JustPaste.it

Cukrzyca – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Cukrzyca to poważna choroba, a chory powinien znajdować się pod stałą kontrolą lekarską.

Cukrzyca to poważna choroba, a chory powinien znajdować się pod stałą kontrolą lekarską.

 

 

Jej objawy są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie cukrzycy nie jest trudne. Jest to choroba bardzo powszechna. Szacuje się, że w 2020 roku w Polsce będzie aż ponad 4 miliony chorych!

Cukrzyca i jej objawy

Cukrzyca jest chorobą, którą dość łatwo zdiagnozować. Raczej żaden z lekarzy rodzinnych nie powinien mieć z tym problemu, chociaż oczywiście konieczne staje się wykonanie badań oraz skierowanie pacjenta do specjalisty. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • osłabienie,

  • duża potliwość,

  • wzmożone łaknienie,

  • duże pragnienie,

  • zaburzenia widzenia,

  • nocne skurcze łydek,

  • zmiany skórne.

Można wyróżnić kilka rodzajów cukrzycy. Chociaż są one Do siebie pozornie podobne, to ich leczenie prowadzone jest w rożny sposób. Najbardziej popularną jest cukrzyca typu 2. Istnieje również cukrzyca typu pierwszego oraz cukrzyca ciążowa.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej stępującą. Dotyka ona aż od 85 do 90% wszystkich chorych.

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca jest chorobą spowodowaną zaburzeniami przemiany węglowodanów. Najważniejszym z węglowodanów, a więc cukrów, jest glukoza. Za jej regulację w organizmie odpowiedzialna jest insulina – bardzo ważny hormon wydzielany przez komórki wysp trzustki. Jeżeli wydzielanie insuliny jest zaburzone dochodzi do zbyt dużego stężenia glukozy we krwi, a to z kolei prowadzi do rozwoju cukrzycy.

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. W jaki sposób? Do organizmu wprowadzana jest insulina z zewnątrz. Dodatkowo, osoba cierpiąca na cukrzycę musi zachowywać odpowiednią dietę.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 znana jest również pod inną nazwą (rzadziej stosowaną) – cukrzycy insulinoniezależną. W tym typie cukrzycy, organizm produkuje przeciwciała, które niszczą komórki trzustki. Kiedy zachwiana zostaje produkcja insuliny, dochodzi do cukrzycy. Niedobór insuliny jest tak duży, że chory musi doprowadzać ją do organizmu.

Uwaga! Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 5% wszystkich przypadków zachorowań na cukrzycę!

Chociaż najczęściej cukrzyca typu 1 dotyczy przede wszystkim najmłodszych, to zdarza się, że chorują na nią również osoby po 60. roku życia. Jej cechą jest to, że objawia się ona bardzo nagle!

Dzieci i młodzież najczęściej zapadają na cukrzycę 1 stopnia. Jest to ok. 85% wszystkich przypadków!

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest znacznie częstsza. Atakuje ona między 40- a 50 rokiem życia. Nie następuje tak szybko i nagle jak cukrzyca stopnia 1. Jej przebieg jest łagodny. Do cukrzycy tego typu dochodzi, kiedy zmniejsza się w organizmie wrażliwość tkanek na insulinę. Trzustka stara się produkować jej jak najwięcej, jednak po pewnym czasie zapasy się zmieszają. Przyjmowanie insuliny również staje się wtedy konieczne.

Cukrzyca ciążowa

Kolejnym typem cukrzycy jest cukrzyca ciążowa. Jak sama nazwa wskazuje, cukrzyca ta dotyka kobiety będące w ciąży. Kobieta ciężarna, u której wykryto cukrzycę, powinna być pod stała kontrola lekarza! Jest to konieczne, ponieważ cukrzyca ciążowa może prowadzić do wielu powikłań zarówno u matki jak i u dziecka. Cukrzyca może spowodować wielowodzie, może doprowadzić do zakażenia układu moczowego, jest częstą przyczyną obumarcia płodu. Zdarza się, że jeśli mama w trakcie ciąży choruje na cukrzyce, rodzą się duże dzieci, nawet do 4,5 kg, co oczywiście przekłada się na ciężki poród.

Cukrzyca ciążowa mija najczęściej w kilka tygodni po porodzie. Niestety, zdaniem lekarzy, u kobiet, które miały cukrzycę w czasie ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo jej nawrotu w typie drugim, po 10-15 latach po porodzie.

Kobieta ciężarna powinna często kontrolować poziom cukru we krwi, nawet jeżeli lekarz tego nie zalecił. W przypadku dużej cukrzycy stosuje się insulinoterapię. Przyjmowanie leków doustnych nie jest wskazane podczas ciąży.

Cukrzyca a dieta

Oprócz przyjmowania leków i insuliny, bardzo ważna jest dieta. Chorzy na cukrzyce powinni bezwzględnie jej przestrzegać!

Po pierwsze, należy przyjmować regularne posiłki,

Po drugie, posiłki nie mogą być zbyt duże,

Po trzecie, posiłki powinny mieć odpowiednią kaloryczność (odpowiednią tzn. indywidualnie zaleconą przez diabetyka),

Po czwarte, liczba przyjmowanych kalorii powinna być porównywalna każdego dnia,

Po piąte, w diecie powinny znaleźć się węglowodany w największej ilości, tłuszcze oraz białka nie przekraczając 20%.

Każda osoba chora na cukrzyce, bez względu na jej rodzaj, powinna być pod stałą kontrola lekarza: zarówno diabetyka jak i lekarza rodzinnego. Jest to choroba niebezpieczna. Chory musi wciąż kontrolować poziom cukru we krwi. Zaleca się badanie krwi przynajmniej 2 razy dziennie. Chory powinien również nosić przy sobie zarówno lekarstwa, jak i coś słodkiego, w przypadku nagłego spadku insuliny. Cukrzyk powinien przestrzegać diety, zwiększyć aktywność fizyczną, pracować nad nadwagą. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, chory powinien od razu zgłosić się do lekarza!

Więcej przeczytasz na - http://www.szugarfrik.pl/