Login lub e-mail Hasło   

Piramida Cheopsa ciekawostki

Tysiące lat temu zaczęto budować piramidy. Ludzie do dziś zastanawiają sie skąd Egipcjanie posiadali wiedzę, jak je wznosić. Oto ciekawostki o Piramidzie Cheopsa.
Wyświetlenia: 1.145 Zamieszczono 06/07/2018

Na terenie Egiptu mieści się aż 118 piramid. To właśnie z tym krajem kojarzymy te budowle. Jedną z najbardziej znanych jest Piramida Cheopsa. Zachęcam do zapoznania się z ciekawostkami z tą budowlą.

Piramida Cheopsa mieszcząca się w Gizie została ukończona najprawdopodobniej w 2560 roku p.n.e. Osoby zajmujące się zgłębianiem kultury egipskiej do dziś zastanawiają się, jak Egipcjanie posiedli wiedzę związaną z budowaniem tak zaawansowanych konstrukcji. I to właśnie z tego powodu Wielka Piramida zadziwia cały świat. O precyzyjnym wykonaniu świadczy także fakt, że to jedyny obiekt ze starożytnych Siedmiu Cudów Świata, który dotrwał do naszych czasów. Historycy ustalili, iż piramida powstała jako miejsce spoczynku dla ciała Cheopsa. Jego ciało jak dotąd nie zostało tam zlokalizowane.

Piramida jest nie tylko stara, ale także dość ciężka. To najcięższy obiekt na świecie wybudowany z kamienia. Waży aż 6 milionów ton i składa się z blisko 2,4 miliona bloków (kamiennych oraz wapiennych). Waga pojedynczego bloku waga się w zakresie od 3 do 80 ton. Współcześnie architekci zakładają, że budynki zapadają sie na swojej podstawie około 17 centymetrów przez 100 lat. Znany na całym świecie Biały Dom zapadł się od początku jego wybudowania o 12 cm. Piramida Cheopsa osiadła o jeden centymetr.

Stwierdzenie, że Piramida Cheopsa składa się z czterech ścian jest błędne. Patrząc na nią z góry można odnieść takie wrażenie, jednak w rzeczywistości boków jest osiem. Każda z czterech ścian posiada wklęśnięciem w jej środku.

Przez wiele, wiele wieków Wielka Piramida była najwyższą konstrukcją świata. Z tej pozycji została zdeklasowana w 1889 roku, gdy w stolicy Francji ukończono Wieżę Eiffla. Najwyższym obiektem świata Piramida Cheopsa była przez 4449 lat. Obecnie taką konstrukcją jest mieszcząca się w Dubaju Burdż Chalifa.

Przez wiele lat powtarzano także tezę, iż na placu budowy znajdowali się niewolnicy. Naukowcy udowodnili, że byli to normalni pracownicy otrzymujący za swoją pracę wynagrodzenie. Wiele z nich posiadało także wymagane doświadczenie i otrzymywali posiłki.

Wiele ciekawostek o tym obiekcie można znaleźć tutaj https://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/518-piramida-cheopsa-ciekawostki - ostatnią, o której zamierzam wspomnieć jest temperatura we wnętrzu obiektu. Jest ona stała i wynosi 20 stopni Celsjusza. Bez wątpienia ta piramida to niesamowity obiekt. Jeśli znasz jakieś ciekawostki o tej piramidzie, napisz o nich w komentarzu.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 856
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 706
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 874
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 390
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 840
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 374
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 848
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1037
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 228
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 679
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 573
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 860
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 506
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 622
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 935
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Piramida jest nie tylko stara, ale także dość ciężka. To najcięższy obiekt na świecie wybudowany z kamienia. Waży aż 6 milionów ton i składa się z blisko 2,4 miliona bloków (kamiennych oraz wapiennych). Waga pojedynczego bloku WAGA się w zakresie od 3 do 80 ton".
...
Chyba waha się ? ... i nie od 3 tylko od ( 6 mil / 2,4 mil ) = średnio 2,5 tony/blok, więc skąd taka nieścisłość ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska