JustPaste.it

Jak działają naciągacze?

W jaki sposób działają naciągacze?

W jaki sposób działają naciągacze?

 

Oszuści często podszywają się pod pracownika gazowni, zakładu energetycznego, telewizji kablowej, a właścicielowi mieszkania tłumaczą, że koniecznie trzeba wymienić np. piecyk gazowy albo tuner w telewizorze.

Jak argument podają, że to wymóg nowych przepisów, a za brak takich urządzeń grozi wysoka grzywna. Potem pobiegają zaliczkę lub opłatę za montaż, podpisują umowę i znikają. czasem montują jakieś urządzenie, ale wtedy żądają kilkuset złotych.

Uwaga! Zanim zaprosisz taką osobę do mieszkania, poproś ją o pokazanie upoważnienia do działania w imieniu firmy. Jeśli nawet po okazaniu dokumentu (przecież może być sfałszowany) masz wątpliwości, zadzwoń do administratora i zapytaj, czy w Twoim bloku mają być przeprowadzane tego typu prace, bo zazwyczaj administracja informuje mieszkańców z pewnym wyprzedzeniem o takich działaniach.


Można także zatelefonować do firmy, której pracownikiem jest ta osoba, czy zlecała kontrolę.

Uwaga! Numeru telefonu poszukaj sam, nie sugeruj się tym wskazanym przez gazownika czy elektryka, bo po drugiej stronie aparatu też może być oszust.

Sposób na prezentera

Dwie, czasem trzy osoby dzwonią do drzwi pod pretekstem prezentacji dywanów, narzut, graników po wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Jeden rozkłada, a pozostali plądrują mieszkanie.

Uwaga! Nie można się dać skusić na okazje. Po prostu musisz powiedzieć, że nie jesteś zainteresowany i nie wpuszczaj obcych za próg. często taka wizyta to tylko rekonesans, zorientowanie się, co masz w mieszkaniu, aby następnie pod Twoją nieobecność dokonać.

Sposób na wnuczka

Ofiarami tego przekrętu najczęściej padają osoby starsze. Ofiara wybierana jest z książki telefonicznej, wyszukując imiona nadawane przez wielu laty. Oszust następnie dzwoni i przedstawia się jako wnuczek lub daleki krewny i prosi o pomoc finansową.

Po pewnym czasie oszust dzwoni, że nie może przyjść po pieniądze i odbierze za nie go kolega, który znika z gotówką.

W takich rozmowach naciągacz podaje rożne przyczyny:

  • wypadek - dzwoniący informuje, ze właśnie spowodował wypadek samochodowy i potrzebuje pieniędzy na zapłacenie ofierze, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy;
  • zwrot długu znajomemu - "wnuczek" prosi o pieniądze, ponieważ zaciągnął u znajomego pożyczkę i w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem u tamtej osoby musi szybko zwrócić dług;
  • telefon 112 - najpierw dzwoni rzekomy krewny i prosi o pieniądze, a zaraz po nim osoba, która podaje się za operatora numeru alarmowego i informuje, ze policja namierzyła już oszusta. Prosi starszą osobę, aby dała temu, kto przyjdzie, pieniądze, żeby funkcjonariusz mógł złapać naciągacza na gorącym uczynku.

Uwaga! Należy zadzwonić do wnuka i zapytać go, czy potrzebuje pomocy i dopiero, gdy potwierdzi i poda nazwisko kolegi, pożyczyć gotówkę, ale wcześniej trzeba wylegitymować gościa,. Jeśli podejrzewasz przestępstwo lub oszust dzwoni spod numeru 112, skontaktuj się z policją i postępuj zgodnie z jej zaleceniami.

Sposób na opiekuna

Oszustka odwiedza starszą panią i przedstawia się jako pracownica MOPS. Twierdz, ze ten przyznał mieszkance zapomogę, trzeba tylko wypełnić dokumenty. Zaproszona do mieszkania wypisuje fikcyjne papiery i wyłudza zaliczkę na rzekome opłaty, np. znaczki skarbowe. Potem prosi o szklankę wody i gdy starsza pani znika w kuchni, oszustka znika z gotówką.

Uwaga! Należy zadzwonić do ośrodka pomocy społecznej i poinformować o zdarzeniu. Zawsze trzeba prosić o okazanie dokumentu, który potwierdzi personalia domniemanej opiekunki.

Ostatnio popularne stało się wrzucanie do skrzynek pocztowych fałszywych faktur. Oszuści podszywają się pod firmę gazowniczą i informują, że należy zapłacić określoną kwotę za wykonanie ekspertyzy.

Na dokumencie jest  logo firmy i numer konta, na które należy dokonać przelewu.

Uwaga! Przed wpłaceniem pieniędzy, zadzwoń do oddziału i zapytaj, czy rzeczywiście gazownia wysłała takie pismo.

Oszustwo nigeryjskie

Tzw. oszustwo nigeryjskie polega na rozsyłaniu różnych wiadomości spam, którymi nadawca stara się wyłudzić pieniądze.

Spadek - dostajesz wiadomość e-mail, w której ktoś informuje Cię o śmierci dalekiego krewnego np. w katastrofie lotniczej (podaje datę i miejsce) i spadku, jaki po nim dostajesz.

Nadawca, rzekomo adwokat zmarłego, prosi o pewną kwotę na pokrycie kosztów notarialnych. Potem dostajesz kolejnego maila z prośbą o wyższą kwotę, bo nastąpiły jakieś komplikację. 

Wygrana - nadawca informuje o dużej wygranej na loterii i prosi o przysłanie pieniędzy na koszty manipulacyjne. Dla uwiarygodnienia przysyła różne dokumenty i certyfikaty.

 

Uwaga! Nie możesz dać się skusić wizją dużych pieniędzy, bo jak mogłeś coś wygrać, skoro nie brałeś udziału w żadnym konkursie? A krewny, o którego istnieniu nie miałeś pojęcia? - to ewidentne próby naciągnięcia Cię na pieniądze.

Phishing

To częsta próba wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Dostajesz maila prawie identycznego z prawdziwą stroną banku. Zwykle zawiera prośbę o weryfikację danych lub ostatniej transakcji.

Uwaga! Nie daj się nabrać. Musisz pamiętać o tym, że banki nigdy nie proszą mailem swoich klientów o takie informacje.

Uwaga na zaproszenia


To też pewna forma oszustwa choć nosząca znamiona legalności. W skrzynce pocztowej często zapewne znajdujesz zaproszenia na bezpłatne pokazy czy wyjazdy połączone z prezentacją różnych artykułów.

Na takim spotkaniu prezenter mami uczestników magicznymi właściwościami np. kołdry lub garnków i namawia do kupna po cenach, które sięgają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Informuje, że cena jest rozłożona na raty, a on pośredniczy w udzieleniu pożyczki przez instytucje finansową. Wiele osób decyduje się na to, nie wiedząc, ze takie rzeczy można kupić znacznie taniej.  Umowy kredytowe przesyłane są często z takim opóźnieniem, aby minęło 14 dni na odstąpienie od niej.

Uwaga! Złodzieje wymyślają coraz to nowe metody okradania. Nie daj się na nie nabrać.

 

Licencja: Creative Commons