dowodu).

Uwaga! Jeśli dowód zostanie skradziony za granicą, powiadom polską placówkę konsularną.

Kradzież telefonu komórkowego nie zwalnia z umowy z operatorem


Jeśli stracisz telefon na kartę, czyli tzw. pre-paid, złodziej będzie mógł z niego dzwonić tylko do wyczerpania limitu. Jeśli miałeś telefon abonamentowy, jego rozmowy obciążą Twoje konto (do czasu zablokowania).

Gdy zauważysz jego brak:

  • powiadom swojego operatora - zadzwoń na jego infolinię (numer znajdziesz w internecie) i poproś o zablokowanie karty SIM;

  • zgłoś kradzież na policji (poproś o zaświadczenie, że zgłosiłeś stratę);

  • idź do biura obsługi klienta operatora. Weź ze sobą zaświadczenie z policji, dowód osobisty, umowę z operatorem i złóż wniosek o zablokowanie numeru IMEI (jest przypisany do konkretnego aparatu).


Kradzież karty kredytowej: bank nie odpowiada za transakcje z kodem PIN

Wiele osób nie nosi przy sobie gotówki. Korzystają z kart płatniczych. Ich kradzież może narazić Cię na duże straty. Dlatego trzeba je jak najszybciej zablokować.

Gdy zauważysz jej brak:

  • zadzwoń na numer tzw. pogotowia kartowego (+48) 828 828 828 (czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu). Po połączeniu zostaniesz przekierowany na infolinię swojego banku (o ile uczestniczy w systemie zastrzegania kart). Czasem bank wymaga dodatkowo potwierdzenia zgłoszenia na piśmie.

Uwaga! Zgłaszając kradzież do banku, masz gwarancję, że za operacje dokonane przez złodzieja przed zastrzeżeniem karty kredytowej będziesz odpowiadać maksymalnie do kwoty będącej równowartością 150 euro. Reszta zostanie pokryta przez bank, który będzie również odpowiadał za wszystkie straty powstałe od momentu zastrzeżenia karty.

Kradzież paszportu: przed wyjazdem weź adres placówki konsularnej

Do krajów UE można wyjeżdżać z paszportem lub dowodem osobistym, poza nie - tylko z paszportem.

Gdy zauważysz jego brak:

  • powiadom miejscowym komisariat policji. Ponieważ będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość, jeśli nie masz innych dokumentów, pójdź tam z kimś znajomym;

  • zgłoś stratę w placówce dyplomatycznej (ambasada, konsulat) naszego kraju. Takie konsulaty są we wszystkich większych miastach na świecie. Konsul wyda Ci paszport zastępczy. Jest to dokument o krótkiej dacie ważności, który umożliwi Ci bezpieczny powrót do Polski. Również gdy stracisz dowód, musisz wystąpić o paszport tymczasowy.

Uwaga! Jeśli w kraju, w którym przebywasz, nie ma polskiej placówki, możesz zwrócić się do ambasady lub konsulatu dowolnego państwa UE o wydanie Europejskiego Dokumentu Podróży (Emergeny Travel Document - ETD). Wydanie zarówno paszportu tymczasowego, jak i ETD, jest odpłatne - 30 zł.

Odzyskanie skradzionej gotówki jest bardzo trudne

Jeśli zostaniesz pozbawiony gotówki, a nie masz kart, możesz znaleźć się w trudnej sytuacji.

Gdy zauważysz ich brak:

  • zgłoś się na policję i przedstaw okoliczności, a jakich Cię okradziono;
  • poproś rodzinę o wpłacenie na Twój rachunek bankowy pewnej kwoty lub wysłanie jej przekazem za pośrednictwem instytucji, która zajmuje się transferem pieniędzy, np. Western Union;
  • jeśli za granicą nie masz kogo poprosić o pomoc, skontaktuj się z polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Konsul może udzielić Ci pomocy finansowej, która umożliwi powrót do Polski, ale pod warunkiem, ze zobowiążesz się szybko zwrócić pożyczkę.

Licencja: Creative Commons