Login lub e-mail Hasło   

Arabia Saudyjska ciekawostki

Arabia Saudyjska to jedno z najbardziej zamkniętych państw świata. Do dziś ludzie są tam karani karą śmierci. Poznaj ciekawostki o tym kraju.
Wyświetlenia: 255 Zamieszczono 18/07/2018

Do niedawna, bo do 2013 roku dniami wolnymi w tym kraju był czwartek oraz piątek. Jednak zgodnie z wydaną przez króla dyspozycją weekend został przesunięty na piątek i sobotę. Ów zmianę argumentowano względami ekonomicznymi. Władze chciały dostosować swoje dni wolne do innych państw znajdujących się w regionie.

Do dziś w sądach zapadają wyroki decydujące o skazaniu na karę śmierci. Odbywa się on poprzez ścięcie głowy u wskazanego. Takie wyroki są wydawane za takie przestępstwa jak: handel narkotykami, morderstwo, gwałt, czy apostazję. Statystyki są bezlitosne - każdego roku rośnie ilość takich wyroków. W 2017 roku zapadło ich ponad 150.
Prawo zakazuje picie alkoholu oraz jedzenie wieprzowiny.

Ciekawą kwestią jest także wynajem mieszkań. Nie jest to takie łatwe jak w naszym kraju. O tym, gdzie będziemy mieszkać decyduje nas status - czy mamy rodzinę, bądź jesteśmy samotni - a także płeć wynajmującego. Istnieją specjalne osiedla, na których mogą mieszkań rodziny z dziećmi, budynki przeznaczone dla mężczyzn, a także osiedla dla samotnych kobiety.

Kolejną kwestią w tekście Arabia Saudyjska ciekawostki, którą zamierzam poruszyć jest życie kobiety w tym kraju. Płeć piękna w tym państwie osiąga pełnoletność w wieku 45 lat. Gdy kobieta "dobije" to tego jakże pięknego wieku może zacząć samotnie i swobodnie podróżować. Wcześniej może to robić jedynie znajdując się pod opieką męża lub ojca. Taki opiekun może także wyrazić zgodę na samotne przemierzanie kraju. Kobiety nie powinny także uprawiać sportu. W szkole na wychowanie fizyczne uczęszczają jedynie mężczyźni. Co więcej, otrzymały ona prawo wyborcze całkiem niedawno, bo w 2015 roku.

Jak dotąd najwyższy obiekt świata znajduje się w Dubaju. Całkiem niedługo dubajski Burdż Chalifa może zostać zdetronizowany z tej pozycji. W ciągu 2 lat planowane jest oddanie do użytku wieżowca w Dżudzzie. Obiekt o nazwie Jeddah Tower początkowo miał mierzy 1609 metrów. Po rozpoczęciu budowy architekci musieli zweryfikować swoje plany. Grunt nie umożliwia wybudowania tak dużego budynku w tym miejscu. Dlatego jego wysokość zmniejszono do "zaledwie" 1 kilometra.

Najprawdopodobniej sytuacja panująca w Arabii Saudyjskiej nie ulegnie zmianie. Kobiety nadal będą miały trudną sytuację. Jeśli znasz jakieś ciekawostki o tym kraju, będę wdzięczny za podzielenie się nimi w komentarzu.

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 627
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 652
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 729
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 612
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 643
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 870
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 418
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 409
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 680
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 571
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 664
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 585
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 457
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 495
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 435
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  KoLo,  18/07/2018

Zbyt dużo błędów gramatycznych i logicznych. Budowa zdań na wiele do życzenia. Lepiej poprawić, bo temat ciekawy.

@koLo: "Budowa zdań na wiele do życzenia. Lepiej poprawić, bo temat ciekawy." => "... ma wiele do życzenia"
...
Jak już chcesz się tu w belfra bawić, to dawaj przykład poprawnej pisowni, bo tak wychodzisz na buraka któremu należy się odlać na twarz, a widząc błędy je wskazuj, a nie walisz ogólnikową krytyką mając muchy w nosie.

  Hamilton,  19/07/2018

@pokrzywiony: kórtularny Maniek óczy kurtóry. Od razu widać, że Maniuś - pierwsze widły PGR Manieczki ma co w swojej oborze wypić i czym zagryźć. Tylko nie ma się gdzie odlać. Do WC go babcia klozetowa nie wpuszcza, bo zjadł pisuar i dwie muszle w sosie obornikowym z buraczkami.

  KoLo,  19/07/2018

@pokrzywiony: Pogadaj złamasie prymitywny z tym wkrętakiem w lustrze, bo nikt już nie traktuje cię poważnie. Idziesz na "urlop".Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska