Login lub e-mail Hasło   

Terapia genowa przywróciła sprawność szczurom z urazem rdzenia kręgowego

Terapie genowe dają nadzieje na wyleczenie osób z porażonymi kończynami, po tym, jak naukowcy przywrócili sprawność ruchu rannym szczurom. Leczenie polega na wstrz...
Wyświetlenia: 175 Zamieszczono 17/06/2018

Terapie genowe dają nadzieje na wyleczenie osób z porażonymi kończynami, po tym, jak naukowcy przywrócili sprawność ruchu rannym szczurom. Leczenie polega na wstrzyknięciu do organizmu genetycznie zmodyfikowanych bakterii. Jeśli okaże się skuteczne u osób z ciężkimi uszkodzeniami rdzenia kręgowego, może być dostępne w ciągu najbliższych 10 do 20 lat- twierdzą naukowcy. Obecnie nie ma żadnych terapii regeneracyjnych dla osób ze sparaliżowanymi kończynami. Terapia została przeprowadzona na King’s College w Londynie, a badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Brain.

W przełomowych eksperymentach sparaliżowane szczury z urazami rdzenia kręgowego podobnymi do tych, które dotykają ludzi po traumatycznych wypadkach, takich jak wypadki samochodowe czy upadek ze schodów odzyskały zdolność dokładnego sięgania i chwytania po pastylki cukrowe. Eksperci w tej dziedzinie, którzy nie byli zaangażowani w projekt, stwierdzili, że wyniki tego eksperymentu są niezwykle istotne.

„To ekscytujący przełom. Wierzę, że takie podejście w terapii genowej pomoże nam zrealizować marzenie o przywróceniu naszym pacjentom sprawności w sposób, który był w przeszłości niewyobrażalny „- powiedział Keith Martin, profesor okulistyki na Uniwersytecie w Cambridge.

„Odzyskiwanie funkcji rąk jest priorytetem dla większości osób po urazach rdzenia kręgowego. Umożliwiłoby im to wykonywanie codziennych czynności, takich jak samodzielne mycie, ubieranie, podnoszenie filiżanki czy długopisu ” dodała.

Profesor Thomas Carlstedt z University College London powiedział: „Wszystko wskazuje na zastosowanie w przyszłości u ludzi”.

W przeprowadzonym eksperymencie szczurom wstrzyknięto zmodyfikowany gen bakterii. To pobudziło organizm do wytworzenia enzymu, który zmniejszył tkankę bliznowatą, uniemożliwiającą komórkom nerwowym odbudowanie połączeń. Gen jest wstrzykiwany szczurom w mieszaninie, który zawiera również cząsteczki wirusa. Gen dostaje się do komórek, gdy wirus infekuje rdzeń kręgowy. Po jego aktywacji wytwarzany jest enzym zwany chondroitynazą, który rozkłada tkankę bliznowatą, umożliwiając regenerację sieci komórek nerwowych.

Dodatkowo terapia ma wbudowany pewnego rodzaju „przełącznik genowy” jako zabezpieczenie. Enzym jest aktywny tylko wtedy, gdy szczury dostają antybiotyk w wodzie do picia. Gdy antybiotyk zostanie usunięty, terapia również zostaje wyłączona.

Dwa miesiące po zastosowanej terapii szczury były w stanie precyzyjnie sięgać i chwytać przednimi łapkami po kostki cukru. Wyniki dają nadzieję na to, że technika pewnego dnia zostanie wykorzystana w leczeniu ludzi. Zanim jednak to nastąpi terapia, będzie musiała zostać przetestowana na większych gatunkach, takich jak psy, a dopiero potem na ludziach w celu sprawdzenia, czy jest ona bezpieczna i skuteczna.

W dłuższej perspektywie terapia mogłaby zostać wykorzystana również w leczeniu innych schorzeń neurologicznych takich jak choroba Parkinsona, neuronu ruchowego i choroba Lou Gerhiga, które również obejmują uszkodzone komórki nerwowe.

Zobacz także: Przełom w operacyjnym leczeniu rdzenia kręgowego

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 388
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1060
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1545
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 591
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2277
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 960
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141693
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239197
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110698
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122078
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska