Login lub e-mail Hasło   

Kot stoi wyżej

„ … żaden z niego celebryta, nie uczęszczał na kursy wizerunku, nie przycina u barbera wąsa, ba, nie ma nawet bankowego konta!”
Wyświetlenia: 771 Zamieszczono 21/07/2018

Elżbieta Isakiewicz – Kocio. Wydawnictwo Sic! 2018

O autorce:

 Elżbieta Isakiewicz (z domu Główka)  urodziła się  25 lutego 1958 w Sopocie. Tam ukończyła liceum ogólnokształcące a studia polonistyczne w Warszawie.

Pracę jako dziennikarka rozpoczęła w studenckim tygodniku „ITD”. Potem współpracowała z  „Tygodnikiem Solidarność”, „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”i „Tygodnik Powszechny” (do 2011 roku).

Miłośniczka kotów, Czechowa, dobrego wina i wysokich obcasów.

Dotychczas wydała 11 książek. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a w 2000 roku Nagrodę ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O książce:

O istnieniu Elżbiety Isakiewicz dowiedziałam się z facebooka. A gdy okazało się, że jej książkę „Kocio” można zamówić przez Internet i odebrać niedaleko domu to nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności.

Książka podzielona jest na cztery części, są to: „Z charców losu”; „Z dziennika powszedniego”; „Epilog”; „Aneks”.

Każda z nich ma swoje rozdziały – opowieści, charców losu i z dziennika  jest po dziewiętnaście, w „Epilogu – dwie, w „Aneksie” – dziewięć.

Autorka przeplata kolejne rozdziały krótkimi tekstami zakończonymi frazą: Kot stoi wyżej” – dodam od siebie, że nawet wtedy gdy leży.

Wiem, bo mieszkałam po czternaście lat z czarnymi kotkami, najpierw z Alodią, a potem z Misią. Powstała dzięki nim moja mała książeczka zawierająca rymowanki i kolaże pod tytułem: „Do serca przytul kota”.

„Kocio” zawiera oczywiście opowieści nie tylko o kotach, przecież nie żyją na bezludnej wyspie, ale i o ludziach.

Te historie przekazują nam osoby różniące się płcią i  wiekiem. Dziewczynka: „Nic nigdy nie będzie tak bardzo moje jak łaciata kotka, której już nie zobaczę”.

Mężczyzna opowiadający  o rannym kocie,  Lusia Żydówka, chłopiec ze Śląska, seniorka idąca na cmentarz obok klasztoru, autorka, mąż kobiety w ciąży, Piotr Wierzbicki.

Dzięki autorce dowiadujemy się z czego wynika charyzma kota: „… żeby zdobyć władzę kot nie musi wspinać się po żadnej drabinie”.

Przy okazji Isakiewicz nawiązuje do ulubionych autorów: Czechowa, Dostojewskiego, Gombrowicza, Leśmiana.

W „Epilogu” poznajemy historię góralki Rojówny, kot oczywiście też tam jest.

„Los synów ludzkich jest taki sam jak los zwierząt, jednaki jest los obojga. Jak one umierają, tak umierają tamci. Człowiek nie ma żadnej przewagi nad zwierzęciem”.

„Aneks” nosi podtytuł: czyli ścinki z notatnika kociej maminki i są to zabawne anegdoty z życia autorki i jej kotki nazwanej Kiler oraz kocura Pershinga.

Styl jakim posługuje się autorka wymusza na czytelniku wielkie skupienie, aby nie uronił ani jednej frazy i myśli.

To proste historie opowiedziane w nieprosty sposób przefiltrowany przez wrażliwość, serce i talent autorki.

Polecam do wielokrotnego czytania.

Podobne artykuły


24
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5885
91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 67022
43
komentarze: 19 | wyświetlenia: 5621
38
komentarze: 38 | wyświetlenia: 24039
30
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2119
28
komentarze: 37 | wyświetlenia: 3235
27
komentarze: 45 | wyświetlenia: 2071
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2207
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2268
15
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13654
13
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4260
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska