Login lub e-mail Hasło   

„Słoneczna Galeria” wspiera walkę z chorobami nowotworowymi dzieci

Dobiegła końca tegoroczna edycja warsztatów plastycznych “Słoneczna Galeria”, realizowanych na dziecięcych oddziałach onkologicznych i hematologicznych w całe...
Wyświetlenia: 133 Zamieszczono 02/07/2018

Dobiegła końca tegoroczna edycja warsztatów plastycznych “Słoneczna Galeria”, realizowanych na dziecięcych oddziałach onkologicznych i hematologicznych w całej Polsce. W projekcie udział wzięło pół tysiąca pacjentów, których dzieła licytowane będą podczas listopadowej gali charytatywnej organizowanej pod szyldem „Urtica Dzieciom”.

„Słoneczna Galeria” to najstarszy projekt wrocławskiej Fundacji Urtica Dzieciom, którego celem jest organizacja cyklicznych warsztatów dających wsparcie w walce z nowotworami i sprawiających, że mali pacjenci lepiej radzą sobie z wielomiesięczną izolacją od bliskich oraz przyjaciół. Zajęcia przygotowano z myślą o dzieciach w wieku od 2 do 18 roku życia. Trwały one od marca do czerwca br. (w kilku placówkach będą kontynuowane jeszcze w lipcu) i w tym czasie powstało blisko 1 000 wyjątkowych prac! Tematem przewodnim były tym razem „marzenia” i to one stanowiły inspirację dla uczestników, którzy przelewali na papier czy płótno swoje dziecięce tęsknoty.

– Taki jest zamysł naszej inicjatywy. To przecież arteterapia, czyli spotkanie ze sztuką, które pozwoli odreagować, przyniesie radość i ucieczkę od trudnej rzeczywistości – tłumaczy Katarzyna Cabaj, Członek Zarządu Fundacji Urtica Dzieciom.

W projekcie udział bierze 18 placówek z całego kraju, w których funkcjonują dziecięce oddziały onkologiczne i hematologiczne. Zaangażowanych było 54 artystów-plastyków, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem zajęć, pobudzali kreatywność, odkrywali nowe talenty, a przede wszystkim wraz ze „Słoneczną Galerią” wnosili w szpitalne korytarze promienie radości oraz ukojenia.

– Ulubioną techniką okazały się płynne akwarele, o przepięknie pracujących ze sobą kolorach. Kleksografia z ich użyciem powracała niezwykle często, przynosząc śmiech, nieustające zaskoczenie
i satysfakcję z efektów –
opowiada Katarzyna Samosiej, prowadząca zajęcia plastyczne na oddziale onkologii dziecięcej w Ośrodku Pediatrycznym im. M. Konopnickiej w Łodzi. – Malujemy też szpachlami malarskimi, grubo nakładając farby akrylowe, tworzymy obrazy z kolorowych papierów, dajemy drugie życie starym książkom albo zgłębiamy tajniki azjatyckiej sztuki malowania tuszem, suiboku-ga – dodaje artystka.

Wybrane prace będą licytowane podczas dorocznej gali, która – jak zdradzają organizatorzy – odbędzie się 22 listopada br. w Zamku Topacz. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele świata kultury i biznesu, a cały dochód ze sprzedaży dzieł młodych artystów trafi do szpitali i będzie przeznaczony m.in. na specjalistyczny sprzęt medyczny, wyposażenie sal chorych, a także sfinansuje wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i ich rodziców Urtica Dzieciom Camp. Na przestrzeni 20 lat udało się w ten sposób zebrać ponad 2,5 miliona złotych.

 

Fundacja Urtica Dzieciom została powołana do życia w kwietniu 2017 roku, jednak jako inicjatywa firmy Urtica Sp. z o.o., będącej największym dystrybutorem leków na rynku szpitalnym, istnieje już od 21 lat. Jej celem jest działanie na rzecz dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi oraz ich rodzin. Organizacja wspiera i prowadzi inicjatywy o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym
i charytatywnym.  Aktualnie z jej pomocy korzysta 18 placówek szpitalnych.

Ambasadorami przedsięwzięcia są m.in. Anna Dymna, prof. Alicja Chybicka, prof. Jan Miodek, a także prof. Jerzy Stuhr. Więcej informacji dostępnych jest na www.urticadzieciom.pl oraz https://www.facebook.com/urtica.dzieciom/

Kontakt dla mediów:
Anna Nowocień-Rega 
tel. 665 600 096, e-mail: a.nowocien@multumpr.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1608
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1190
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 769
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 464
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1036
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 586
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 724
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1125
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska