JustPaste.it

Ciekawostki o Antarktydzie

Jedno o Antarktydzie można powiedzieć z pewnością - jest tam zimno. Jednak skrywa ona znacznie więcej tajemnic. Przeczytaj ciekawostki o Antarktydzie.

Jedno o Antarktydzie można powiedzieć z pewnością - jest tam zimno. Jednak skrywa ona znacznie więcej tajemnic. Przeczytaj ciekawostki o Antarktydzie.

 

Antarktyda ciekawostki

Zacznę od samej temperatury. Generalnie klimat na tym kontynencie nie jest zbyt przyjazny. W trakcie "najcieplejszych" dni słupek rtęci wskazuje kilka stopni na minusie. Nie zmienia to jednak faktu, iż każdego roku wzrasta liczba turystów chętnych na postawienie nogi na tak odległym i nieprzyjaznym terenie. Na co dzień Antarktydę zamieszkują osoby pracujące na stacjach badawczych oraz ... listonosze. Każdego roku adresowanych jest ponad 70 tysięcy przesyłek i listów. W końcu ktoś je musi dostarczyć? Zarobki listonosza na Antarktydzie wynoszą od tysiąca do piętnastu tysięcy funtów.

Najgorsze warunki na świecie panują w głębi Antarktydy Wschodniej. Mieści się tam rosyjska Stacja Wostok. Rosjanie od 1957 roku badają leżące pod lodem jezioro Wostok. Bo kto potrafiłby przetrwać temperaturę -89.2 stopni i ogromnie silnym wiatrem?

Jeśli staniesz na biegunie południowym, jedynym kierunkiem w jakim będziesz mógł spojrzeć będzie północ.

Na całym świecie istnieje 17 gatunków pingwinów, jednak tylko jeden zamieszkuje Antarktydę. Jest nim pingwin cesarski.

Zastanawiałeś się kiedyś z czego słynie Antarktyda? Na pewno nie z dużych wydarzeń muzycznych. Swoje koncerty grały tam jedynie dwa zespoły muzyczne. Pierwszym zespołem muzycznym, grającym koncert na tym kontynencie był zespół Nunatak. Wydarzenie miało miejsce w 2007 roku. Znacznie głośniejszy koncert odbył się w 2013 roku, gdy amerykańskie ugrupowanie Metallica śpiewała w stacji Carlini.

Stacje badawcze na Antarktydzie należą do różnych państw. Posługują się one strefą czasową ze swojego macierzystego kraju, dlatego praktycznie występuje tam każda strefa czasowa.

Zgodnie z ustaleniami wielu naukowców na terenie dzisiejszej Antarktydy około 50 milionów lat temu słupek rtęci wskazywał podobną wartość jak w amerykańskiej Kalifornii.

Carsten Borchgrevink to pierwszy człowiek, który stąpał po tym kontynencie. Miało to miejsce 23 stycznia 1985 roku.

Choć znajduje się tam wiele stacji badawczych, kontynent ten wciąż skrywa wiele tajemnic. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie, dlatego warto znać te ciekawostki o Antarktydzie.