Login lub e-mail Hasło   

Problemy ze spłatą kredytu

Wiele osób pakuje się w kłopoty biorąc kredyt na spłatę poprzedniego i w ten sposób nigdy nie wychodzi się z pętli zadłużenia...
Wyświetlenia: 192 Zamieszczono 26/07/2018

Często także nie jesteśmy w stanie wywiązać się na bieżąco z finansowych zobowiązań.

Jak sobie pomóc przy zadłużeniu kredytowym?


Jeżeli rata kredytu nie wpłynie do banku w terminie, to nic Ci nie grozi. W banku pomyślą, że o tym zapomniano lub przelew gdzieś zaginął. Jednak z czasem bank telefonicznie przypomni Ci o Twoim długu.

I tutaj jest najlepszy moment na negocjacje z bankiem.

Przed wizytą w banku, zbierz wszystkie dokumenty, które poświadczą Twoją pogorszoną sytuacje finansową (może to być np. wypowiedzenie z pracy, zaświadczenie od lekarza o chorobie). Warto też obliczyć wysokość raty, którą będzie mógł w stanie płacić (bank może o to zapytać).

Tak przygotowany udaj się do banku na rozmowę z jego przedstawicielem.

Bank może zaproponować następujące rozwiązania:

Wakacje kredytowe - jest to zawieszenie spłaty kredytu na jakiś czas lub tylko spłata odsetek.

Pamiętaj!  Wniosek w tej sprawie należy złożyć w terminie spłaty kolejnej raty kredytu


Obniżenie rat przez wydłużenie okresu kredytowania - tutaj Twoje zobowiązanie wobec banku zostanie rozłożone na więcej, ale mniejszych spłat.

Pamiętaj! Minusem tego rozwiązania jest dłuższy czas naliczania odsetek.


Kredyt konsolidacyjny - zamiast kilku kredytów różnie oprocentowanych - spłacasz jeden.

Masz zaległości i unikasz kontaktu z bankiem

Nawet w takiej sytuacji warto próbować porozumieć się z bankiem. Zdecyduj się na to, bo to jest jedyny sposób na uniknięcie przykrych konsekwencji.

Gdy tego nie zrobisz:

Twoja sprawa zostanie skierowana do działu windykacji. Będą żądać od Ciebie spłaty zadłużenia i zacznie się nagabywanie telefoniczne i listowne.


Bank wypowie Ci umowę kredytową. Zwykle dochodzi do tego, gdy kredytobiorca nie spłaca kredytu przez kilka miesięcy. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, to okres jej wypowiedzenia wynosi 30 dni. Gdy ten okres upłynie obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrócenie reszty kredytu wraz z odsetkami.

Komornik. Gdy nie oddasz długu, bank wystawi tytuł wykonawczy, który będzie podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Bank będzie miał prawo wskazać komornikowi składniki Twojego majątku, z których należy prowadzić egzekucję.

Pamiętaj! Obowiązuje zasada wyboru takich składników, których zajęcie będzie najmniej szkodliwe dla dłużnika.


Wpis do Krajowego Rejestru Długów - Bank wystąpi z powodu Twojego zadłużenia o wpisanie Cię na tzw. czarną listę dłużników. Zamknie Ci to drogę do jakiekolwiek kredytu.


Sprzedaż Twojego długu


Twój dług może zostać sprzedany przez bank zewnętrznej firmie windykacyjnej.

A ta zacznie Cię monitować telefoniczne lub wysyłać pisma ponaglające do zapłaty ( do tego dojdzie groźba skierowania sprawy na drogę sądową).

Gdy otrzymasz takie pismo, to skontaktuj się z firmą i wyjdź z propozycją np. spłaty zadłużenia w ratach. Jeśli tego nie zrobisz, to windykator wystąpi do sądu o nakaz zapłaty, a gdy go uzyska przekaże sprawę komornikowi. Wtedy do długu i odsetek dojdą jeszcze koszty egzekucji komorniczej w wysokości: 15 % wartości dochodzonej należności,a przy egzekucji - z wynagrodzenia za pracę - 8 %.  

Podobne artykuły


25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2150
23
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3333
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9512
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2531
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 130429
33
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2895
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2360
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 16270
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23033
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21561
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2916
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6212
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21407
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647746
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40354
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie brać kredytu, gdy nie jest to konieczne. Po pierwsze. Kiedyś naganiacze mówili głupoty, by brać kredyt, gdy nie potrzebny, by mieć dobrą historię kredytową. Kiedyś zadzwonili do mnie z propozycją kredytu na święta, gdy mam u nich lokatę na 0,5% (MBank) i ile bym stracił zrywając ją;). Dużo mniej niż biorąc kredyt na kilkadziesiąt procent odsetek (tu podają ich mniej, ale spłaca się od pierwsze ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska